З початку року в Україні провели 458 трансплантацій кісткового мозку

  • Щороку в Україні близько 1500 пацієнтам діагностують рак крові.

    458 трансплантацій кісткового мозку провели в Україні за 8 місяців 2024 року, повідомили на пресконференції  «Лікування гострого лейкозу в Україні».

    «Кожна лікарня, яка законтрактована з НСЗУ на проведення трансплантацій кісткового мозку, отримує оплату за одного пацієнта від 757 тисяч гривень до 2,5 мільйонів, залежно від складності наданої послуги. Це найдорожча оплата серед всіх 44 пакетів, які зараз є в ПМГ. Під час лікування пацієнту гарантуються дотрансплантаційні обстеження, підготовка та забір клітин у донора, кріоконсервація, проведення пересадки клітин та період після трансплантації», — розповіла заступниця голови НСЗУ Ірина Кондратова.

    За даними Національного канцер-реєстру, в Україні станом на 2023 рік зареєстровано 25 тисяч пацієнтів з раком крові. Щороку близько 1500 пацієнтам діагностують гострий лейкоз — найагресивніший вид раку крові. Пацієнти з цим захворюванням найчастіше потребують пересадки стовбурових клітин.

    Алогенна трансплантація кісткового мозку — одна з основних можливостей лікування гострого лейкозу. При алогенній ТКМ людині пересаджують стовбурові клітини донора для заміни пошкоджених або хворих клітин кісткового мозку.

    «Ще п’ять років тому в Україні на законодавчому рівні було заборонено проведення трансплантації кісткового мозку від неродинного донора. Ми разом з проактивними медиками прописали законодавче підґрунтя, щоб зробити це можливим. Зараз щороку відбувається активний розвиток галузі: якщо у першому півріччі 2023 було виконано 13 неродинних ТКМ дорослим українцям, за шість місяців 2024 року — 29 неродинних пересадок», — ділиться Василь Стрілка, директор Департаменту високотехнологічної медичної допомоги та інновацій МОЗ.

    На жаль, не всі знають про гарантовані державою послуги та продовжують збирати гроші на лікування за кордон.

    «Раніше пацієнти, які не мали сумісних родичів, їхали на лікування за кордон, збираючи чималі суми на пересадки. На жаль, ми, як пацієнтська спільнота, досі бачимо в мережі збори на лікування, яке вже доступне в Україні. Деякі лікарі не повідомляють пацієнтам, що лікування онкозахворювань, зокрема трансплантацію, можна отримати безоплатно в Україні», — розповідає Вікторія Романюк, віцепрезидентка ГО «Афіна. Жінки проти раку».

    Лише близько 25% пацієнтів можуть мати сумісного родинного донора. Для інших 75% єдиним шансом на життя є трансплантація стовбурових клітин від неродинного донора, тож проведення неродинних ТКМ в Україні значно розширює можливості лікування для пацієнтів. Проте такі трансплантації неможливі без самого донора.

    «Зараз в Українському реєстрі донорів кісткового мозку налічується 13 тисяч потенційних донорів, які готові поділитись своїми клітинами для порятунку іншої людини. Із 2018 року 7 з них стали донорами стовбурових клітин. Необхідно й надалі наповнювати реєстр, щоб збігів було якомога більше», — ділиться Роман Куць, засновник Українського реєстру донорів кісткового мозку UBMDR.

    До теми: У Франківській лікарні посмертний донор «дав» надію на життя двом пацієнтам

    Анастезіолог Іванна Майданська та л ікар-інтерн Вікторія Жук роблять забір артеріальної крові для корекції штучної вентиляції легень

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!