ЮНЕСКО враховуватиме вплив війни на об’єкти всесвітньої спадщини

  • Ініціатором поправки виступила Україна.

    Відповідну поправку ухвалили 8 липня під час 47-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що триває в Парижі. Про це повідомило Міністерство культури та стратегічних комунікацій (МКСК).

    «Ми вважаємо вкрай важливим привернути пильну увагу до проблем збереження всесвітньої спадщини в контексті збройного конфлікту. Існуючий механізм „Всесвітня спадщина під загрозою“ є життєво важливим, але в умовах окупації він може бути неефективним», — розповів заступник міністра культури та стратегічних комунікацій України Сергій Бєляєв.

    Документ передбачає, що Центр всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у співпраці з дорадчими органами включатиме до майбутніх звітів окрему секцію, присвячену впливу збройних конфліктів на об’єкти спадщини. Це рішення має на меті посилити операційне реагування та вдосконалити механізми захисту.

    «Такий крок дозволить не лише фіксувати загрози, що постають перед об’єктами спадщини, а й формувати довготривалі стратегії реагування в умовах воєнних дій, захищаючи культурну спадщину людства», — повідомили у МКСК.

    Станом на 25 березня 2025 року через російську агресію в Україні постраждали 1419 пам’яток культурної спадщини, пише Детектор медіа. З них національного значення — 139, місцевого — 1184, щойно виявлених — 96. Також збитків зазнали 2233 об’єкти культурної інфраструктури.

  • Пошкоджень зазнали пам’ятки культури у 18 областях та Києві. Найбільше — в Харківській області (329) та в Херсонській (279). 

    Читайте також: Садиба Рея на Франківщині залишиться у приватній власності — рішення суду. Палацовий комплекс, до якого входять садиба Рея, навколишній парк та в’їзна брама — пам’ятка архітектури національного значення. Комплекс руйнується, а заходи щодо реставрації та збереження об’єкта культурної спадщини не вживають. Внаслідок таких дій є реальні ризики пошкодження або знищення архітектурної спадщини України.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!