Жити довго і небідно

  • 13 запитань і відповідей про пенсійну реформу

    Нова пенсійна реформа замахнулася виправити низку несправедливостей, які роками діяли в Україні й були закріплені законодавством. Окрім суттєвого підвищення пенсії, уряд запропонував кардинально змінити саму пенсійну систему, щоб теперішні і майбутні пенсіонери зрівнялися у правах, а працюючі отримали стимул самі заробляти собі на гідну пенсію. Підвищену за новими розрахунками пенсію українці можуть отримати вже 1 жовтня.

    Новий законопроект про пенсійну реформу зараз розглядає Верховна Рада. Урядовці запевняють: більш справедливої пенсійної системи в Україні досі не було. Перефразовуючи заступника міністра соціальної політики Миколу Шамбора, до цього часу, якщо людина довго жила, це була її особиста проблема. Інфляція з’їдала усі урядові надбавки. Нова солідарна пенсійна система має забезпечити гідну пенсію, яка перекриватиме ріст інфляції і не зменшуватиметься з кожним наступним роком життя пенсіонера. Як саме відбудеться осучаснення пенсій і кого воно торкнеться, розповіли нещодавно на прес-конференції щодо актуальних питань пенсійного реформування заступник міністра Микола Шамбір та заступник директора департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України Любов Бричок.

    1. Для чого Україні пенсійна реформа у такий складний час?

    Сьогодні пенсія в українців незаслужено низька. Це питання треба вирішувати системно, тобто дбати не лише про те, як підняти пенсії сьогодні, бо за 2-3 роки ця проблема виникне знову. Нові зміни направлені на те, щоби вирішити проблему системно – не лише на сьогодні, а й на завтра, на майбутнє. В Україні 11 мільйонів 800 тисяч пенсіонерів, з них 8 мільйонів отримують пенсію, розмір якої менший від прожиткового мінімуму. Це породжує недовіру до пенсійної системи, людина розуміє – якщо вона працює, а пенсія буде такою низькою, то для чого взагалі платити пенсійні внески? Реформа покликана створити таку систему, коли людина сама захоче платити внески і, відповідно, заробляти собі на пенсію. Сьогодні маємо майже 12 мільйонів пенсіонерів і 12,8 мільйона платників страхових внесків. Тобто 25% населення взагалі не сплачують страхові внески і працюють у тіні.

    Зміни розпочали не з підвищення пенсії, а з реформи заробітної плати, адже саме зарплата є основою для пенсії. З січня 2017 року мінімальну зарплату підняли удвічі. Тоді говорилося, що уряд робить помилковий крок і це призведе до краху економіки. Краху не сталося, натомість розпочалося виведення зарплат із тіні, але це ще довга і планомірна робота.

    Маємо перейти до справедливої пенсійної системи, яка буде залежати від трудового вкладу людини. Лише тоді людина буде зацікавлена перераховувати внески. Одна з найсерйозніших проблем – охоплення пенсійним страхуванням, бо 25% зайнятого населення (16,3 млн. осіб) не сплачує єдиний соціальний внесок взагалі і працюють у тіні. А із 26 мільйонів населення віком 16-60 років страхові внески самі сплачують лише 10,5 мільйонів, а за 1,5 млн. внески сплачує держава.

    1. Кому підвищать пенсії і на скільки?

    Якщо народні обранці ухвалять запропонований урядом законопроект, вже з 1 жовтня цього року 9 мільйонів пенсіонерів отримають підвищення пенсій: 5,6 мільйона – внаслідок осучаснення пенсій завдяки підвищенню зарплатної бази, а решта – в результаті збільшення мінімального прожиткового мінімуму. Крім того, з 1 жовтня відновлюється виплата пенсій працюючим пенсіонерам у повному розмірі.

    Із 5,6 мільйона осіб після осучаснення комусь пенсія буде збільшена на 200 гривень, комусь – на 500, а більше 1 мільйона українців отримають підвищення пенсій на 1000 гривень.

    У кого більший стаж і більша заробітна плата, у того підвищення буде більшим. Розрахунок буде проведено індивідуально по кожному пенсіонеру. Пенсія буде розрахована за формулою, тому все залежить не від бажання пенсійного фонду, а від стажу і зарплати.

    Формула включає коефіцієнт стажу, коефіцієнт зарплати і середню зарплату, яка осучаснює пенсію (на сьогодні це 3764,40 грн.). Кожна людина зможе сама розрахувати свою пенсію. Найважче розрахувати коефіцієнт заробітної плати, який складається від 60 місяців до 22 років. Чому 22 ? Бо 17 років з 2000 і 5 років до 2000.

      

    Жодна пенсія при перерахуванні не буде зменшена. Пенсії, які були призначені з 2015 року практично не будуть підвищені, але вони будуть проходити подальшу індексацію і будуть постійно підвищуватися. Пенсії, призначені за останні 2 роки, сьогодні не будуть осучаснюватися, але надалі вони підлягають підвищенню по індексації.

    1. Хіба справедливо, що хтось пішов на пенсію у 2007-му і отримав 1400 гривень, а той, хто пішов у 2012, отримав 2500, пропрацювавши стільки само?

    Несправедливо. Пенсійна реформа має подолати ці розбіжності.

    Люди, які вийшли на пенсію до 2008 року, отримують пенсію із заробітної плати 1697,91. У 2012 році ми вийшли на цей показник і сьогодні 8 мільйонів отримують пенсію з цього показника. Людина, яка сьогодні виходить на пенсію, отримує пенсію з показника 3764 – виходить, що людина при абсолютно рівних умовах отримує майже втричі вищу пенсію. Так сталося тому, що осучаснення пенсій у 2012 році робилося за показником 2007 року, тобто 5 років відставання було ще тоді, і ще плюс 5 років до 2017-го, при цьому підвищували тільки мінімальну пенсію – про яку справедливість можна говорити?

    Пропонується відновити диференціацію розмірів пенсій залежно від отриманого заробітку та страхового стажу. Також пропонується збільшити раніше призначені пенсії шляхом проведення перерахунків пенсій з 1 жовтня цього року з використанням показника заробітної плати (зараз 3764 гривні 40 копійок) і показника вартості одного року страхового стажу на рівні одного відсотка.

    1. Чи зменшиться пенсія у держслужбовців?

    Державні службовці отримуватимуть пенсію на загальних засадах. Але у держслужбовців, які мають стаж на державній службі 20 років або 10 років і при цьому станом на 1 травня 2016 року перебували на посаді, залишається право на пенсію по державній службі. Це перехідна норма, яка з часом відійде, бо таких людей буде все менше і менше, але наразі вона залишається в силі.

    1. Пенсійна реформа просто доб’є бюджет?

    Це джерело для маніпуляцій політиків – мовляв, реформа нездала, бо у нас дефіцит держбюджету. Так от, 141 мільярд з бюджету, які були потрібні для покриття дефіциту в цьому році, Пенсійний фонд не залучив. Він отримав з бюджету лише цільові кошти на призначення тих виплат, які здійснюються згідно з чинним законодавством і джерелом оплати яких є держбюджет, а не фонд.

    Для осучаснення системи уряд не бере жодної копійки з державного бюджету – все, за рахунок внесків, які надійдуть додатково. Ми не кажемо, що подолаємо дефіцит пенсійного фонду за один рік. Це можна було б зробити за кілька років, кинувши внески, які додатково надійшли, на погашення дефіциту, але при цьому у нас були б дуже низькі пенсії і люди, які зовсім не вірять пенсійній системі. Ми йдемо іншим шляхом – певну суму, яка йде з державного бюджету заморожуємо і всі кошти, які надходять додатково, будуть використані на підвищення пенсій. Тобто, все, що заробили, будемо платити людям.

    1. Як реформа планує вивести тих, хто працює, «з тіні»?

    Побудова ефективної пенсійної системи можлива тільки тоді, коли людина розумітиме: те, що вона сплатила, буде впливати на розмір її пенсії. Якщо зарплата буде вищою за мінімальну, людина зможе заробити собі на вищу пенсію. Цей баланс дозволяє підтримати реформа заробітної плати і пенсійна реформа, яку ми пропонуємо. За 8 місяців цього року середня зарплата, з якої сплачується єдиний соціальний внесок, зросла з 5773 до 6956, а кількість платників Єдиного соціального внеску також збільшилась на 19,4 тисячі, попри прогнози щодо скорочення, кількість найманих працівників зросла на 136,6 тисячі осіб. За цей час від надходження додаткового внеску ми отримали 12, 1 млрд. гривень, а нам на підвищення пенсій потрібно було 11,9, тому  ми підвищуємо мінімальну пенсію з 1 жовтня, а не 1 грудня. Ми фінансово забезпечені без додаткових коштів з держбюджету.

    Розглянемо ідеальну ситуацію. Людина, починає працювати орієнтовно в 25 років і до 60 років вона впродовж 35 років сплачує внески. Те, що вона відклала у вигляді внесків за ці роки, вона отримує у вигляді пенсії впродовж орієнтовно 18 років (за даними статистики). Якщо до 2016 року внесок був 38,3%, протягом 35 років людина з мінімальної зарплати (1218 на той час) сплачувала 194 тисячі гривень, і якщо ми розрахуємо мінімальну пенсію, то впродовж 18 років вона отримала приблизно 204 тисячі, тобто баланс практично був збережений. Що сплатила – те отримала. У 2016 році ми знизили мінімальний внесок – це був крок назустріч бізнесу, щоб вивести зарплати із тіні. Але це призвело до повного розбалансування пенсійної системи, коли людина сплачує набагато менше, ніж потім отримує. Про яке фінансове забезпечення можна говорити? Коли ми підняли мінімальну зарплату, ми можемо говорити про відновлення балансу, коли людина за 35 років сплати внесків з мінімальної зарплати заробляє собі на мінімальну пенсію впродовж 18 років.

    За 8 місяців бачимо, що вже на зарплату 3200 не дуже люди й хочуть йти. Це приводить до конкуренції на ринку праці, це змушує роботодавця підвищувати зарплату.

    1. Що робити тим, хто працює, але внески не сплачує?

    Пенсійна реформа – суттєвий крок до легалізації тіньової зайнятості, бо люди будуть зацікавлені отримувати пенсію, яка напряму залежить від стажу і зарплати. Стосовно тих людей, які працюють у тіні, робиться все можливе, щоб вони могли добровільно сплачувати внески за минулий період. Змусити людину ми не можемо, людина повинна сама обирати свою долю, а тепер і пенсію. Людина, яка має 25-35 років стажу, піде на пенсію у 60 років, інші – пізніше. Це теж певний вибір людини.

    Ми продовжуємо роботу по залученню тих, хто працює, але не сплачує пенсійні внески, щоб і їх охопити пенсійним страхуванням. У світі сьогодні намагаються якомога більше залучати до сплати внесків низькооплачуваних працівників, як от фермерів. Це не для того, щоб зібрати кошти. Ми повинні якомога ширше охоплювати людей для їх захисту у поважному віці. Передбачається розширення кола платників єдиного соціального внеску, зокрема, залучення до сплати внеску членів фермерських господарств, що дозволить у 2018 збільшити надходження на 264 млн грн.

    1. Чому підвищують роль страхового стажу?

    Людина з мінімальною зарплатою за 35 років заробляє собі сама на мінімальну пенсію, а не держава їй заробляє. Ми говорили, що людина може вийти на пенсію, маючи стаж 15 років, але розуміємо, що за 15 років вона не може собі сама заробити на пенсію, щоб отримувати її 18 років. Тому ми залишаємо незмінним пенсійний вік, але змінюємо умови виходу на пенсію. Тобто для людини, яка сплачує внески, пенсійний вік не змінюється і залишається 60 років, а людина, яка працювала менше або не працювала взагалі, претендує на пенсію, але в більш пізньому віці. Тобто пенсія при 15 роках стажу все одно буде забезпечена. Ця норма не змінюється.

    1. Для чого зменшують коефіцієнт трудового стажу?

    Якщо людина сьогодні виходить на пенсію при коефіцієнті 1,35, а її зарплата була на рівні 1,2 середньої зарплати, вона виходить на пенсію і отримує 47% зарплати. Наче високий показник, але що відбувається далі? Коли вона досягає 78 років, вона отримує пенсію на рівні 15%. Ми наче показуємо, що у нас все добре, ми забезпечуємо 47%, але при цьому ми не гарантуємо, що так буде далі. Чи можна змиритися з тим, що пенсія зменшується втричі у 78 років, коли людина вже не ходить на роботу, не працює на городі і сама себе не може забезпечити? Ні. Тому ми збалансовуємо підходи, і людина матиме однакову пенсію як у 60, так і у 78 років.

    Тобто будуть застосовуватися такі показники, які не дадуть пенсії зменшуватися, навпаки, кожен рік вона буде вищою. Коли вводився коефіцієнт 1,35 у 2008 році, то людей просто надурили, бо 1,35 зробили для нових пенсіонерів, а старі залишилися на низькому показнику за рахунок застосування іншої середньої нижчої заробітної плати. Краще ми зараз знизимо цей показник, але будемо справедливо підходити до кожного, незалежно від року виходу на пенсію. Тобто ми не робимо якісь середні показники, а виходимо на той показник середньої зарплати, яка застосовується для призначення пенсій в цьому році.

    1. При нинішніх цінах інфляція з’їсть будь-яке підвищення пенсій?

    Індексація пенсій буде враховувати не тільки підвищення середньої заробітної плати, але і рівень інфляції – це цілком новий механізм індексації пенсій. Зараз індексація проводилась лише для пенсій, вищих від мінімальної, а планується проводити індексацію для всіх пенсій, і мінімальних в тому числі.

    Законопроектом вводиться система індексації на рівні 50% зростання середньої зарплати плюс 50% зростання інфляції. Ціни ростуть блискавично, але оскільки зростання заробітної плати вже містить в собі інфляційний елемент, то інфляція буде перекриватися більше, ніж на 100% її зростання.

    Рахуємо: інфляція 2015 року сягнула 46%. Вона вплинула на зарплату, з якої розраховувалась пенсія, – вона зросла з 1197 гривень до 3764гривень – в три рази! Якщо ми беремо для осучаснення пенсій нинішню зарплату 3764 гривень, це вже перекриває всю інфляцію, яка була до цього часу. Подальша індексація пенсій закладається для того, щоб щороку долати інфляційний чинник і випереджати його.

    Цей змішаний показник експерти оцінюють як досить високий, він застосовується у багатьох країнах. Зрозуміло, що ідеальним був би показник 100% зростання заробітної плати, але це фінансово дуже велике навантаження. При гарному розвитку економіки його було би можливо дотриматись, але наразі йдеться про збалансовану систему, що дає можливість покривати інфляцію..

     В той же час при сприятливих економічних умовах можна буде вийти на 100% показник зростання заробітної плати.

    Якщо ми враховуємо 50% зростання зарплати, то воно, як правило завжди більше, ніж інфляція. Так, в деякі роки інфляція зростала більше ніж зарплата, але в довгостроковій перспективі зарплата зростає більше, ніж інфляція, і саме це дозволяє зробити нормальну індексацію пенсій, яка перекриватиме інфляцію. Раніше, коли ми піднімали зарплату, то пенсія лишалася низькою. Останні роки піднімалась тільки мінімальна пенсія, з 2014 року великі пенсії не підвищувалась взагалі. Саме тому ми повинні збільшити пенсії тим, хто платив внески, в першу чергу.

    1. Пенсіонерам, що працюють, залишать пенсію?

    Так, виплата пенсій пенсіонерам, що працюють, – одна з ключових норм законопроекту. Якщо ми обмежуємо виплату пенсій таким пенсіонерам, це призводить у багатьох випадках до звільнення з роботи, щоб не втрачати пенсію. Зокрема, у 2014-2015 роках звільнилося багато держслужбовців через те, що не отримали пенсію. У світі інша тенденція: якомога довше людина повинна залишатися на робочому місці, і для цього їй треба платити пенсію.

    1. Чи зараховуються як стаж декретна відпустка та час навчання у вищих навчальних закладах?

    Період догляду за дитиною до 3 років включається до страхового стажу. Внески до Пенсійного фонду за цей період сплачуються з державного бюджету.

    Щодо часу навчання у вищих навчальних закладах, то залежить, на який період він припадає: до 1 січня 2004 – так, на підставі диплома про закінчення вищого навчального закладу та без будь-якої вимоги щодо сплати внесків. Якщо після 2004-го – лише на умові сплати внесків, не менших, ніж мінімальний страховий внесок за кожен місяць навчання.

    1. Як буде відбуватися перерахунок пенсій?

    Автоматично – без письмового звернення для пенсіонерів, які працюють, як це діє сьогодні. Частина пенсіонерів про це не знали і пропускали той термін, з якого мали можливість отримувати підвищену пенсію. Зараз, маючи усю інформацію про пенсіонерів, які працюють, і про їх внески кожного місяця, можна буде зробити висновок, які з пенсіонерів після 24 відпрацьованих місяців мають право на підвищену пенсію, не очікуючи звернення людини. Такі перерахунки будуть проводитись щорічно.

     

    Підготувала Наталка ГОЛОМІДОВА

    Як писав “Галицький кореспондент”, В Україні зростуть ціни на хліб, молоко, м’ясо та овочі. 

    Крім цього ми писали, що Уряд знову хоче підняти мінімальну зарплату в Україні.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!