Недавно в галереї «ЧЕЧ» відкрилася виставка непересічного івано-франківського художника Ярослава Яновського під провокативною назвою «Ганджубас». Виставка є певним підсумком і складається з робіт трьох творчих періодів. «Галицький кореспондент» поговорив з митцем, аби з’ясувати деякі питання, що стосуються минулого, теперішнього і майбутнього його творчості.
– Як на мене, ти є одним з найвітальніших митців у Франківську. Де черпаєш сили і енергію?
Дуже хороше слово «найвітальніший», мені таке подобається, «най жиє, най буде, многа літа най має»! Наразі буду коротко. Як нам казали в радянській школі на уроці російської мови, «краткость – сестра таланта». Хоч невідомо, чи це правда. Щодо сили та енергії. Черпаю уві сні та в спілкуванні, коли перебуваю у цих станах, мені приходять хороші ідеї.
– Твоє коріння тягнеться в Гуцулію. Що таке для тебе цей народ і що його різнить від інших етнічних груп в Україні, і на Галичині зокрема?
Гуцули – богема, але не всі! В Україні не в кожному селі скажуть «Боже помагай!» і «Слава Ісу Христу!», а на Гуцульщині – всюди.
– Гуцульщина у своїй культурі надзвичайно чуттєва до кольорів. Таке ж приблизно можна побачити в Тибеті чи Індії. Як думаєш, у чому полягає цей феномен?
Індійські тексти на санскриті пишуть, що Ісус Христос весь час від юности до 30 років провів у Індії та Тибеті… Направду, ці кольори і композиції є і в Перу, і в Чілі, і в Аргентині. А цей феномен можливо назвати «універсальний візуальний код» гірських народів.
– Натхнення… Воно стається чи його можна включити?
Я не дуже розумію дефініцію «натхнення» (хороше літературне слово). Пре або не пре! Включити можна комп’ютер, телевізор, пральну машинку чи «болгарку».
– Франківська мистецька тусовка надзвичайно потужна і яскрава і є частиною «станіславського феномена». Звідки йде ця енергетика, який реактор у нас тут закопаний?
Захоплю трохи історії. Таке відбулося в Станиславі у 30-х роках ХХ ст., потому в 90-х роках. Через 60 років наступне буде. Боженька є і буде станіславська (періодично).
– Як ти оцінюєш з’яву нової галереї «ЧЕЧ» у місті? Вона може вплинути на покращення ситуації з мистецьким процесом у Франківську та привернути увагу до франківських художників?
Весна нарешті прийшла! Звичайно, «ЧЕЧ» – нова форма(ція). Буде і є кого привернути. Привертаємо до українського мистецтва.
– Чи є сенс робити виставку в нашому місті?
Чи є життя на Марсі? Тепер світ відзначає 100-річчя появи абстрактного живопису, «батьком» якого є Василь Кандінський родом з Одеси. Пізніше був Марко Родко та інші (всі вони відбулися за кордоном). Вже давно в Одесі існує перфектна школа абстракції, з якої я як автор виставки свого часу багато почерпнув. Як сказав Родко, «живопис – це не зображення переживання, а саме переживання».
Теперішню виставку можна умовно розділити на три частини. Перша – міні-ретроспекція, де презентовано малярство з 1989 до 1999 р. (від першої до п’ятої «Імпрези»). Друга – роботи з початку 2000-го (фото та скульптури експериментально поєднані з живописом та колажем, де використано новітні технології друку). Третя – живопис та скульптура у нашому часі під загальною назвою «Ганджубас» (те, що неможливо зловити, а тільки відчути).
– Назва твоєї виставки «Ганджубас» – провокація чи вишукана концепція?
Дуже вишукана і знайдена! Ганджубас – і Бог, і всесвіт.
Ганджубас – і джаз, і рок-н-рок, які я люблю.
Ганджубас – і фацети, і кобіти, яких я люблю.
Ганджубас – і ландшафт, і небо, і вода, в яких я кохаюся.
Ганджубас – і кенти, і недруги.
Ганджубас – і Галичина, яка є і буде.
Ганджубас – і калина, і малина, і афини, і гогодзи, і Гуцульщина, які є і будуть.
Ганджубас – і реальне, і абстрактне.
Ганджубас – і миттєве, і вічне.
– У Франківську колекціонери живопису впливають на мистецьке середовище і на розвиток економіки в місті?
Впливають. Тільки імена та прізвища їхні невідомі.
– На твою думку, сучасне мистецтво спроможне стати локомотивом для стрімкого розвитку в Івано-Франківську?
Орати треба! Головне, хто в упряжі – кінь чи корова.
– Чи може з’явитися в місті музей сучасного мистецтва?
Може. Коли перестануть говорити, як переплюнути Львів.
– Наскільки створені тобою артефакти – живопис, перформанси, відеоарт, фото, графіка – вплинули на середовище, сформували нове покоління «станіславського феномена»?
Нове покоління є! Мало, проте, відбувається. Зрештою, є учні та адепти (як вони говорять).
– Твоя робота у сфері культури в народній кіностудії «Верховина» була плідною? Чому ти покинув її?
Верховина (Жєб’є) яко територія є і буде для мене сакрал. А з роботи, як колись з армії, «дембельнувся».
– Твоя кімната в Палаці Потоцьких на «Porto Franko 2017» була виразною й запам’яталася багатьом. Береш участь у цьому фестивалі цьогоріч?
Беру з радістю, якщо запрошують.
– Як би ти прокоментував теперішнє мистецьке покоління молодих? Що є в них, чого немає у старшого покоління? Чому заздриш, а що не толеруєш?
Потрібно над собою працювати. Одночасно у двох човнах плисти неможливо. Так не буває.
– Ти маєш табу в живописі?
Йо! Не малюю порно!
– Наскільки люди нашого міста відкриті до радикальних форм мистецтва?
Дуже відкриті! «Хліба і видовищ!» – це, власне, найбільше цікавить соціум і владу у всі часи. Наше суспільство не готове до сприйняття «інакших» актів творчості, особливо на маргінесах. У цьому разі сучасне (теперішнє) мистецтво стає викликом «традиційності» глядача. Митець часто залишається неорганічним об’єктом у такому середовищі. Він наче перебуває у невагомості. Порожнечу, як середовище митця, як відсутність стимулу та розуміння, можна ототожнити зі свободою. «Свобідна пустота» особистості насправді вільна, коли «спить». Всім, що перебуває у просторі великої «порожнечі», рухає необхідність. Багато залежить від здатності відхилитися від заданої лінії необхідності.
– Насамкінець. Як ти визначаєш фальш у мистецтві?
Собаки гавкають, а караван іде!
Розмовляв Влад ТРЕБУНЯ