Забудовники прийшли до «Писанки»

  • Центральна частина будь-якого міста – завжди ласий шматок для забудови. Конфлікти такого роду в Україні стали вже звичним явищем. Коломию поки що це оминало, однак її передсвятковий спокій порушив доволі грандіозний, як для райцентру, будівельний скандал. В останні дні 2015 року з’явилася інформація, що міська влада хоче безкоштовно виділити землю біля легендарного музею писанки для будівництва багатоквартирного будинку. Гостроти їй додала і така деталь, що землю буцімто хочуть виділити секретарю міської ради Любомиру Жупанському, який на цій посаді всього-на-всього місяць.

    Отже, все розпочалося у переддень останньої в році сесії Коломийської міської ради. У «Фейсбуці» з’явилася інформація про те, що в порядку денному є питання, яким міська рада хоче безкоштовно передати вісім соток землі біля самої «Писанки» будівельному кооперативу «Чорновіл» для «будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку». Саме так було написано в проекті рішення, яке було опубліковане на сайті міськради.

    Дещо пізніше стало відомо, що засновниками цього кооперативу є відомі у Коломиї забудовники – брати Віталій та Ігор Сарафини, а також Євген Гладуник. Останній на минулих місцевих виборах балотувався до міськради від партії «БПП «Солідарність», керівником якої у Коломиї є теперішній секретар міськради Любомир Жупанський. Саме цей факт і дав підстави запідозрити посадовця у причетності до намагання безкоштовно привласнити ласий шматок землі у центрі міста.

    Як вже було сказано, ця інформація мала стати справжньою бомбою. Громада моментально збурилася. Дискусії із вже киплячого «Фейсбуку» перетекли і на телебачення, і на площі міста. Критики було багато, і була вона різна. Від пропозиції покатати чиновників у сміттєвих баках та «спалити всіх напалмом» за розкрадання і дерибан міської землі до доволі конструктивних закликів до міської влади детально пояснити громаді, що і хто насправді за цим всім стоїть.

    12562565_596689167147642_1423549012_o

    Депутати проти

    Доволі радикально та емоційно проти намагання влади передати міську землю у приватні руки виступив народний депутат від Коломиї Юрій Тимошенко. Зокрема, звертаючись до депутатів міської ради із закликом не допустити прийняття такого рішення, він написав: «Звертаюся до кожного із вас особисто, окрім отого одного, у якого вистачило совісті наважитися на такий злочин супроти цілої Коломиї і всієї її чесної громади. Прошу кожного з вас особисто, не приставайте до чужого гріха, схаменіться, згадайте про Бога і не смійте продаватися ніколи і нікому. Ані за посади, ані за ніякі гроші. Багатьом із вас іще потім довго жити в нашій писанковій Коломиї. Як вам потім людям в очі дивитися? Якщо ви дійсно патріоти, а не продажні нікчеми, не голосуйте завтра за це злочинне рішення».

    Категорично проти виділення земельної ділянки на будівництво в центрі міста був депутат міської ради Ігор Ільчишин. Його головним аргументом було те, що не можна безкоштовно виділяти землю в центрі міста в той час, коли в бюджеті немає достатньо коштів на елементарні речі, зокрема, не вистачає на зарплату медикам. Такі ласі шматки землі, каже пан Ільчишин, потрібно виставляти на аукціон, адже мінімальна ціна ділянки, яку влада хоче передати кооперативу «Чорновол», – мільйони гривень.

    Згідний з цим і депутат Петро Крив’юк. «До безкоштовного виділення будь-якої комерційно привабливої землі ставлюсь негативно. Все має йти через аукціон. Але стосовно цієї ділянки – не все там однозначно, це безкоштовне виділення принесе власникам ще великі витрати», – вважає він. Депутат додає, що з площею перед «Писанкою» дійсно потрібно щось робити, бо там стоять будинки, які, м’яко кажучи, її не прикрашають.

    Прокурор Коломийської прокуратури Олег Попик каже, що тут питання не тільки відкритості чи закритості влади, а букви закону. Річ у тому, що безоплатно роздавати землі кооперативам для будівництва багатоквартирних будинків – це порушення закону. Згідно з Земельним кодексом, земля має продаватися на відкритих земельних торгах. Відкриті земельні торги – це антикорупційна норма, а роздавати безоплатно землю кооперативам – це корупційна схема, пояснив пан Попик.

     

    Вісім соток

    На сесію міської ради, на якій мало вирішуватися це питання, прийшло багато представників громадськості. Були і члени «Правого сектора», і учасники АТО,  й «афганці». Всі вони були доволі радикально налаштовані і обіцяли зробити все, щоб не допустити прийняття цього скандального рішення. Врешті-решт, після хвилі громадського обурення міський голова зняв питання з обговорення.

    Зазначимо, що найбільшими претензіями з боку громади до влади було те, що таке рішення хочуть провести без громадських слухань і узгодження з громадою, а також той факт, що до цієї справи має відношення міський високопосадовець.

    Протилежна сторона конфлікту всі звинувачення спростовувала. І що до цього питання причетний Любомир Жупанський, і що це хотіли від когось приховати. Дехто з депутатів із провладних фракцій звинуватив критиків у тому, що вони не хочуть розібратися у ситуації, а просто кричать «Зрада!», бо це легше. Мовляв, усі проекти рішень були виставлені на сайті міської ради і з ними можна було ознайомитися.

    У своєму коментарі міський голова Ігор Слюзар сказав, що планував до кінця минулого року закінчити справи з усіма незавершеними будівництвами у Коломиї. Їх, за словами мера, п’ять. Площа перед «Писанкою» – одне з них. Справа в тому, що тут стоять два будинки, які псують зовнішній вигляд площі.  Їхні власники – брати Сарафини – згодилися знести ті будівлі та на їхньому місці спорудити готель. Втім землі, яка є під цими будинками, недостатньо для будівництва готелю. По сусідству є земельна ділянка, що належить Роману Бортейчуку, який також виявив бажання взяти участь у проекті, але навіть після об’єднання ділянок землі не вистачало. Тому міська влада і вирішила передати вісім соток кооперативу «Чорновол» для будівництва готелю, пояснив пан Слюзар.

     

    Брак комунікації

    Тепер, після скандалу, це питання було зняте з розгляду сесії і буде винесене на обговорення громадськості. Так що, судячи з усього, справа матиме продовження. Та як би вона не закінчилась, стало зрозуміло, що у Коломиї існує проблема комунікації між владою та громадою. Набагато активнішим стало те, що ми називаємо громадянським суспільством. Тому перед тим, як ухвалювати якісь глобальні рішення, влада мала б розповісти про це людям, пояснити свою мотивацію та вигоди від того чи іншого рішення.

    Поки що, як показав цей випадок, такої комунікації не існує або її дуже мало. Більшість коломиян не проти якогось конкретного будівництва. Все залежить від того, що і як там будуть будувати. Проблема ж полягає в тому, що немає спільного бачення забудови історичного центру. Такі речі потрібно робити публічно, генплан обговорювати з експертами, урбаністами, архітекторами, дизайнерами, громадою. Повинна існувати якась стратегія. Її немає. А якщо так, то існує ризик того, що місто не буде комплексно розвиватися, а просто забудовуватиметься торговими центрами або житловими будинками.

    Віктор ФІТЬО

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!