Якою мовою ви любите?

  • Для когось вимитий посуд принесе більше щастя, аніж постійні обійми чи подароване авто. Якщо вас люблять не так, як би вам цього хотілося, це не означає, що вас не люблять. Виявляється, є аж п’ять мов любові: слова підтримки, якісний час, фізичні дотики, допомога та подарунки. Якщо розпізнати мову любові свою і свого партнера, то такі стосунки просто приречені на гармонію.

    У середині травня відзначають Всеукраїнський тиждень подружжя і сім’ї, у рамках якого БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» організував серію вебінарів. Перший – про мови любові, розуміння яких є запорукою щастя для сім’ї, навіть тієї, що вже давно на межі розриву.

    Наповнити посудину

    Якщо ви зустрічаєте іноземця, але не знаєте його мови, доводиться нелегко. Щоб висловити найпростішу думку, треба жестикулювати, малювати картинки, розігрувати цілі пантоміми. Так спілкуватися можна, але це так незграбно! З емоціями – те саме. Мова, якою ви висловлюєте любов, може відрізнятися від мови вашого партнера, як українська від іспанської. І так ви ніколи не навчитеся любити одне одного.

    Це добре описав у своїй книзі «П’ять мов любові» Ґері Чепмен, консультант з питань подружжя та сім’ї, доктор філософії, який багато років працював з подружжями. На прикладі різних сімейних пар автор демонструє, як легко відновити романтичні почуття навіть після 30 років у шлюбі та як знову стати щасливим із людиною, яка, здавалось, зовсім не розуміє тебе.

    Дуже рідко чоловік і дружина розмовляють однією і тією ж мовою любові. Кожен послуговується своєю і дивується, чому його начебто не чують. Ґері Чепмен вважає, що вміння говорити мовою любові свого партнера і є ключем до щасливого сімейного життя.

    «Якось я почув від однієї жінки: «Весь день чоловік не помічає мене, а ввечері тягне в ліжко. Ненавиджу це». Ненавидить вона не секс, а просто безнадійно просить про любов, – пише у своїй книзі автор. – Я переконався, що рівень любові так само важливий для шлюбу, як рівень мастила для автомобіля. Вести сімейне життя, коли «посудина любові» порожня, навіть небезпечніше, ніж вести машину, не заливши мастило».

    Отож, є п’ять мов любові – п’ять способів, якими люди розуміють і виражають любов: слова підтримки, якісний час, фізичні дотики, вчинки служіння і жертовності, подарунки.

    Слова підтримки

    Мова слів підтримки об’єднує кілька діалектів: похвала, підбадьорливі слова і добрі слова, сказані з ніжністю. Спільна риса цих діалектів – за допомогою слів ви показуєте, як цінуєте свого партнера.

    «Можливо, ця мова чужа для вас, і щоб оволодіти нею, потрібно багато сил і терпіння, – пише автор книги. – Особливо, якщо ви звикли критикувати і засуджувати». Наприклад, дуже важливо, як ми висловлюємо партнеру свої бажання. Якщо вимагаємо, ставимо ультиматуми, то знищуємо можливість близькості, особливо, якщо слова – це його мова любові.

    Скажімо, якщо дружина говорить: «Ти би міг у ці вихідні почистити водостік?», вона висловлює любов, тому що просить. Якщо ж жінка каже: «У водостоці скоро дерева виростуть. Ти коли-небудь зберешся його почистити?», вона перестала любити. Це тон владної матері.

     Якісний час

    Для того, хто говорить мовою якісного часу, головне – бути поруч із партнером. Але разом проводити час означає цілком віддавати комусь увагу. Коли батько, сидячи на підлозі, грає в м’яч з дворічним сином, його увага прикута до дитини і вони разом. Якщо ж, котячи м’ячик, тато говорить по телефону, його увага розсіяна.

    Деякі люди вважають, що разом проводять час, хоча насправді просто живуть під одним дахом. Вони поруч: в одному і тому ж помешканні, в один і той же час, але вони не разом. Коли ви сидите поруч на дивані, втупившись у телевізор, ви не разом: ваша увага поглинена новинами, а не одне одним. Проводити час разом означає вимкнути телевізор, дивитися одне на одного і розмовляти, цілком зосередившись на співрозмовнику, або ж піти удвох на прогулянку, разом пообідати тощо. Коли чоловік і дружина грають в теніс, не гра повинна бути на першому місці, головне – відчути, що вони разом проводять час. Важливо, що між ними виникає зв’язок.

    Мова часу, як і попередня, об’єднує безліч діалектів. Один із найпоширеніших – розмова. «Коли я розмовляю з дружиною цією мовою, то викликаю її на відвертість, співчутливо, терпляче вислуховую, – пише Ґері Чепмен. – Я запитую, щиро намагаючись зрозуміти її думки, бажання, почуття. Привчіться щодня розмовляти з партнером. Нехай кожен розповість хоча б про три події, які трапилися за день, і поділиться своїми почуттями».

    Мова часу включає ще один діалект – спільні заняття. Коли ви чимось займаєтесь разом, у вас з’являються спільні спогади. А це невичерпне джерело радості.

    Подарунки

    Це найлегша мова любові. Подарунки – зримі символи кохання. Людині, яка говорить цією мовою, вартість подарунків часто взагалі байдужа. Подарунок можна купити, знайти, змайструвати. Чоловік, який зупинився на узбіччі і нарвав польових квітів, таким чином знайшов спосіб сказати дружині про кохання.

    Якщо подарунки важливі для вашого партнера, ви повинні навчитися дарувати їх. І в цьому разі подарунок – це найкраще капіталовкладення, яке ви можете зробити. Адже тоді ви вкладаєте у стосунки, наповнюєте посудину любові партнера, і, швидше за все, йому захочеться відповісти вам любов’ю вашою мовою. А якщо емоційні потреби подружжя задоволені, все змінюється.

    Допомога

    Допомагати – це робити щось для іншого. Допомагаючи партнерові, ви намагаєтеся догодити йому, висловлюєте любов. Якщо ви, наприклад, складаєте взуття, міняєте пелюшки дитині, миєте машину або посуд, і якщо мова любові вашої половинки – допомога, це говорить їй багато про що.

    Можливо, щоб вивчити мову допомоги, вам доведеться змінити звичні уявлення про те, що в сім’ї робить чоловік, а що – дружина.

    «Боб ніколи не допомагав мені по дому, – розповідала Ґері Чепмену одна зі слухачок його семінару. – Ми обоє працюємо. Раніше вечорами він відпочивав, а я займалася господарством. Йому і на думку не спадало, що я втомлююся. Після семінару все налагодилося. Хоча коли він вперше запропонував: «Давай я тобі допоможу. Що зробити?», я вухам не повірила. Однак уже три роки у мене чудесний помічник. Звичайно, спочатку йому доводилося важкувато, але зараз він став справжнім майстром, я завжди можу розраховувати на нього. У нас залишається більше часу одне для одного. І я теж вивчила його мову любові».

    Фізичні дотики

    Якщо ваш партнер говорить цією мовою, дотикам він повірить швидше, ніж словам «Я тебе люблю». Поцілунки приємні всім дітям, але дитина, яка розмовляє цією мовою, бачить у них любов. Те ж і з дорослими. Їм необхідно фізично відчувати, що партнер поруч: триматися за руки, масаж, обійми, поцілунки.

    Ґері Чепмен як приклад розповів історію з досвіду: «Один чоловік ділився зі мною: «Дружина цілий день біля плити. Вона чудово готує, винаходить нові страви. Але для кого? Я люблю просто картоплю з м’ясом. Мені не потрібні вишукані обіди. Коли я говорю їй це, вона ображається. Їй здається, я її не ціную. А мені просто шкода, що вона даремно витрачає стільки часу. Якби вона не стирчала весь день на кухні, ми могли б бути разом і у неї залишалися б сили на любощі зі мною». Його дружина зробила помилку. Її мама чудово куховарила, і щоразу, встаючи з-за столу, батько говорив: «Все було знову дуже смачно! Я так тебе люблю!». Донька засвоїла: щоб догодити чоловікові, треба його смачно годувати. Ось тільки її чоловіком став не батько. Її чоловік не розумів цієї мови любові».

    Хоча секс – лише один із діалектів цієї мови. Виражати любов мовою дотиків можна по-різному. Тактильні рецептори є по всьому тілу, а отже будь-який ласкавий дотик говорить про любов.

     Як визначити свою мову

    Чудовий метод визначити власну мову любові – подумати, коли ви найбільше відчуваєте, що вас дійсно люблять, або ж навпаки – що вас найсильніше ранить? Якщо, наприклад, критика і осуд від партнера дуже болісні для вас, тоді, можливо, ваша мова – слова підтримки. Адже коли вашу мову використовують на шкоду вам, це – як ножем по серцю.

    До визначення своєї мови можна підійти і по-іншому. Згадайте, про що ви найчастіше просили партнера. Ваші прохання, швидше за все, мають стосунок до рідної мови любові. Партнер міг сприймати їх як скиглення. Ви ж просили про любов.

    Є і третій спосіб. Подумайте, як ви самі зазвичай висловлюєте любов. Ймовірно, того ж чекаєте і від партнера. Скажімо, якщо намагаєтеся допомагати, можливо, (хоча і не завжди), ваша мова – допомога. Якщо слова підтримки означають для вас багато, швидше за все, ви часто хвалите свого партнера.

    До речі, якщо вам здається, що ви однаково вільно говорите аж двома мовами, можливо, вони обидві для вас рідні. Таке теж часто буває.

    Підготувала Наталя МОСТОВА

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!