Коронавірус, який у світі вже визнали пандемією, дістався України. Президент, Кабмін і Верховна Рада вводять суворі обмежувальні заходи. При цьому українська влада продовжує активну діяльність за іншими напрямками, поки увага людей прикута до теми карантину.
Як в Італії
Рішенням Кабміну з 12 березня вперше в історії у всій Україні було запроваджено карантин. Крім того, кожна міська рада ввела й інші обмежувальні заходи.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль наголосив, що Україна вживає такі заходи завчасно, щоб запобігти поширенню коронавірусу та не повторювати помилок інших країн, де вже хвороба лютує.
Спершу обмежувальні заходи передбачали три тижні карантину у всіх навчальних закладах, обмеження на проведення масових заходів у понад 200 людей, крім заходів державної ваги. Крім того, на кордоні України з 12 березня працюють лише 49 пунктів пропуску із 219. Також заборонено експорт товарів протиепідемічного призначення до 1 червня.
Згодом, 17 березня, уряд України на виконання доручення президента ухвалив рішення обмежити пасажирські перевезення. Постановою введена заборона залізничного, авіа- та автобусного міжміських та міжобласних пасажирських перевезень, також припинена робота метрополітенів.
Ці обмеження діятимуть до 3 квітня. Також влада заборонила перевозити більше 10 пасажирів одночасно в трамваях, тролейбусах, автобусах на міських маршрутах. А в Івано-Франківську, до прикладу, 19 березня повністю припинили курсування громадського транспорту.
Також із 17 березня в Україні заборонено проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних) заходів, у яких беруть участь понад 10 осіб. Крім того, з 17 березня тимчасово закрилися всі ресторани, кафе, бари, торговельно-розважальні центри, фітнес-центри. Заклади харчування можуть продовжити працювати лише для доставки їжі “за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту”. Водночас мають працювати супермаркети, аптеки, банки і страхові компанії.
Суворість карантинних заходів в Україні спершу викликала чимало питань, адже заходи були схожими до тих, що введені в Італії. Там уже (станом на понеділок, 23 березня, – ред.) 59 тисяч людей заразилися коронавірусом і майже 5500 померли від нього. Станом на вечір 22 березня вже стало відомо, що кількість хворих на коронавірус українців досягла 73 осіб, з яких троє померли.
Втім у час карантину українська влада продовжує приймати важливі для держави рішення в інших сферах. До прикладу, Франція на час пандемії зупинила всі реформи, а парламент Канади взагалі припинив роботу на місяць. В Естонії у зв’язку з оголошенням в країні НС до 1 травня парламент буде займатися лише вирішенням термінових питань. Також наприкінці лютого перестав працювати парламент Ірану: у 23 парламентарів виявили коронавірус, кілька депутатів померли. А от Верховна Рада працює й надалі – наразі у режимі комітетів.
А тим часом
13 березня стало відомо, що у Мінську підписано домовленості про створення органу, яким фіксується суб’єктність ОРДЛО, а РФ в статусі гаранта-спостерігача виявилася нарівні з ФРН, Францією і ОБСЄ.
Про це сказано в рішенні Тристоронньої контактної групи (ТКГ). Перемовини відбувалися за участю голови Офісу президента України Андрія Єрмака, заступника голови Адміністрації президента РФ Дмитра Козака та представників бойовиків з ОРДЛО. ТКГ домовилася про створення фіксуючого суб’єктність ОРДЛО органу – Консультативної ради.
Згідно з текстом документа, критерії та порядок призначення членів Ради визначаються Україною, окремими районами Донецької та Луганської областей України, Російською Федерацією, Федеративною Республікою Німеччина, Французькою Республікою та ОБСЄ самостійно.
Журналіст Юрій Бутусов вже встиг назвати цей документ державною зрадою інтересів України.
«Державна зрада. 11 березня в Мінську підписано ганебний акт про капітуляцію України в Війні за незалежність. Цей документ по суті показує, що «невизнані влади» фактично визнаються, а Росія вже не несе відповідальності за мирне врегулювання. Це сценарій Придністров’я, який призвів до здачі Молдовою частини своєї території, і підписав цей план свого часу від РФ той же Дмитро Козак. Всі шість років вели переговори з РФ, і обмін полоненими Зеленський погоджував з Путіним. А тепер РФ вже не несе відповідальність, тепер в документі є «окремі райони України», тобто Україна веде переговори сама з собою, це означає, що ми самі визнаємо у себе «внутрішній конфлікт», – прокоментував цю ситуацію Юрій Бутусов.
А вже 17 березня, коли кількість інфікованих COVID-19 в Україні становила 14 осіб, Верховна Рада планувала проголосувати за закон про ринок землі. Втім розгляд законопроєкту відклали – але не через коронавірус, а через те, що не отримали підтвердження від Міжнародного валютного фонду про виділення допомоги Україні. За словами журналістів видання «Ліга.Нет», лише через відсутність гарантій МВФ про фінансову допомогу закон про продаж земель сільськогосподарського призначення не був прийнятий.
Того ж дня, 17 березня, 269 нардепів проголосували за призначення Ірини Венедіктової новим генеральним прокурором України. Президент Володимир Зеленський особисто прийшов у парламент напередодні голосування за Ірину Венедіктову і сказав, що цю посаду вперше займе жінка. Сама Венедіктова у вступному слові заявила, що обіцяє розібратися з кадровими питаннями в прокуратурі та провести аудит кримінальних справ.
Раніше вона виконувала обов’язки голови ДБР. Тоді Венедіктова призначила своїм заступником Олександра Бабікова, якого називають колишнім адвокатом Віктора Януковича. Також Ірина Венедіктова відзначилася заявою про те, що виступає за скасування закону про амністію учасників Майдану.
«Пані Венедіктова вже встигла відзначитися, перетворивши дуже важливий для держави орган на інструмент для політичних репресій і переслідування. Пані Венедіктова як керівник ДБР стоїть за переслідуванням нашої колеги Софії Федини. Пані Венедіктова – це призначення адвоката Януковича Бабікова своїм заступником, пані Венедіктова – це ініціатива про скасування закону про амністію Майдану, це погроза, це переслідування тисяч людей, які брали участь у Революції Гідності. Пані Венедіктова – це реванш Антимайдану», – прокоментував це призначення Володимир В’ятрович, народний депутат України.
Ще жорсткіше
Українцям слід готуватися до того, що обмежувальні заходи стануть ще суворішими. Таку заяву нещодавно зробив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
«У країні вже запроваджені обмежувальні заходи. Вони стануть значно жорсткішими в найближчі дні – це продиктовано необхідністю! Це потрібно робити!» – написав міністр у себе на Facebook-сторінці.
За словами Авакова, уряд та офіс президента розглядають варіанти жорсткого карантину – коли працюватимуть тільки «підприємства критичної промислової інфраструктури», а людям заборонять виходити з дому без крайньої необхідності. Він наполягатиме, щоб до таких заходів вдалися чимшвидше.
«Тотальний повний карантин – моя позиція, про яку я хочу просити кожного з вас і буду наполягати на ньому відповідно до моїх повноважень. Про збитки та компенсацію подумаємо і вирішимо пізніше, коли виживемо. Зараз немає жорсткого обмеження пересування громадян і штрафів за його порушення, як в інших країнах. Але заради подолання поширення коронавірусу прошу відповідально поставитися керівників компаній та підприємств, які є критично необхідними, та перевести працівників на віддалений режим роботи», – додає Арсен Аваков.
Журналісти «Української правди» Роман Кравець та Роман Романюк називають Авакова головним лобістом запровадження надзвичайного стану в Україні.
«Найбільш активним лобістом запровадження НС є, звичайно, саме Аваков. Він уже навіть публічно виклав своє бачення тотального карантину, на який має перейти країна. Частина громадянського суспільства бачить у цьому спробу глави МВС узурпувати фактично безконтрольну владу в руках підконтрольних йому силових відомств. Сам Аваков на запитання на цю тему просто показує дані зі своєї улюбленої Італії, яка через зволікання на початку пандемії перетворилась на світовий епіцентр епідемії», – йдеться в матеріалі «Віртуальні наради та олігархи-куратори. Як Зеленський бореться з коронавірусом».
А новопризначений прем’єр-міністр України Денис Шмигаль вже встиг заявити, що Зеленського можуть уповноважити вводити надзвичайний стан одноосібно – без рішення ВРУ.
«Доручаю Міністерству юстиції розробити закон на уповноваження президента вводити надзвичайний стан у разі неможливості зібратися і працювати Верховній Раді. Це для того, якщо вона буде повністю унеможливлена збиратися», – заявив Шмигаль.
Проти такої узурпації повноважень вже виступив спікер парламенту Дмитро Разумков. Він висловив думку, що прем’єр-міністр Денис Шмигаль «хотів сказати дещо інше», коли заявив про підготовку закону, який дозволить одноосібно президенту вводити надзвичайний стан.
«Упевнений, що він чудово знає, як і всі інші, що надзвичайний стан затверджується Верховною Радою на своєму черговому або позачерговому засіданні, і, таким чином, передати ці повноваження будь-кому не є можливим», – сказав Разумков.
А між тим Верховна Рада України вже готується до позачергового засідання. Депутати ведуть роботу в режимі комітетів, а до самого засідання ВРУ обмежать доступ журналістів. Таку заяву теж зробив Дмитро Разумков. Але які саме законопроєкти розглядатимуть найближчими днями парламентарі – наразі невідомо.
Тарас ВОЛОШИН