У засобах масової інформації на початку грудня з’явилась інформація про те, що Росія готує наступ на Україну вже на початку 2022 року. Для цього Москва нібито планує залучити 175 тисяч військовослужбовців.
З 1 січня в Україні набуває чинності Закон «Про основи національного спротиву», який передбачає створення батальйонів територіальної оборони. А Прикарпаття починає перевірку приміщень для укриття.
Обмежень немає
Отже, з нового року в Івано-Франківську окремий батальйон територіальної оборони міста розширює свої штати і збільшує чисельність. Наразі триває робота з підготовки приміщень для усіх служб новоствореної військової частини. А от добровольці на військову службу в теробороні уже почали укладати контракти. Такі батальйони створені і в інших містах області. Про це та інші цікаві подробиці розповідає полковник Ігор Сорокопуд, військовий комісар Івано-Франківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
«Обмежень звичного життя для людини, яка укладе контракт на службу у територіальній обороні, немає: ні у цивільній роботі, ні у місці проведення щорічної відпустки чи щотижневого відпочинку. Також, якщо особа, до прикладу, живе в Івано-Франківську, то їй не обов’язково конкретно тут служити, можна у Калуші чи в іншому місті. Можна підписати контракт, який передбачає службу у резерві не тільки у підрозділах територіальної оборони, але й у інших військових частинах на території України», – роз’яснює військовий комісар.
Наразі на Прикарпатті контракти на службу в територіальній обороні уже уклала значна частина резервістів (цифри називати не можна, оборона все ж таки). Згодом їх буде ще більше, впевнений Івано-Франківський міський військовий комісар.
Серед основних обов’язків контрактників-резервістів – кожен з них має прибувати у свій батальйон тероборони мінімум раз на місяць для проходження навчань, стрілецьких днів тощо. Про це командування батальйону повідомляє їх заздалегідь, щоб ті мали можливість попередити на роботі і отримати підтверджуючий документ у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Зауважимо, що зарплата на цивільному робочому місці зберігається за бійцями батальйону тероборони на увесь час проходження зборів, навчань, стрілецьких днів тощо.
Якщо людина підписала контракт на службу у батальйоні територіальної оборони, то у разі оголошення мобілізації вона зобов’язана протягом 24 годин прибути у ту частину територіальної оборони, з якою підписала контракт, і стати до виконання своїх службових обов’язків за військовою посадою.
Посаду кожного бійця тероборони, як правило, визначають відповідно до отриманої військової спеціальності. Адже всі, хто проходив службу в армії, мають ту чи іншу військову спеціальність. Для тих, хто військову службу не проходив, знаходять посаду за фахом, наближеним до цивільної професії, а також залучають таких бійців до фахового навчання…
Рішення було правильним
Резервіст Андрій (прізвище не називаємо через конфіденційність) підписав трирічний контракт на службу в батальйоні територіальної оборони. Раніше він служив у складі добровольчого батальйону біля Маріуполя у 2014-2015 роках. Був старшим солдатом у відділенні розвідки, тому тепер хоче бути розвідником у територіальній обороні. Попри те, що він повернувся до мирного життя, вважає, що повинен далі захищати рідний край та Україну. Андрій переконаний, що ті навички, які отримав раніше, забуваються, якщо їх постійно не відточувати. Та і досвідом, каже, треба ділитись з іншими…
«Останні події показують, що з боку Росії може бути агресія у будь-який момент, а ми хочемо захистити свій дім і не допустити тут, в тилу, ніяких провокацій», – зауважує Андрій. Каже, резервісти працюють на роботі, живуть своїм життям, а якусь частину часу приділяють територіальній обороні: стрілецькі дні, збори тощо. Там резервісти тренуються, відточують майстерність, діляться досвідом. У випадку, якщо введуть надзвичайний стан, вони залишать роботу і підуть служити у батальйони і бригади тероборони тут, на місці.
«Якби такі батальйони територіальної оборони були у нас по всій Україні у 2014 році, то був би шанс відбити ворогів на самому початку. Ще на стадії провокацій і дрібних заворушень, ініційованих Кремлем. Зараз є розуміння, як діяти», – вважає Андрій.
Психологічна підтримка
Старший лейтенант Олександр, заступник командира батальйону тероборони з морально-психологічного забезпечення, також вважає рішення про утворення батальйонів територіальної оборони правильним, бо, перебуваючи тут, він встигає вивчити поведінку людей, їхні настрої і територію.
«Тут мені набагато простіше, бо я людей знаю і ми з ними постійно спілкуємось, а коли ж нові, то важче, бо більше часу йде на те, аби вивчити кожного. Підтримувати потрібно хлопців однозначно», – переконаний Олександр. Каже, колектив вже сформований, кожен спілкується з іншими і бійці допомагають один одному, є згуртованість, а з таким колективом значно легше виконувати поставлені завдання.
Укриття не зовсім готові
Ігор Влізло, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів, на оперативній нараді в міського голови 7 грудня розповів, що до 20 січня усі споруди цивільного захисту мають обстежити і навести там лад. Це робиться для того, аби у випадку агресії Росії можна було розмістити там людей.
На території Івано-Франківська розташовані 48 споруд цивільного захисту. Теоретично в них можна помістити 25,4 тисячі осіб. Є також три споруди протирадіаційного укриття (місткість 500 осіб) і одна споруда подвійного призначення (540 осіб).
“Там мають бути лавки, питна вода, освітлення, протигази, вентиляція та медикаменти тощо. До використання готові 11 споруд, обмежено готові 9 споруд, і не готові ще 25. У 9 спорудах, які обмежено придатні до використання, є світло, однак не працює вентиляція. На жаль, більшість просто не придатні взагалі для перебування там людей”, – каже Ігор Влізло.
За його словами, у місті є захисні будівлі, які перебувають у комунальній власності – КП “Електроавтотранс”, КП “Івано-Франківськекотехпром” і будинок на вулиці Петлюри, 15б. Вони обмежено готові приймати людей.
Найпростіші укриття – 409 підвальних приміщень у звичайних житлових будинках, які можуть вмістити приблизно 55 000 осіб, а також підвали освітніх закладів, які вмістять приблизно 25 000 осіб.
Уляна ПИЛИПЕЦЬ