Сьогодні, 28 вересня, в Івано-Франківську презентували аналітично-публіцистичний звіт «Жити всупереч».
Команда документаторів коаліції “Справедливість заради миру на Донбасі” впродовж трьох років збирала інформацію про порушення прав людини, вчинені під час війни з окупантами – тортури, незаконне обмеження волі, інші злочини.
У книзі описана ціла низка трагедій. Одних людей незаконно утримували у непридатних для цього місцях. Інші, крім цього, страждали від нелюдського поводження, насильства і тортур.
Усі герої цих реальних історій стали пораненими, бранцями чи безхатченками несподівано, під час буденних справ. Задокументовані випадки репрезентують найбільшу та найвразливішу групу постраждалих, яка утворилася внаслідок війни, – цивільних.
Автори кожного з досліджень, представлених у збірці, розповідають історії, що сховані за статистикою. Не тому, що статистика зайва як така. А тому, що вона не показує, як насильство перевертає життя людей з ніг на голову.
“У збірці описано обстріли Маріуполя, прифронтового Бахмута, селища Трьохізбенка, наслідками яких стали десятки загиблих, показано долі, що їх зруйнували обстріли і тортури. Я особисто говорила з дівчиною, молодою волонтеркою, якій у полоні відрізали палець садовими ножницями, а потім вийняли око ложкою. Це дуже страшно”, – розповіла Євгенія Бардяк, голова ГО “Молода просвіта Прикарпаття”.
Окремо дослідники охопили особливості функціонування однієї з найбільших мереж незаконних місць несвободи групи швидкого реагування «Бетмен». Через руки представників цього організованого збройного формування пройшли сотні ні в чому не винних чоловіків і жінок.
“На тих територіях робиться велике зло. Стосовно медичної допомоги – бувало таке, що до нас приходили і цивільні люди з непідконтрольної Україні території. Якоїсь різниці між нашими і не нашими людьми ми не робили – від обстрілів міг постраждати будь-хто”, – додав Михайло Глагович, військовий медик.
Читайте також: Філіжанка кави з письменником – у Франківську відбулася зустріч зі Степаном Процюком