«Зараз буде трохи боляче»: франківські волонтери хабу «Комарики» збирають дрони і навчають інших

  • Щоб зібрати дрон, не треба особливого хисту, але робити це треба після навчання в професіоналів. Аби потім не наробити проблем для військових. Волонтери хабу «Комарики» вже кілька місяців гуртуються і збирають FPV дрони, ремонтують, модернізують, перевіряють і відправляють на фронт. Допомогти їхній справі можна не лише грошима, але й робочими руками, пише Галицький кореспондент.

    І з фронту, і з тилу

    Все почалося торік, коли іванофранківець Роман Прокопишин потрапив у Центр навчання аеророзвідки для військових і запропонував, що щомісяця робитиме власноруч по кілька дронів. Роман опанував цю справу, а з часом і сам став інструктором, який почав навчати військових.

    Далі франківець захотів ділитися знаннями з цивільними, та й запитів щодо дронів тільки більшало: і з фронту – від військових, і з тилу – від охочих чимось допомогти. Роман за власний кошт орендував приміщення, зібрав команду волонтерів і так незабаром з’явився благодійний фонд «Комарики».

    «Зараз буде трохи боляче» – такий слоган спільноти. Тут волонтери займаються збіркою, ремонтом, налаштуванням і випробуванням FPV дронів.

    Для військовослужбовців працюють безкоштовно, для всіх решта – за донат на «банку», з якої купують запчастини для ремонту та збирання нових дронів.

    Допомогти справі можна не тільки грошима чи руками, але й потрібними комплектуючими.

    Дротик до дротика

    Навчитися складати дрони можна за два дні. Але йдеться лише про базові навики і знання, збірку найпростіших дронів. Особливого хисту ця справа не потребує – може робити кожен.

    «Нічого складного – дротик до дротика», – сміється волонтерка Тетяна Прокопишин.

    Першою цивільною людиною, яку в хабі навчили збирати дрон, була пенсіонерка, за фахом – кондитерка. В неї на війні зять і чоловік – їм і відправила свої дрони.

    Як пояснюють волонтери, головний принцип: поки не зробиш ідеально – ти не зробив. Бо коли настане час, «пташка» має полетіти і прилетіти куди треба.

    Тому чи не найважливіше – перевірити прилади в роботі. Зібрані дрони волонтери обов’язково запускають на відкритій території – роблять обліт.

    «Найбільше гріє душу – бачити, як летить дрон, який ти зібрав власноруч», –  каже волонтерка Мар’яна Лосяк.

    Багато хто дає імена своїм дронам. Наприклад, Єва, Буся, Тролейбус, Матільда, Ластівка, Бідолаха…

    Економити з розумом

    У хабі кипить робота, як правило, наприкінці робочого дня або на вихідних – коли у волонтерів є трохи вільного часу. Робота тут є завжди і немало.

    Собівартість збірки звичайного дрона – приблизно від 8 до 30 тисяч гривень. Все залежить від розміру, конфігурації, завдання.

    Серед дешевших – дрони-камікадзе, які мають долетіти в один бік і знищити. Серед дорожчих – бомбери: мають долетіти куди треба, кинути щось важливе, тоді вернутися, взяти ще, знову кинути, і так поки зможе. Бомбери мають більшу вартість, бо експлуатуються багаторазово, мають камеру, яка рухається вниз-вгору тощо.

    Економити на комплектуючих для дрона – не варто. Можна зекономити 300 гривень, але потім через це втратити весь дрон. А ще ж вартість виїзду групи на завдання, вартість їхньої роботи, недосягнутої цілі  і найголовніше – їхнє життя, а воно безцінне.

    «Економити треба, але з розумом», – кажуть волонтери. 

    У хабі є трохи і трофейних дронів – російських. Їх перепрошиють і відправлять назад на фронт, аби тепер ці «пташки» працювали вже на українську перемогу.

  • Ремонтувати складніше

    У волонтерському хабі не лише збирають дрони, але й ремонтують. Як правило, ремонт потребує більше часу і зусиль, ніж збірка нового, але й менше грошей.

    Волонтер Степан Двояк каже, що іноді пошук причини несправності може зайняти цілий день – це багато. Хоча йому, як людині, яка завжди захоплювалася електронікою, дуже цікаво розгадувати такі ребуси.

    «Скласти дрон «з нуля» з нормальних робочих деталей – звісно, легше, ніж ремонтувати. А от знайти поломку, зрозуміти, як її виправити і чи це взагалі можливо – трохи складніше», – продовжує Степан.

    «Якщо дрон взагалі не летить – це ще пів біди, а от якщо погано летить – то це вже завдання із зірочкою, – додає Роман. – Адже може бути мільйон різних причин».

    «Пташок» на ремонт зазвичай немало. Здебільшого це любительські дрони, які хтось збирав сам удома, дивлячись якийсь онлайн-урок. А потім не відправив до фахівців на перевірку, а відразу – в зону бойових дій. Частина з них часто виявляються несправні, тому військові навіть «не бавляться» з тим – складають на полицях. Коли назбирається багато, пакують в ящик і надсилають волонтерам на ремонт.

    «Ось гляньте – це коробка з дронами, які не літають, їх надіслали наші «едельвейси», – показує Роман. – Неперевірені, несправні дрони можуть наробити біди. Скільки вже було випадків, коли такий дрон «трьохсотив» того, хто запускав».

    «Ми знаємо, що в наших захисників вже накопичилось багато «пташок», яким потрібна увага, а також є певна кількість трофейних дронів, які необхідно «відправити назад». Ми готові допомогти з ремонтом таких дронів, – кажуть у хабі. – Також можемо допомогти модернізувати такі дрони, якщо є потреба і ресурси, наприклад, перехід на нові частоти, заміна комплектуючих».

    Якщо людина сама зібрала вдома дрон, можна відправити його «Комарикам» на перевірку та обліт. Волонтери підготують відео із зауваженнями щодо збірки та рекомендаціями для виправлення, хоча можуть і самі ці виправлення зробити. А ще можуть облітати дрон перед відправкою до захисників.

    Якщо хтось планує самотужки навчатися складати дрон, замовивши для цього справжні деталі (бо існують також деякі тренувальні варіанти), волонтери радять передусім спитати у військових, що саме їм потрібно.

    Часто трапляється, що відправляють не те, що могло би справді допомогти з виконанням завдань конкретного підрозділу. Або ж може виявитися, що взагалі немає актуальної потреби у дронах. В останньому випадку завжди можна звернутись до того, у кого є конкретний запит.

    «Наприклад, до нас або ж таких самих організацій, – кажуть у хабі. – І вже тоді розпочинати роботу. Так буде найефективніше, якщо ви зберетеся навчатися самотужки. А ще краще – обʼєднуватись і навчатися пліч-опліч з вже досвідченими волонтерами або інструкторами».

    Стартує навчання

    Незабаром у хабі стартує навчання зі збірки дрона. Вартість – донат на банку. Всі кошти підуть на запчастини для дронів, інструменти та матеріали.

    Навчання розпочнеться як тільки наберуть групу від шести людей. Можливі два формати занять: вечорами протягом одного робочого тижня або інтенсивний курс протягом суботи і неділі.

    Для реєстрації треба заповнити форму за цим посиланням.

    Наталя МОСТОВА

     

     

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!