Наближаються зимові свята, і на Прикарпатті починають готуватися до їх приходу. Але яке святкування без витрат? Поки Тисмениця та Галич ще визначаються із витратами і не змогли нам розказати, як святкуватимуть новорічно-різдвяні свята, інші вже передбачають кошти у бюджеті і розписують програми святкування.
І хлібом, і видовищем
В обласному центрі вже напланували достатньо. Святкування розпочнеться з відкриття ялинки, яке відбудеться 3 грудня. Як каже заступниця міського голови Вікторія Дротянко, до міста у грудні приїжджає багато туристів, тому хочеться, щоб ялинка вже була і в місті панувало відчуття свята. Пізніше відкриття ялинок планують і в мікрорайонах Івано-Франківська та у приєднаних селах.
Загалом по місту має відбутися близько 85 святкових заходів. На час свят в центрі міста буде будиночок Миколая, фотозони та новорічно-різдвяний ярмарок.
Юлія Данилюк, начальниця відділу організації дозвілля КП “Центр розвитку міста та рекреації”, розповіла, що ярмарок триватиме вже традиційно з 12 грудня до 19 січня на Вічевому майдані поблизу центральної ялинки. Загалом буде 23 ярмаркові будиночки. Відвідувачі зможуть придбати різноманітну сувенірну та святкову продукцію.
“А ще ярмарок – це особлива атмосфера яскравих ліхтарів, запашної випічки, пряних напоїв, зокрема глінтвейнів з індивідуальними смаками, авторських чаїв та запашної кави, меду та медових смаколиків, – ділиться Юлія Данилюк. – Також гостей частуватимуть смачними м’ясними стравами”.
За її словами, під час відкриття ярмарку запланована святкова програма: щорічна акція “Давайте творити добро разом” та спеціальна програма біля будиночка Миколая. Казкові герої вітатимуть гостей ярмарку. Відбудеться театралізована постановка “Одного разу напередодні свят” та музичні привітання від учнів музичних шкіл. Також проведуть конкурс для дітей “Святковий віршик” та майстер-клас із виготовлення різдвяних іграшок.
13 грудня біля ялинки встановлять три будиночки, в яких проводитимуть майстер-класи. Для святкування новорічної ночі в центрі міста облаштують сцену для привітань і виступів, ділиться заступниця міського голови Вікторія Дротянко. І наголошує, що через карантинні обмеження все транслюватимуть онлайн, як і минулого року.
Однією з родзинок свят стане встановлена 9 січня різдвяна шопка з акторами театру живих скульптур. З 9 по 14 січня у місті проходитиме міжнародний різдвяний фестиваль “Коляда на Майзлях”. Також 9 січня від церкви, в якій відбудеться фестиваль, «стометрівкою» до Вічевого майдану пройде парад шопок, які пізніше планують виставити вздовж «стометрівки».
З 1 грудня по 11 березня біля ратуші працюватиме традиційна ковзанка. Вона буде відкрита з 10:00 по 22:00 з дотриманням карантинних вимог. Так, на ковзанці буде обмежена кількість людей й у всіх перевірятимуть наявність COVID-сертифікатів чи ПЛР-тестів.
За словами Вікторії Дротянко, багато витрат на святкування в місті не передбачено. Окремий бюджет може бути лише на встановлення сцени, адже ялинка вже закуплена і всі прикраси теж є.
“Тобто великих витрат не заплановано, – розповідає заступниця голови. – Наприклад, запрошених артистів не буде, виступатимуть лише місцеві колективи. Робимо все, щоб скоротити витрати й не витрачати багато коштів”.
Дискотека на всю ніч
У місті Яремче теж вже ведуть активну підготовку до новорічно-різдвяних свят. За словами Ольги Абрам’юк, головної спеціалістки з питань культури Управління освіти, культури, спорту та молодіжної політики міськвиконкому, на центральній алеї міняють всі лампочки, щоб під час свят місто світилось різнобарвними вогниками, планують підсвітити центральний фонтан.
Розпочинають святкові заходи з відкриття головної ялинки 19 грудня, на День святого Миколая. Під час відкриття виступатиме Івано-Франківський академічний обласний театр ляльок ім. Марійки Підгірянки, будуть вітання від влади та вручення подарунків дітям.
У новорічну ніч біля ялинки на сцені відбудеться концерт молодіжних гуртів, а потім дискотека від франківського діджея, яка триватиме до 6-ї години ранку.
Ольга Абрам’юк розповідає, що традиційно на Різдво після літургії отець під супровід гуцульської троїстої коляди роздає всім «березам» (головному в колядницькій партії) дзвінки. Тоді колядники йдуть колядувати по горах, від хати до хати. У період всіх свят у церкві проходитиме фестиваль автентичної коляди “Христос ся рождає! Славімо його!”
14 січня, на Василія, біля ялинки планують влаштувати Маланку. На Водохреще всі «берези» сходяться до церкви й після літургії разом з людьми йдуть до річки, де колядують на освячення води. Усі люди одягаються в гуцульський стрій.
Головний спеціаліст із питань культури розповідає, що в центрі міста Яремче планують зробити святковий ярмарок. На ньому продаватимуть дитячі вироби, продукцію місцевих виробників, а під час головних святкувань – проводитимуть гощення. Також на центральній алеї міста планують проводити майстер-класи.
Ольга Абрам’юк розповідає, що загалом на святкування новорічно-різдвяних свят планують витратити до 500 тисяч гривень. Масовість заходів їх не лякає, оскільки більша частина людей вакциновані від COVID-19. Також, наголошує головна спеціалістка з питань культури, майже всі заходи проводитимуться надворі, тож проблем виникнути не мало б.
Головний акцент – Різдво
У Коломиї святкування розпочнеться з резиденції святого Миколая, яка працюватиме з 11 по 25 грудня в селі Грушів Коломийської громади. Як каже начальник Коломийського управління культури Станіслав Баланович, у резиденції будуть вистави, жива шопка, різні локації, фотозони, які забезпечать двогодинну програму для дітей.
Загалом основний акцент роблять на святкуванні різдвяних свят, але відкриття ялинки запланували традиційно на День святого Миколая. У той день Миколай приїде з Глушова до Коломиї, щоб разом із дітками засвітити ялинку. Перед відкриттям відбудеться вистава за участю дітей “Перемога добра над злом”.
25 грудня розпочинають з колядок в Римо-католицькій церкві й паралельно в той же день відкриється жива різдвяна шопка у дворику Народного дому.
За словами Станіслава Балановича, попри те, що Коломийська громада є лідером серед вакцинації в області, масових заходів, присвячених Новому року, не планують, оскільки влада не є прихильником скупчення великої кількості людей в карантинний період. З цієї ж причини цього року зроблять багато різних локацій, і не планують затяжних заходів.
Традиційно біля ялинки буде святковий ярмарок, який складається з 20-30 будиночків. Там можна буде придбати різні напої, їжу, продукцію місцевих виробників та солодощі.
Також у Коломиї відбудеться фестиваль коляди. Станіслав Баланович наголошує, що завдяки автентичній колядці – драниці – вони популяризують унікальні речі Коломийщини.
“Коломия завжди святкує довго і гучно. Тобто якщо ми 11 грудня починаємо, то завершуємо десь на початку лютого фестивалем розколяди, – наголошує він. – Це дводенний фестиваль, який і завершить цикл різдвяних свят”.
Начальник Коломийського управління культури зазначає, що цього року вони працюють з доволі обмеженими ресурсами. Так, на організацію культурних заходів виділили близько 200 тисяч гривень. Це і концертна програма, і ремонт резиденції святого Миколая, і декорації й оплата працівників, які допомагатимуть Миколаю у виставах.
Стосовно ялинки та декору, в управлінні комунального господарства розповіли, що наразі ще немає ні зеленої красуні, ні прикрас. Над цим питанням ще працюють, тому чітка інформація щодо кошторису відсутня.
Станіслав Баланович каже, що на майбутнє планують посадити велику ялинку в центрі міста, щоб не витрачати коштів, не зрізати живих ялинок і не ставити штучних. Цього року ще не вдалося знайти ялинку потрібної висоти, але до наступного року мали б втілити такий задум.
Фестиваль буде після посту
Оксана Чубатько, заступниця верховинського селищного голови, розповідає, що святкові заходи у Верховині планують і на Миколая, і на новорічні, й на різдвяні свята. Однак поки що точна програма святкувань невідома.
Кожного року головну селищну ялинку відкривали в День святого Миколая, однак коли відкриття відбудеться цього року – ще не визначено. Під час відкриття ялинки місцева музична школа поставить концертну програму з Миколаєм. Раніше в центрі була різдвяна шопка, чи буде вона і цього року – теж невідомо.
Традиційно, розповідає Оксана Чубатько, у Верховині музична школа створює щедрівну групу, і 28-30 грудня вона ходить у місцеві організації й вітає всіх з прийдешніми святами. У новорічну ніч в селищі може відбутись “Новорічна феєрія”: буде багато музики й вітання від селищного голови.
“Через піст не будемо гучно святкувати, – наголошує пані Оксана. – А вже після Різдва плануємо фестиваль”.
У першій декаді січня запланований перший регіональний гуцульський фестиваль “Гуцульська коляда”. Буде багато колядницьких партій з різних регіонів. Крім нашої області, будуть колядники із Закарпатської та Чернівецької областей і навіть з Румунії.
Крім запланованих святкувань відділу культури, люди й самі організовують деякі заходи. Так, Оксана ділиться, що відповідні заходи організовують на Андреєві вечорниці та на Василія.
Заступниця селищного голови розповідає, що цього року на новорічно-різдвяні святкування дуже малий бюджет. Мовляв, рік був важким, тож ситуація з коштами не найкраща. У бюджеті на ялинку з подарунками закладено 20 тисяч гривень, на проведення фестивалю – ще 15 тисяч.
Відкриє ялинку Весна
Надвірна відкриватиме ялинку разом із заслуженою артисткою України. Начальник управління культури й туризму Надвірнянської міської ради Олександр Зварчук розповів, що у п’ятницю, 17 грудня, у місті запланували відкриття міської ялинки, під час якого виступатиме Світлана Весна. А у ніч з 31 грудня на 1 січня біля ялинки відбудеться новорічна дискотека. Наразі інших подій, за словами начальника, в Надвірні не планується.
“Прогнозувати щось складно. Ми в “червоній” зоні, тож багато не плануємо, – ділиться Олександр Зварчук. – Ну, Різдво святкуватимемо традиційно – колядки та вертепи, без цього ніяк”.
За словами начальника управління, через карантинні обмеження, швидше за все, в місті не буде і ярмарку. Загалом, кошти на святкування ще не заплановані. Проте на ялинку їх витрачати не будуть. Як розповів начальник управління житлово-комунального господарства та інфраструктури міської ради Андрій Гуцько, минулого року в Надвірній придбали штучну ялинку з комплектом освітлення. Тож ставитимуть її.
“Ялинка коштувала близько 300 тисяч, – розповідає Андрій Гуцько. – Однозначно, вона буде не на рік і не на два, а на великий термін експлуатації”.
Також у місті планують залучити кошти для новорічного і різдвяного святкування в сумі від 50 до 80 тисяч гривень. Однак остаточного рішення ще немає.
Бенкету під час чуми не буде
У Косові цього року не планують багато святкувань. Як розповів міський голова Юрій Плосконос, усе – через важку фінансову ситуацію.
“Ми зайшли в бюджетний рік із великою заборгованістю з зарплати, – ділиться міський голова. – Тож, відповідно, особливої програми, “бенкету під час чуми”, ми не передбачали. Цього року намагаємося працювати в режимі максимальної економії”.
Юрій Плосконос зазначив, що у місті є штучна ялинка та комплект іграшок, а відділ культури підготує елементарну програму. Ялинку відкриватимуть у 20-х числах грудня. Попередньо святкування в новорічну ніч не планують. Одним із планових заходів у Косові буде місцевий фестиваль – Маланка, який проведуть у січні.
За словами Юрія Плосконоса, святкового ярмарку у Косові не буде.
“У нас весь час не вистачає коштів зробити приміщення, щоб дати людям під оренду, – каже голова. – Адже якщо вже робити ярмарок, треба створити умови підприємцям, щоб він міг функціонувати всі свята”.
Міський голова зауважує, що в місті досить активний громадський сектор, який іноді звертається до влади з пропозиціями щодо святкувань, і відділ культури допомагає їм втілювати їхні ідеї. Однак цього року поки що ніхто не звертався. Однією з причин голова називає “червону” зону, оскільки ніхто не розуміє, як усе відбуватиметься з урахуванням протиепідемічних заходів.
Світлана ТИМЧУК