США запропонували Україні новий варіант угоди про корисні копалини, який містить більше вимог, ніж попередній. Однак у ньому немає пункту про контроль США над українськими АЕС, про що раніше говорив президент Дональд Трамп.
Зміст угоди цитують Bloomberg та Financial Times,
ЇЇ новий варіант стосується не тільки рідкісноземельних, а всіх мінеральних ресурсів України, зокрема нафти й газу, а також інфраструктури, пов’язаної з експлуатацією природних ресурсів: доріг, залізниць, трубопроводів, портів та переробних заводів.
Кошти від розробки копалин мають відразу конвертувати в іноземну валюту та спрямувати за кордон, а Україна, згідно з проєктом угоди, в разі затримок повинна буде компенсувати їх. Роялті від фонду США мають отримувати першими з надбавкою у 4%, а також вони зберігатимуть пріоритетні права на інфраструктурні проєкти й право вето на продаж ресурсів третім сторонам.
Крім того, Вашингтон вимагає, щоб Україна і США створили наглядову раду для контролю за спільним інвестиційним фондом, куди мали б вносити доходи від видобутку копалин. Трьох з п’яти членів правління мали б призначити США — тобто це дало б Вашингтону право вето на всі рішення фонду.
У новому проєкті також зазначено, що внесками США у спільні проєкти буде вважатися допомога, яку ті надали Україні від початку повномасштабного вторгнення. Як пише Bloomberg, це означає, що США хочуть змусити Україну заплатити за всю американську допомогу, перш ніж Київ отримає прибуток із фонду.
Водночас в угоді немає нічого про гарантії безпеки. Українським посадовцям передали на розгляд цей проєкт минулих вихідних (22-23 березня). Деякі з них, хто спілкувався з FT, сказали, що підписання документа наступного тижня є малоймовірним, хоча міністр фінансів США Скотт Бессент сподівався на це.
Один із чиновників сказав, що новий проєкт є «несправедливим», а інший порівняв його з «пограбуванням».
FT з посиланням на одного чиновника пише, що з угоди навмисно прибрали питання українських ядерних об’єктів, хоча раніше це обговорювали.