Якби каміння вміло говорити: як прикарпатець оздоблює будинки та паркани (ФОТО)

  • Про Романа Легуна з села Креховичі Брошнів-Осадської громади знають не лише у навколишніх селах, а й за межами. Чоловік оздоблює каменем стіни будинків, криниці, паркани та каплички, повідомляє “Галицький кореспондент”.

    Не сподобалася неякісна робота

    Він ніколи не любив робітничі професії. Але за викликом долі багато років тому працював у Португалії. Саме там у бригаді з бразильцями вперше побачив, як з каменю можна робити цікаві речі.

    “Мій так званий шеф – майстер – був сам з Іспанії. Це саме він вирізав всілякі фігурки з граніту. Але одного разу він не вийшов на роботу і через обід я нарізав вже сам необхідні елементи. Досі пам’ятаю той день, як всі робітники дивувалися, як я це зробив. А я натомість дивувався їм, як це вони не можуть цього зробити”.

    Згодом Роман Легун повернувся в Україну і навіть забув про час, коли працював з гранітом. Але коли з дружиною придбали будинок і найняли майстрів, щоб ті обклали фундамент, Роману довелося згадати про навички праці з каменем. Адже йому не сподобалась неякісна робота найманців і він вирішив своїми руками творити красу власного будинку та територію біля нього. Паркани Роман вже оздобив сам і виклав фото у соціальні мережі.

    Чоловік зізнається, що й не сподівався на таку позитивну реакцію. З того часу люди почали активно замовляти майстра з Крехович для робіт з натуральним каменем.

    “Я не люблю будову, руки в клею чи цементі, – говорить Роман. – Дехто навіть насміхався з мене, що я вирізаю з каменю квіти, виноград, дельфіни та інші фігурки. Але я вважаю чудом той момент, коли навіть несподівано для себе я опанував вид робіт з каменем. Живу за принципом, що навіть тримаючи синицю в руках, я думаю про журавля”.

    Колекція м’яти та навіть приручений едельвейс

    Роман Легун не лише знаний майстер з роботи з каменем. Чоловік любить вирощувати квіти. Зокрема, розмножує кали, які він колись привіз із Португалії. Має також колекцію м’яти, ехінацею, шавлії та чебрецю. Романові навіть вдалося приручити чудову гірську квітку – едельвейс, яка росте у важкодоступних місцях на скелях у Карпатах, і її зустріти можна досить рідко, лише у декількох гірських системах.

    Має Роман Легун і шалену пристрасть до вивчення історії України, найбільше – до рідної місцевості та краю. Саме тому чоловік і заснував пошуковий клуб “Едельвейс”, куди входять люди, які вивчають історію та старовину, відкривають для себе рідний край.

    “Ми живемо на землі, але мало що знаємо про неї, – вважає Роман Легун. – Людство не цікавиться докладно, як наливаються озерця та ріки, як росте рослина і скільки існує видів. Ліки ростуть у нас під ногами і їх нам створив Господь. Прикро, але ми мало знаємо про природу, а ще прикріше, що знищуємо її флору та фауну”.

  • Має бути натурально

    Коли Роман Легун працює з натуральним каменем, то підбирає його за формою та відтінками. Каже, що справжній майстер не використовує у своїй роботі болгарку. Дотримується Роман і правила, що все має бути натурально. Каже, що кожну роботу виконує як для себе.

    “Літом пішов з дітьми на річку, – зазначає. – Поки вони купалися, то я знайшов різні види каміння – пісковик, граніт. Як то цікаво, коли той камінь, спускаючи річкою з гір до нас, вода виносить на береги, відшліфовує по дорозі його і відточує водою, надає своєї форми. Якби каміння вміло говорити, то багато цікавого розповіло людству за останні тисячі років”.

    Роман Легун говорить, що довгий час стидався свого робітничого походження. Цурався села, бо вважав, що хто народився в місті, не зрозуміє людину з села.

    “В один момент я повірив в себе і Бог відкрив мої таланти, – підсумовує майстер. – Тепер працюю з відчуттям духовної нагороди, то значить і я знайшов свою місію на цій землі”.

    Мар’яна ЛОКАТИР

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!