Закупівлі для шкіл: дорого і непрозоро?

  • Управління освіти Богородчанської РДА придбало товари для школи за кошти залишків освітньої субвенції на суму 2,8 мільйона гривень. Депутати районної ради засумнівалися у раціональному витрачанні коштів.

    Спочатку був залишок

    На початок 2019 року у Богородчанському відділі освіти з’явилися залишки освітньої субвенції за попередній рік. Сума склала понад 4,5 млн. грн. Відповідно, у березні депутати райради прийняли рішення спрямувати ці кошти на придбання товарів для шкіл.

    Та вже через кілька місяців начальниця районного управління освіти звернулася до депутатів із листом про розподіл коштів освітньої субвенції за 2019 рік у розмірі 3 млн. грн. «Лист нас насторожив, ми ніколи не ділили економію коштів посеред року, вони можуть бути в червні залишками, а в серпні може не вистачати на зарплату. Тож районна рада почала перевіряти, куди поділися кошти, які ми виділили в березні», – каже голова Богородчанської районної ради Михайло Головчук.

    Коли почали аналізувати усі закупівлі, то в договорах та накладних виявилося дуже багато незрозумілих моментів.

    Невідомий підприємець

    Найчастіше товари поставлялися через ФОПів з території Калуського району. «Одним із підприємців був Михайло Яцук, який у 2017 році мав річний товарооборот на 3 тисячі гривень. Тепер у нього – майже 3 мільйони. Працює цей підприємець тільки з управлінням освіти Богородчанського району. Раніше нічим не торгував, а тепер продає лави, мийки, шкільні парти, стільці, столи у їдальню, мольберти, посуд, холодильник, мікроскопи, світильники, жалюзі, вапно, розчинник, килими тощо», – розповідає Головчук.

    У Михайла Яцука з Сівки-Калуської було придбано товарів на суму 2,8 мільйона гривень. Конкурентів у нього не було, оскільки відбувалися допорогові закупівлі.

    Тоді депутати порівняли ціни придбаних товарів. З’ясувалося, що у підприємця вони значно вищі, ніж на сайтах магазинів техніки та товарів для школи.

    «Проєктор Tecro PJ 1010 купили за 5 625 гривень, хоча в магазині F.ua він би коштував 3 799 гривень. Придбали таких проєкторів 30 штук, в загальному сума склала 168 750, а якщо б купили за магазинною ціною, то заплатили б 113 970 гривень. Чи, скажімо, крейда біла ZIBI: купили 420 пачок, заплатили 37 800 гривень, тобто за пачку – 90 гривень, в магазині ПП «Офіспартнер» крейда має ціну 40 гривень, могли б заплатити 16 800. Ми промоніторили 24 пункти закупівель і виявили, що сума, яку заплатило управління освіти, склала 2 092 365 гривень, а за нашими підрахунками, мали можливість вкластися в 1 379 928, тобто різниця – 712 437 гривень», – додає Головчук.

    Голова райради додає, що всі 4,5 мільйона проаналізувати не вдалося, тому що ідентифікувати товар не так легко. З’ясувалося, що накладні та договори складені не за усіма правилами.

    А долар упав

    Начальниця управління освіти, молоді та спорту Богородчанської РДА Оксана Савчук стверджує, що обирали саме ті товари, які були найнеобхідніші в школах.

    «З районною радою у нас було узгоджено предмети закупівлі. Товар був закуплений до навчання, все було роздано керівникам закладів. Якщо в голови районної ради є якісь підозри чи сумніви, то я вважаю, що питання потрібно вирішувати згідно з чинним законодавством», – каже Савчук.

    Вона також зауважила, що комітет конкурсних торгів в управлінні освіти розглянув пропозиції від різних підприємців на предмети закупівлі.

    «У мене немає жодної інформації про моніторинг районної ради, але думаю, що моніторинг мають проводити структури, які за це відповідають, – каже чиновниця. – Не можу давати цим діям оцінку. Хочу тільки сказати, що закупівля проводилися у лютому та березні, а районна рада проводила моніторинг у серпні. Курс долара тоді сягав 28 гривень, а у серпні – 25, тому така різниця у ціні. Техніку ми привозили не тільки з  Калуша, а й з Івано-Франківська, було 5 або 7 підприємців, які поставляли нам товар».

    Начальниця управління освіти акцентує, що упродовж цього року було реалізовано багато проєктів та проведено заходів. Однак райрада у них участі не брала.
    Без якості та гарантії

    Тим часом голову Богородчанської районної ради турбує також те, що немає гарантії на товар, який розвезли по закладах освіти. До того ж він вважає, що його якість не відповідає ціні.
    «Спочатку на сесії я зачитував лист, який стосувався того, щоб створити комісію для перевірки – нуль реакції. Це було восьмого серпня. Потім ми направили листа в районну державну адміністрацію, який складався з кількох пунктів», – повідомив Головчук.

    У першому пункті йшлося про те, щоб провести службову перевірку через недотримання законодавства про публічні закупівлі. У наступному пункті чиновники хотіли на час службового розслідування відсторонити від виконання службових обов’язків начальницю управління освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Оксану Савчук. А якщо факт неефективного і нераціонального використання коштів освітньої субвенції та недотримання законодавства про публічні закупівлі підтвердиться, райдержадміністрації рекомендували направити матеріали до правоохоронних органів, в іншому разі депутати самі погрожували це зробити.

    29 серпня з Богородчанської РДА прийшла відповідь. У ній йдеться, що закупівлю товарів здійснено відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі». «Варто зазначити, що предмет закупівлі визначався відповідно до Державного класифікатора ДК 021:2015, тому вартість придбання по одному предмету закупівлі не перевищувала суму 200 тисяч гривень. Керуючись ст.2 п.1 абзацу 4 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року, в електронній системі державних закупівель «Прозоро» було оприлюднено звіти про укладені договори, що свідчить про відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель», – йдеться у відповіді.
    Натомість Михайло Головчук підкреслює, що жоден тендер не було проведено. І навіть якщо він не є обов’язковим, то все одно може проводитися і при ціні нижчій за 200 тис. грн. Особливо, якщо йдеться про закупівлю на 199 тис. грн.

    «Після такої відповіді ми відправили всі документи у Богородчанський відділ Надвірнянської місцевої прокуратури та начальнику УЗЕ в Івано-Франківській області», – додав Головчук.

    Має пройти розслідування

    Голова Богородчанської районної державної адміністрації Франко Єжак каже,
    що в цій ситуації повинна бути відповідь правоохоронців, до яких звернулися із заявою.

    «Повинно відбутися розслідування, і тоді буде все зрозуміло. Керівниця управління освіти, наскільки я знаю, збирається йти з посади. За власним бажанням – можливо, через цю ситуацію, можливо, з інших причин», – каже голова РДІ Франко Єжак.
    Він також вважає, що треба порівнювати ціни з тими, які були на момент закупівлі, а не з тими, які є зараз. Та наголошує, що якщо підтвердиться факт порушень, винні повинні бути покарані.

    Ріта БОДНАР

     

    P.S. За словами Михайла Головчука, начальниця управління освіти, молоді та спорту Богородчанської РДА Оксана Савчук залишила свою посаду і пішла на підвищення – в департамент освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА. Проте наразі ця інформація не підтверджена.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!