В Івано-Франківську люди виступають проти чергового будівництва. Цього разу – на вул. Незалежності. Вони вважають його незаконним та переконують, що настільки великого будинку їхнє подвір’я не витримає. Натомість будівельна компанія заявляє, що все законно і будинок буде.
«Незаконна забудова»
Вже другий місяць мешканці будинків на вул. Незалежності, 146 та 146, к.1 борються з будівництвом під своїми вікнами. Там розпочалось зведення 10-поверхового будинку на 120 квартир. Люди вважають, що вже на початках будівельна компанія ТОВ «Альянс ІФ» допускає порушення.
Мешканка будинку №146 Тетяна Кузмічова розповідає, що з кінця лютого впритул до їхнього дитячого майданчика з’явилася огорожа та розпочалися будівельні роботи. Будівельники огородили також частину прибудинкової території будинку №146, корпус 1. А все тому, що після закінчення його будівництва забудовник «Франківськміськбуд» не передав цю територію ЖЕКу, а продовжив оренду та уклав договір з ТОВ «Альянс ІФ» про спільну діяльність. Правда, про все це жінка знає лише зі слів співвласників компанії, адже договору мешканцям так ніхто і не показує.
«У лютому почали вже рити котлован, а 9 березня до нас прийшов представник «Альянсу» з пропозицією перенести наш дитячий майданчик на середину і так маленького подвір’я, де зараз паркуються автомобілі, – продовжує пані Тетяна. – На запитання, для чого їм це потрібно, вони почали розказувати, що хочуть покращити нашу територію та благоустрій. Але ми бачили їхній проект і розуміємо, що це потрібно виключно для того, щоб перенести туди паркан. Наш дитячий майданчик межує з їхніми гаражами, тому він їм заважає, бо до них не буде заїзду».
Відтак люди забили на сполох. Вони утворили ініціативну групу та зібрали чимало підписів жителів проти такого будівництва. Щовечора всі збираються у дворі та думають, як бути далі.
Згодом мешканці довідалися, що питання про надання «Альянс ІФ» дозволу на розробку детального плану території (ДПТ) для будівництва групи багатоквартирних житлових будинків з приміщеннями громадського призначення на вул. Незалежності, 146-148а виноситься 13 березня на комісію міськради з питань містобудування та земельних відносин. Коли вони прийшли на засідання, то тільки тоді побачили містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки.
Жителі переконані, що цей документ, а також дозвіл на виконання будівельних робіт видані з порушеннями, адже цільове призначення землі не змінене. Воно і досі залишається для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка). До того ж, там передбачено 72 паркомісця.
«У будь-якому разі з будівництвом такого великого будинку та в комплексі з вже наявними будівлями вони не дотримаються вимог щодо освітлення, паркомісць, щільності тощо. Ми переконані, що наше подвір’я їм потрібне, щоб хоч якимось чином гарантувати виконання містобудівних умов та обмежень», – каже Тетяна Кузмічова.
А люди підкреслюють, що за таких обставин не можна казати, що це законна будова.
Не проти забудовника
15 березня обурені мешканці прийшли зі зверненням на сесію міської ради. Однак і там не обійшлося без оказій. Кажуть, що їхнє звернення було зареєстроване, однак в переліку питань порядку денного його не виявилось. Та все ж їм дали виступити, а міський голова Руслан Марцінків доручив своєму заступнику Олексію Кайді та прокуратурі розібратися в ситуації.
Те, що їхнього питання не виявилося в порядку денному, люди пов’язують з депутатською діяльністю Сергія Палійчука. Розповідають, що після засідання земельної комісії він підійшов до них та розпитував, чого вони сюди прийшли та чому не розмовляють з будівельною компанією. А на запитання, яке відношення він має до забудовника, відповів, що є колишнім засновником компанії, але зараз ніякого стосунку до неї не має.
«Нас будівельна компанія питала, що ми хочемо. Є їхня земельна ділянка, то нехай будують на ній і не зачіпають нашу прибудинкову територію та дитячий майданчик, – говорять мешканці. – Але має бути розроблений відповідний проект на будинок, який справді можна побудувати на цій території без порушень, бо десятиповерхівку лише на тій території, яку вони мають у власності, побудувати неможливо».
Житель будинку №146 Степан Квасниця акцентує: «Для нас видається досить дивним, що не відбулося жодних слухань та громадських обговорень. Нас, як худобу, загнали за паркан і сказали, що ви тут собі робіть, що хочете, а будинок будуватися буде». І додає, що вони не проти будівництва, забудовника чи обсягів здачі житла, адже все розуміють. Втім вони хочуть, щоб дії забудовників починались і проводились в рамках чинного законодавства.
До того ж, на його думку, забезпечити 72 паркомісця на території, яка у власності «Альянсу», навіть без побудованого будинку – неможливо. Раніше на території, яку викупила будівельна компанія, був приватний будинок, сміттєві баки та зелена зона. Тепер же мешканцям доводиться носити сміття аж до 63-го котельно-зварювального заводу.
Окрім того, вони побоюються, що деякі квартири зовсім не бачитимуть сонця, адже з появою цього будинку утвориться «коробка». Люди не розуміють, що будівельна компанія робитиме з електричною підстанцією та тепловими мережами, які розміщені на території, адже перенести їх чи сховати труби під землю – неможливо. Та й всі ці комунікації мають охоронні зони.
Відтак мешканці звернулися в прокуратуру, департамент архітектури та містобудування стосовно видачі містобудівних умов та обмежень і в департамент комунальних ресурсів щодо земельної ділянки. Також планують звернутися в держархбудінспекцію.
«Готові окультурити їхню територію»
16 березня жителі провели чергові збори, на які прийшли представники будівельної компанії. Вони назвалися співзасновниками та запропонували мешканцям перенести дитячий майданчик. Пояснили, що планують облаштувати підземний паркінг на 68 місць та гаражі. Однак для того, щоб був заїзд у ці гаражі, потрібно пересунути майданчик.
Представник компанії Петро Хвальбота запевнив, що вони працюють законно і змінювати цільове призначення землі не потрібно, адже воно передбачає будівництво. Також сказав, що з розрахунку інсоляції світла тут можна будувати. А теплові мережі, які йдуть над землею, вони планують обшити, аби надати їм декоративного вигляду.
«Ми не залізли на вашу ділянку, а хотіли для вас краще зробити і перенести майданчик, – пояснював людям Хвальбота. – Від стіни будинку до майданчика – три метри. А ви думаєте, для чого в цьому будинку глуха стіна?» Втім представники будкомпанії так і не змогли дійти згоди з мешканцями, відповісти на їхні запитання та показати документи.
Однак Петро Хвальбота розповів, що наступного дня він ще раз спілкувався з людьми та запропонував їм компроміс. Мовляв, якщо вони погодяться перенести дитячий майданчик, то гаражі продадуть тільки мешканцям будинків №146 та №146 к. 1. Якщо ж ні, то замість гаражів там будуть офіси та комерційні приміщення.
«Дуже багато людей з цих будинків по три-чотири рази на день телефонують і кажуть, що хочуть купити в нас гаражі. Я їм пояснив все, вони мають порадитися і прийняти рішення. Ми готові окультурити їхню територію, вкласти гроші і зробити розкішний дитячий майданчик», – підкреслив пан Петро.
Хвальбота додав, що якщо люди не погодяться на пропозицію будівельної компанії, то дитячий майданчик силоміць не переноситимуть. Але запланований будинок – збудують.
Тим часом зараз управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету проводить перевірку будівництва.
Наталя КОЗАК