80-річна мешканка Івано-Франківська Теодозія Федик скаржиться, що забудовники заволоділи її ділянкою на вулиці Горбачевського та звели на ній багатоповерхівку. Натомість пообіцяли три квартири. Однак жодного помешкання жінка не отримала і ділянку назад не повернула.
Чи законне це будівництво, спробував з’ясувати «Галицький кореспондент».
Дідівська спадщина
У 2002 році сім’я Федиків вирішила приватизувати ділянку, якою користувалася. Вони зробили топографічні вишукування і подали документи. Чекали дуже довго.
Коли Теодозія Федик прийшла в департамент архітектури, аби дізнатися, що з її документами, їй відповіли, що тут їх немає, та направили у земельний відділ. Там переконували, що документи – в департаменті архітектури. Такі пошуки тривали півтора року.
Як розповідає франківка, ще у радянські часи її сім’я мала у своєму володінні ділянку розміром близько 4500 кв.м. Згодом тодішня влада вилучила вісім соток землі, на якій побудували фінський будиночок – бібліотеку. У сім’ї залишилося у власності близько 17 соток землі. Відповідні документи у них є ще з радянських часів.
«У 2003 році я почала писати заяви, і мої документи знайшли. Вже наступного року нам приватизували 10 соток. Далі ми хотіли оформити право власності на решту. Але в департаменті архітектури мені дали відписку, що ця територія підлягає багатоповерховій забудові. Потім я почула що продають цю бібліотеку. Я пішла до Зіновія Шкутяка (у той час мер Івано-Франківська – ред.) і просила, щоб цю ділянку продали нам, бо ж то дідівська спадщина, але по стартовій ціні. Написала відповідну заяву і чекала, але відповіді все не було. Так і почалася ця корупційна афера», – розповідає Теодозія Григорівна.
Згодом ділянку виставили на аукціон, а Теодозія Федик вирішила взяти у ньому участь. Було 11 претендентів, стартова ціна – 5 тисяч гривень. Пані Теодозія мала намір знайти гроші та викупити територію. Однак вартість землі після торгів досягла 36 тисяч гривень.
«Таких грошей у мене не було. Подумала тоді – нехай вже буде так, переболіло. Чекала, що прийдуть, відгородять територію, і все», – розповідає пані Теодозія.
Відразу після аукціону на сесії міської ради дозволили ТзОВ «Бонус», яким керував підприємець Ігор Петрів, будувати багатоквартирний житловий будинок на місці викуплених нежитлових приміщень на вулиці Горбачевського, 14. Крім того, міська рада вирішила відселити мешканців будинку №16 – саме тут проживала пані Теодозія. Таким чином, підприємець був зобов’язаний знести наявні власні нежитлові приміщення.
Після продажу бібліотеки міська рада частину ділянки, яка була у користуванні сім’ї Федиків, надала підприємцям в оренду.
«Будинок споруджував «Франківськміськбуд», співвласниками якого були Сергій Басараб та Руслан Гусак. Басараб прийшов до мене з документами і сказав, що територію, якою я користувалася, йому здали в оренду. Я з розумінням до того віднеслася і погодилася на знос. Мені повинні були дати квартири», – каже Теодозія Григорівна.
Однак, за словами жінки, план переробили та взяли більшу частину території: зайняли ще 700 кв.м – ту територію, яку жінка прагнула приватизувати.
Три квартири за ділянку
На початку січня 2008 року Теодозія Федик отримала листа з департаменту архітектури, у якому йшлося, що до остаточного врегулювання відносин забудовника з нею питання про прийняття в експлуатацію закінченого новозбудованого будинку розглядатися виконавчим комітетом не буде. Однак вже 23 січня 2008 року будинок здали в експлуатацію.
Будинок будувався, а Теодозія Федик вела переговори з Сергієм Басарабом: домовлялися про квартири та доплату. Жінці пообіцяли дати чотири квартири. Від однієї з них жінка відмовилася, бо планувала жити з мамою в одній, а дві інші – віддати дітям. Дві з них були двокімнатні, а третя – трикімнатна.
Теодозія Федик та Сергій Басараб пішли до нотаріуса, аби остаточно врегулювати питання щодо квартир. На той час один квадратний метр квартири без ремонту коштував 550 доларів, а готова – 700.
«Я вирішила, що ремонт зроблю сама, а вони хай дають гроші. При розрахунках вийшло, що Басараб з мене брав тисячу доларів. Це йому було забагато. Я його питала, чого він так багато з мене бере. У результаті ми з ним не домовилися. Коли вийшла від нотаріуса, за мною вибіг Басараб і дав мені три технічні паспорти на квартири. При цьому просив, щоб я дала дозвіл провести через свою ділянку газову трубу до будинку. Я чисто по-людськи погодилася», – розповідає пані Теодозія.
Тільки вдома жінка подивилася у документи та побачила, що власником трьох квартир був підприємець Ігор Петрів. Уже за тиждень Теодозії Григорівні подзвонив юрист Басараба та просив повернути документи. Тим часом газова труба уже була на городі франківки.
«Тоді я написала в БТІ, просила не проводити ніякі дії щодо виготовлення технічної документації на приміщення, що розташоване на вулиці Горбачевського,14, у зв’язку з тим, що оригінали документів перебувають у нас. Документи не віддала, так на тому все зупинилося, а ті квартири продали. Потім написала листа Петріву з проханням забрати трубу з мого саду, але відповіді не отримала», – говорить Теодозія Григорівна.
Непорядність у відносинах
Сьогодні Сергій Басараб – заступник голови Івано-Франківської облради. Під час розмови чиновник пригадав Теодозію Федик та ситуацію з трьома квартирами. Розповів, що коли займався бізнесом, його цікавила та ділянка. Підтвердив також, що з франківкою спілкувався особисто та у них були нормальні відносини.
«Я був готовий дати жінці три квартири: для неї і двох її дітей. Зробив технічні паспорти. Коли давав їй документацію, вона казала, що все її влаштовує. Тоді пішли до нотаріуса», – говорить посадовець.
Басараб переконує, що в нотаріуса Теодозія Федик захотіла, крім квартир, 150 тисяч доларів.
«У мене навіть записка є. Тоді я розвернувся і пішов. Це було занадто дорого для загального проєкту. Домовлялися про одне, а вона в обхід своїх родичів захотіла грошей. Після цього випадку ми більше не бачилися. Вирішив, якщо така непорядність у відносинах, то я на цьому закінчую», – говорить чиновник.
Сергій Басараб не зміг пригадати, як називалося підприємство, яке будувало будинок, та чи був він співвласником. А на запитання, чи працював з Русланом Гусаком, так і не відповів.
П’ять років на слідчі дії
Теодозія Федик твердо переконана: посадові особи ТОВ «Франківськміськбуд» незаконно заволоділи земельною ділянкою. Саме з такою заявою у 2007 році жінка звернулася до органів прокуратури та місцевого самоврядування.
«Я одночасно переписувалася і з місцевою прокуратурою, і з обласною. П’ять років тривала ця переписка. У 2012 році мені написали листа, що переписка буде завершена. А я відповіла їм, що вона буде завершена тільки тоді, коли вони дадуть відповідь на мої питання: чому не вилучалася земля, чому не погоджувалися межі, чому мінялися рішення сесії міської ради, чому мінялися договори оренди. Загалом було 11 питань. Відповіді не було. Коли я прийшла на прийом до заступника, мені сказали – відповіді не чекайте», – каже скаржниця.
Тоді у квітні 2014 року пані Теодозія звернулася до прокуратури Івано-Франківська із заявою щодо незаконного заволодіння її земельною ділянкою. Того ж дня відкрили кримінальне провадження за ч.1 ст. 190 КК України (шахрайство). Жінка переконувала, що забудовник Петрів користується її ділянкою без її згоди та відповідного вилучення.
У січні 2015 року провадження закрили у зв’язку з відсутністю складу кримінального правопорушення. Потерпіла оскаржила це рішення, згодом прокуратура міста підтвердила, що воно було передчасним та необґрунтованим. У червні 2015 року постанову про закриття скасували, але у квітні 2016 року провадження знову закрили через ту ж саму причину.
Теодозія Федик написала скаргу до Генеральної прокуратури України щодо дій правоохоронців Прикарпаття. Крім того, жінка написала звернення й до Національного антикорупційного бюро України. Згодом їй повідомили, що проведуть перевірку.
У грудні 2016 року постанову про закриття провадження знову скасували. Слідчому вказали усунути порушення, які він допустив під час розслідування.
У вересні 2017 року до Івано-Франківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру надійшла постанова про призначення експертизи. Однак через рік було направлено повідомлення про неможливість проведення експертизи, оскільки не було забезпечено доступу для огляду об’єкта та не надано необхідних документів.
Станом на листопад 2019 року під процесуальним керівництвом прокуратури Івано-Франківської області й надалі проводяться слідчі дії.
Ірина КУЙБІДА