Омега-3 жирні кислоти необхідні людині з самого народження для нормального розвитку мозку, роботи серцево-судинної і нервової систем, зору, міцного імунітету, синтезу гормонів.
Річ у тім, що омега-3 є структурними компонентами клітинних мембран: переважаючи над насиченими твердими кислотами, вони забезпечують їм «поточну структуру» і відіграють важливу роль у клітинному метаболізмі. Що це означає? Дефіцит омега-3 призводить до серйозних захворювань.
На відміну від інших ненасичених жирних кислот, омега-3 є незамінними, тобто самостійно організмом людини не синтезуються. Тому ми повинні отримувати їх додатково.
Де взяти омега-3?
Їхня природна форма – тригліцериди. Власне риб’ячий жир – це і є тригліцериди. Але варто розуміти, що якість риб’ячого жиру буває різною. Риба, з якої виготовляється омега, має бути тільки з глибоких холодних течій (Норвегія, Аляска, Атлантика).
Інша форма – етилові ефіри. Це синтезована речовина, що отримується методом молекулярної дистиляції, для організму не шкідлива. Мінуси в тому, що етиловий ефір засвоюється на 10-30% повільніше, але ця теза не доведена. А плюс у тому, що речовина очищена від шкідливих домішок.
Аби не ризикувати і не експериментувати зі своїм здоров’ям, препарати омега-3 треба обирати ретельно. В інтернет-магазині здорового харчування Джіні (Djini) можна обрати з-поміж перевірених американських та українських виробників.
Які ознаки дефіциту омега-3?
- Подразнення та сухість шкіри
Жири омега-3 важливі для підтримки оптимального здоров’я шкіри. Чутлива, суха шкіра або навіть збільшення кількості прищів може бути ознакою дефіциту.
Жири омега-3 покращують цілісність шкірних бар’єрів, запобігаючи втраті вологи та захищаючи її від подразників, які можуть призвести до сухості та подразнення.
- Депресія
Омега-3 є важливим компонентом мозку і, як відомо, мають нейропротекторну та протизапальну дії.
Вони можуть навіть допомогти в лікуванні нейродегенеративних захворювань та розладів головного мозку, таких як хвороба Альцгеймера, деменція та біполярний розлад. Багато досліджень показують кореляцію між низьким статусом омега-3 та вищою частотою депресії.
Хоча багато факторів сприяють розвитку психічних розладів, все ж регулярний прийом омега-3 може допомогти знизити ризик появи багатьох із них.
- Сухі очі
Багато лікарів призначають добавки омега-3, щоб полегшити синдром сухого ока. Симптоми часто включають дискомфорт в очах і навіть порушення зору.
Окрім цього, поліненасичені жирні кислоти підтримують зір і сітківку очей.
- Проблеми з волоссям
Жири омега-3 не лише допомагають утримувати вологу в шкірі, а й підтримують здоров’я волосся. Зміни текстури, цілісності та густоти волосся можуть вказувати на низький статус омега-3.
Тому це просто обов’язкова щоденна добавка. Вміщені в омега кислоти DHA і EPA додають сяяння, еластичність і блиск тьмяному волоссю, сприяють прискоренню росту. Також омега-кислоти захищають і відновлюють клітини шкіри, зволожують зсередини, гальмують процеси старіння.