Нещодавно до Ямницького ліцею привезли компостер, який учні 8-го класу отримали від еко-освітнього проекту «Компола». Ліцеїсти ще навесні записали мотиваційне відео та відправили на конкурс.
«Ми прагнемо зберегти нашу планету зеленою, чистою та красивою», — акцентували діти у короткому відео, яке допомогло їм стати переможцями. Нині у навчальному закладі компостер вже активно заповнюють. Він «поглинає» відходи з їдальні, а також скошену траву та листя з дерев.
«До компостера йдуть не всі відходи з нашої шкільної їдальні, — каже вчитель біології Надія Кавка, яка від самого початку курує цей процес разом зі своїми учнями. — Закладаємо шкірку від овочів, зокрема картоплі, відходи від чаю, шкаралупу від яєць. Все це пересипається листям та травою і заливається водою. За цим процесом у нас закріплені хлопці».
Компостер встановили в одному з кутків шкільного подвір’я. Поруч вирішили закласти так звану теплу грядку. Вона повністю складається з рослинних залишків, гілок і листя дерев, а також грунту. Влаштовується таким чином, щоб органіка, що розкладається, виділяла тепло, підігрівала знизу коріння рослин, допомагаючи їм перенести нічні заморозки, літні перепади температур, холодні роси. При розкладанні великої кількості органіки на теплій грядці виділяється не тільки тепло, а й вуглекислий газ, утворюється багато живильних речовин. Завдяки цьому рослини на такій грядці можна висаджувати в ґрунт раніше звичайного, вони швидше і краще розвиваються, здобувають стійкість до хвороб, раніше починають давати плоди. При цьому врожайність істотно підвищується, а період плодоносіння продовжується.
«Ці проекти ніби й не пов’язані між собою, але вони дають нам змогу залучити до всього цього процесу більшу кількість дітей, показати їм ази органічного землеробства», — акцентує директорка ліцею Йордана Лесів. За її словами, компостер та тепла грядка добре пасують одне одному, а утворений у результаті гумус будуть використовувати для підживлення дерев у шкільному дендропарку. .
Довідково. «Компола» — це спільний еко-освітній проект Мінприроди та Міносвіти, спрямований на підвищення рівня екологічної освіти та залучення молоді до практичних навичок сталого розвитку та споживання. Основна мета – дати додатковий поштовх та ресурс українським школам для розвитку екологічної грамотності учнів, допомогти школярам отримати практичні навички, а не суто теоретичну інформацію щодо відповідального споживання. Ямницький ліцей став одним із шести закладів освіти Івано-Франківської області, чия проектна заявка виграла.