Активісти Української Галицької Партії вирішили діяти на випередження і взялися вивчати стан сміттєзвалищ в Івано-Франківській області. Щоб запобігти катастрофі, а не битись у безвиході, коли вона станеться. Львівська ситуація має стати уроком, переконані в УГП, що не треба чекати до останнього, а слід вживати заходів до настання проблеми.
Для початку партійці направили запити у Міністерство екології та Івано-Франківську ОДА, щоб отримати інформацію про кількість сміттєзвалищ в області, про екологічну експертизу стану найбільшого в області Івано-Франківського полігону ТПВ, а також перелік пропозицій інвесторів щодо будівництва сміттєпереробних чи сміттєсортувальних заводів та причини їх відхилення.
Полігон у Рибному: стан і перспективи
Відповідно до отриманих даних, перед громадою Івано-Франківська постає низка невирішених проблем.
Сміттєзвалище, що у селі Рибне, експлуатується із 1992 року. Загальна його площа становить близько 21 га. З них сміттям зайнято 13,5 га. Відстань до села Рибне – 3 км. До Івано-Франківська – 12 км. Термін експлуатації ІІІ черги полігону закінчується у 2017 році. Отож, вже виникає питання подальшого законного використання сміттєзвалища, наголошують в Українській Галицькій Партії.
Крім того, за такий довгий час роботи полігону жодного разу не проводилась комплексна екологічна експертиза його впливу на стан здоров’я мешканців прилеглих населених пунктів. Наразі тільки Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України щоквартально проводить дослідження ґрунту, води і раз на рік – повітря. Як показали ці найпростіші аналізи, перевищення гранично допустимої концентрації шкідливих речовин у санітарно-захисній зоні полігону не виявлено. Та чи достатньо цих досліджень, питання залишається відкритим і потребує уваги наукової установи медичного профілю.
Зараз полігон заповнений, за різними даними, на 75-85%. Але об’єми складування відходів ростуть з кожним роком. І якщо донедавна ще йшлось про 10 років запасу в експлуатації сміттєзвалища, то за нинішніх умов, за оцінками комунальників, це уже максимум 5 років. Цей термін може ще суттєво скоротитись, якщо сюди почнуть звозити сміття із районів області чи навіть інших областей, а про такі факти нещодавно заявляв мер Івано-Франківська Руслан Марцінків.
Що ж робить влада?
У 2016 році розпочато будівництво каналізаційного колектора для скидання фільтрату з полігону на очисні споруди Івано-Франківська. Проект мав бути реалізований ще у 2013 році. Зараз його вартість зросла із 5 до 8 мільйонів гривень. Залишається сподіватись, що колектор не перетвориться у довгобуд і хоч трохи полегшить ситуацію на сміттєзвалищі. Адже з вивільненням фільтратника цю територію можна буде використовувати для захоронення ТПВ.
Також на початку року з екологічного фонду області виділили 6 мільйонів гривень на придбання сортувально-подрібнюючого комплексу для сортування твердих побутових відходів. Та вже пройшло більше півроку, а сміття на полігоні сортують лише цигани…
Єдине, що вдалось довести до ладу, – за кошти інвесторів спорудити та запустити біогазову станцію, яка дозволить використовувати біогаз для вироблення електроенергії. 23% її буде направлятись для енергопотреб КП «Полігон ТПВ», яке обслуговує полігон у Рибному. Решту енергії, яку виробляє станція, будуть продавати за «зеленим тарифом».
Також Івано-Франківська ОДА звернулась до Міністерства оборони з проханням виділити біля полігону у Рибному ділянки із ДП «Івано-Франківський військовий лісокомбінат» для будівництва сміттєпереробного комплексу. В Українській Галицькій Партії зауважують, що від початку 2015 року в область надійшло 12 пропозицій від українських та іноземних інвесторів щодо спорудження різного типу заводів, що займаються утилізацією чи переробкою сміття. Та через різні обставини жодна з них не реалізована. Зараз чиновники обіцяють розробити технічну документацію та оголосити конкурс для інвесторів.
Всіх цих заходів відверто недостатньо, і такими темпами проблему захоронення сміття вирішити буде важко, переконані в Українській Галицькій Партії.
Ситуація в області
У рамках співпраці, задекларованої на рівні центральної влади України та Нідерландів, Івано-Франківська область обрана пілотною у сфері екології. Зокрема, голландські експерти вивчають проблему поводження з відходами та функціонування наших сміттєзвалищ. Експерти кажуть, що в області відвідали 17 сміттєзвалищ (із 46 наявних). А при умові раціонального поводження з відходами на нашу область вистачило б 3-4 полігони. Але для цього має запрацювати роздільний збір сміття і його переробка. Також експерти очікують від обласної влади прийняття Концепції щодо поводження з відходами. Свої рекомендації щодо напрацювання такого документа вони привезли із собою і представили очільникам області. Після прийняття такої Концепції, кажуть, Нідерланди готові допомогти фінансово із впорядкуванням сміттєвої сфери в Івано-Франківській області.
У свою чергу, активісти Української Галицької Партії вже налагодили добру співпрацю з одним із експертів з Нідерландів Тоном Якобсом. Фахівець раніше розробив низку рекомендацій для сміттєзвалища, що розміщене у селі Котиківка Городенківського району. Тепер партійці мають намір надати містеру Тону наявну інформацію про Івано-Франківський полігон та просити його розробити план заходів щодо нього.
«Усі наші спільні з експертами напрацювання ми передамо обласній та міській владі. Тут не потрібно видумувати велосипед, а лише скористатись прикладом європейських країн. Та на це має бути політична воля і неупередженість місцевих чиновників, а також підтримка уряду. Сподіваємось, що Івано-Франківськ не потворить долю Львова і сміттєвий колапс нас омине», – говорить голова Івано-Франківського осередку УГП Наталія Сербин.
Активісти Української Галицької Партії закликають небайдужих громадян долучатись до співпраці у сфері екології, зокрема щодо поводження з відходами.
Наталя ФЕДОЛЯК