За рік на Прикарпатті поменшало на півтисячі громадян-іноземців

  •  
    Внаслідок війни триває відтік іноземців.
     
    З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну міграційні процеси в країні зазнали суттєвих змін.  Одним із наслідків війни став відтік іноземців, який спостерігається на всій території України, зокрема й в Івано-Франківській області. Як свідчать офіційні дані, кількість іноземців, які постійно або тимчасово проживають у регіоні, продовжує зменшуватися. Про це пише “Галицький кореспондент”.

     

    Скорочення кількості іноземних студентів

    Однією з помітних тенденцій є зменшення кількості іноземних студентів у місцевих закладах вищої освіти. Порівняно з довоєнним періодом кількість таких студентів зменшилася втричі. Навіть у 2024-2025 навчальному році спостерігається негативна динаміка: за рік їх стало на пів тисячі менше.

    Станом на 20 січня 2025 року в Івано-Франківській області тимчасово проживають 407 студентів-іноземців. Переважну більшість серед них становлять громадяни Індії (321 особа). Значно меншими групами представлені студенти з Молдови (37 осіб) та Польщі (35 осіб).

    Основною причиною такого зменшення є безпекові ризики, з якими стикаються іноземні громадяни, що планують навчання в Україні. Бойові дії, нестабільність та можливі труднощі з отриманням віз та документів на перебування – усі ці фактори змушують потенційних студентів обирати більш безпечні країни для здобуття освіти.

    Зменшення загальної кількості іноземців

    Згідно з даними міграційної служби, в Івано-Франківській області постійно проживають 5864 іноземні громадяни. Більшість із них – громадяни Російської Федерації (4226 осіб). За рік їх кількість скоротилася на 123 особи, що свідчить про тенденцію до зменшення присутності громадян країни-агресора на території України.

    Інші країни, чиї громадяни оформили посвідки на постійне проживання в регіоні:

    • Молдова – 303 особи (+5 за рік);

    • Білорусь – 157 осіб (-29);

    • Казахстан – 114 осіб (+6);

    • Італія – 104 особи (+8).

    Щодо тимчасово проживаючих іноземців, то їх кількість у 2025 році становить 964 особи, що на 500 менше, ніж торік. Серед них:

    • 329 осіб приїхали для возз’єднання з родинами (-135 за рік);

    • 160 осіб мають дозвіл на працевлаштування (торік було 186);

    • 29 релігійних діячів;

    • 31 волонтер.

    Скасування посвідок на тимчасове проживання

    Однією з ключових причин скорочення кількості іноземців в Україні є скасування посвідок на тимчасове проживання. За 2024 рік в Івано-Франківській області анульовано 468 таких документів, що на 100 більше, ніж у 2023 році. Це свідчить як про посилення міграційного контролю, так і про загальні тенденції скорочення кількості іноземних громадян в Україні.

    Можливі наслідки для регіону

    Зменшення кількості іноземних студентів та працівників може вплинути на освітню та економічну сфери області. Виші, які значною мірою фінансувалися за рахунок іноземних студентів, змушені шукати нові джерела доходу. Крім того, зниження кількості кваліфікованих іноземних працівників може ускладнити функціонування окремих галузей, особливо медицини та IT-сектору.

    Водночас, скорочення кількості громадян РФ та Білорусі, які постійно проживають в Україні, може свідчити про певне очищення інформаційного та безпекового простору держави. Враховуючи складну ситуацію, Україні доведеться адаптувати міграційну політику та шукати шляхи залучення нових іноземних інвесторів, студентів і спеціалістів.

    Загалом відтік іноземців з України – це закономірний процес у воєнний час. Однак важливо враховувати його довгострокові наслідки для економіки, освіти та соціальної сфери. Для збереження міжнародної привабливості України необхідно розробляти програми підтримки іноземних студентів та спеціалістів, адаптуючи міграційну політику під сучасні виклики.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!