Завдання номер один для всіх цивілізованих країн є забезпечення фінансової стабільності не тільки на національному, а й на глобальному світовому рівні

  • Начальник Львівського управління Офісу великих платників податків ДФС Нонна Багмет, на обслуговуванні якого перебувають великі платники податків Західного регіону, в т.ч. платники Івано-Франківської та Закарпатської областей розповіла для редакції ІФ «Галицький кореспондент» про план BEPS; ратифікацію Україною Багатосторонньої конвенції MLI, яка буде перешкодою для розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування

    На сьогодні завдання номер один для всіх цивілізованих країн є забезпечення фінансової стабільності не тільки на національному, а й на глобальному світовому рівні.

    Україна за останній час зробила суттєві кроки в цьому напрямку. І бізнесу вже слід готуватися до імплементації плану BEPS в українське законодавство.

    Від імені України підписано протоколи до договорів про уникнення подвійного оподаткування. Ці протоколи покликані скасувати нульові ставки податку з доходів нерезидентів щодо пасивних доходів, які виплачуються з України. Такі протоколи були підписані до податкових угод з Кіпром, Нідерландами, Швейцарією, Великою Британією та іншими країнами.

    Цього року Верховна Рада України ратифікувала Багатосторонню конвенцію по імплементації пов’язаних з податковими угодами заходів. Це стане перешкодою для розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування (Багатостороння конвенція MLI).

    Враховуючи тривалість процедури вступу в силу Багатосторонньої конвенції MLI вплив її положень на бізнес можна очікувати не раніше 2020 року. MLI вже підписали 87 країн і 21 юрисдикція ратифікувала її. Тож, тільки після закінчення тримісячного терміну з моменту передачі ратифікаційної грамоти Організації економічного сприяння і розвитку Багатостороння конвенція MLI вступить в силу.

    Логічним продовженням роботи над зменшенням можливостей виведення прибутку українських  підприємств з-під оподаткування з використанням іноземних компаній стала розробка законопроекту «Про внесення змін до Податкового кодексу України з метою імплементації Плану протидії розмиття бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування» (далі – «Законопроект»), спрямованого на впровадження в Україні плану BEPS.

    Нововведення вводять у «податковий обіг» такі новинки, як оподаткування контрольованих іноземних компаній (КІК), конструктивні дивіденди та оподаткування опосередкованого продажу української нерухомості через іноземні компанії. Особливу увагу приділено трансфертному ціноутворенню (ТЦО) і питанням, пов’язаним із застосуванням податкових конвенцій.

    Тож, давайте розглянемо запропоновані зміни детальніше.

    Оподаткування контрольованих іноземних компаній (КІК)

    Основний принцип оподаткування КІК полягає в тому, що прибуток КІК, який належать українським резидентам-фізичним особам, буде обкладатися податками в Україні пропорційно частці участі таких фізичних осіб в капіталі КІК. Причому, якщо річні доходи всіх КІК перевищують 2 мільйони євро, їх прибуток буде скориговано відповідно до спеціальних правил, передбачених Законопроектом.

    Правила оподаткування прибутку КІК можуть бути застосовані не до всіх іноземних компаній. Не буде обкладатися податками в Україні прибуток КІК, зареєстрованих в країнах, з якими діють податкові конвенції, та які не включені в «офшорний» список. Для такого звільнення, КІК повинна фактично сплачувати податок на прибуток за ефективною ставкою не нижче 13%, або 50% доходів КІК повинні бути активними і відповідати відповідному визначенню, пропонованому Законопроектом.

    Також, якщо річні доходи всіх КІК, що належать українському резиденту-фізичній особі, не перевищують 1 мільйон євро, в такому випадку додаткового оподаткування в Україні не буде.

    Конструктивні дивіденди

    Серед можливих нововведень, слід відзначити появу поняття так званих «конструктивних дивідендів». Різниця між сплаченою «кваліфікованому» нерезиденту сумою відсотків, роялті або за поставку товару/послуг і ціною, що відповідає принципу «витягнутої руки», буде прирівнюватися до виплати дивідендів з відповідним зобов’язанням сплатити авансовий внесок з податку на прибуток підприємств і податок з доходів нерезидентів. Це ж правило буде застосовуватися при продажах нерезидентам товарів/послуг за цінами, що не відповідають принципу «витягнутої руки».

    Оподаткування опосередкованого продажу української нерухомості

    У разі прийняття Законопроекту, прибуток нерезидентів від продажу української нерухомості або прав її довгострокової оренди шляхом продажу корпоративних прав в іноземних компаніях підлягатиме оподаткуванню в Україні. А з метою отримання можливості контролю над такими продажами, будуть введені спеціальні правила, згідно з якими нерезидент, який отримує корпоративні права в іноземній компанії, вартість яких на 50% або більше походить від української нерухомості або прав її довгострокової оренди, буде виступати податковим агентом нерезидента-продавця таких корпоративних прав і повинен буде стати на облік в українських податкових органах до першої оплати за придбаний інвестиційний актив. А за порушення нерезидентом цих правил буде можливим застосування адміністративного арешту майна.

  • Трансфертне ціноутворення

    Зміни торкнуться як критеріїв, що визначають зв’язаність сторін, розширення кола платників податків, до яких застосовуються правила ТЦО, збільшення переліку контрольованих операцій, правил застосування деяких методів, так і звітності, яку необхідно буде подавати українським компаніям.

    Правила ТЦО почнуть застосовуватися до сільгоспвиробників, що сплачують єдиний податок, які постачають свою продукцію нерезидентам. Також передбачається закріпити у Податковому кодексі доктрину ділової мети в операціях з нерезидентами. Навіть якщо операції не є контрольованими для цілей ТЦО, витрати на користь нерезидентів без ділової мети будуть збільшувати оподатковуваний прибуток. А результати контрольованих операцій не будуть враховуватися в разі відсутності розумної економічної причини здійснення таких операцій. Такі ж наслідки будуть, якщо операція не передбачає приросту активів платника податків, або ж якщо податковий орган вважатиме, що однією з головних цілей контрольованих операцій є несплата суми податків.

    Законопроект передбачає запровадження трирівневої звітності для цілей ТЦО, яка буде включати документацію із трансфертного ціноутворення (Local File), глобальну документацію (Master File) і звіт у розрізі країн (Country-by-country report).

    Застосування податкових конвенцій

    У разі прийняття Законопроекту, зміни не торкнуться підприємств, які співпрацюють із компаніями з юрисдикцій, в податкових конвенціях з якими немає застережень про вигодоодержувача. А ось якщо застереження в податковій конвенції є – правила посилюються.

    На законодавчий рівень планується вивести вимоги до вигодоодержувача, а саме виконання істотних функцій, відсутність передачі доходу далі, наявність відповідних ресурсів для використання активів і покриття ризиків.

    Також, українські компанії зможуть застосовувати податкові конвенції з країнами бенефіціарів власників, незважаючи на фактичне здійснення виплат іншим нерезидентам. У свою чергу, у нерезидентів з’явиться обов’язок довести свою «бенефіціарність».

    На даний час Законопроект розміщений в публічному доступі для громадського обговорення, тож зазнає істотних змін перед тим, як стати законом. Запрошуємо до обговорення.

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!