Зі схилу – не на ношах

  • Влітку сотні туристів для підкорення вершин чи єднання з природою вирушають у Карпатські гори. Вважаючи, що гірський відпочинок влітку значно безпечніший, туристи наражають себе на смертельну небезпеку. Тому перед початком мандрівки не слід забувати про спорядження та правила безпеки, щоб похід запам’ятався лише краєвидами, а не травмами.

    Допомога в горах

    Правилами поведінки під час сходження на гору часом нехтують як новачки, так і бувалі туристи. Тільки з початку липня гірські рятувальники здійснили 11 виїздів, під час яких було надано допомогу 31 особі. Троє з потерпілих внаслідок травм не могли самостійно пересуватись. А впродовж вихідних, 1-2 серпня, допомога рятувальників знадобилася іще чотирьом туристам.

    Зокрема, в неділю, 2 серпня, рятувальники отримали повідомлення від жінки про те, що на полонині Лісце в селі Осмолода, що на Рожнятівщині, загубилася її 93-річна мати. Як з’ясувалося, вона відпочивала в туристичному притулку. На щастя, заблукалу знайшли на тій-таки полонині, її здоров’ю нічого не загрожувало. Вона повернулася додому, у Запоріжжя.

    Того ж дня, близько шостої вечора, допомога була потрібна туристці зі столиці. Киянка зі своїм 16-річним сином мандрувала на гору Вухатий Камінь в селі Дземброня Верховинського району і травмувала ногу. Рятувальники дісталися до потерпілої, наклали їй на ногу бандаж та допомогли спуститися з гори.

    Майже опівночі рятувальники вирушили на пошуки 20-річного туриста, який загубився поблизу Говерли. Із ним постійно підтримували зв’язок, тому знайшли його близько третьої ночі біля водоспаду Гук. А вже над ранок рятувальники поспішали до туриста, якому під час походу з групою стало погано на горі Шпиці на Верховинщині. Чоловіка до підніжжя транспортували на ношах.

    Таких випадків стається щороку багато, тому прикарпатські рятувальники закликають відповідально ставитися до власного життя. Особливо уважними варто бути в період затяжних дощів, які є характерними для всього літньо-осіннього сезону.

    Зручне взуття і зв’язок

    Прикарпатка Марія Копачук захоплюється гірським туризмом ще з 14 років. Каже, що у гори закохалася в гірському таборі – відтоді часто подорожує із друзями. Востаннє підіймалася на гору Хом’як: дівчина підкорила цю вершину не вперше, цього разу супроводжувала менш досвідчених туристів. За словами туристки, літній відпочинок у горах кардинально відрізняється.

    «Потрібно пам’ятати, що гори влітку не такі вже й безпечні. Насамперед, треба ретельно продумати маршрут, який буде вам під силу. Якщо ви не маєте підготовки і жодного разу не були в горах, то потрібно обирати легший. У горах низький тиск і розріджене повітря, це помітно впливає на організм людини, спричиняючи втому, біль у м’язах, запаморочення тощо. Ніколи не думайте, що ви знаєте гори краще і зможете одразу подолати великі гірські масиви, краще починати з легких маршрутів», – радить подорожувальниця.

    Вирушаючи в гори, каже туристка, обов’язково потрібно мати з собою заряджений мобільний телефон, аби у разі потреби мати можливість зателефонувати рятувальникам, повідомити своє місце перебування та попросити про допомогу. Гірські дороги дарують красиве видовище під час вашого маршруту, але також вони дуже слизькі, тому варто пам’ятати про добре взуття та опору (нею може стати навіть звичайна палиця). Зручний гірський рюкзак є теж дуже важливим. Він має добре прилягати до спини, не натирати і не переважувати туриста.

    «В жодному разі не набирайте багато непотрібних речей, адже вам доведеться нести рюкзак увесь похід, тому самі ж подбайте про свою спину. Не забувайте про пляшку води, яка завжди має бути з вами. Також варто мати належний одяг та використовувати мазі для тіла, щоб не отримати сонячні опіки», – каже туристка.

    Якщо ж ви збираєтеся у кількаденний похід, то повинні мати з собою каремати, хороший спальний мішок (адже літні ночі в горах дуже холодні) та намет, який не промокне у випадку дощу. А ще дівчина радить не забувати про мотивацію, віру в себе і хороший настрій у поході.

    Карпати – не міська прогулянка

    Гірський рятувальник Василь Фіцак зауважив, що нещастя в горах найчастіше трапляються через надмірну самовпевненість туристів.

    «У різний час у горах різні ризики. Більшість людей добре розуміють, що зимові походи для недосвідченого туриста можуть бути надто небезпечними через низьку температуру, лавини і хуртовини, сніговий покрив. Водночас люди вважають, що влітку в горах можна не надавати уваги одягу, спорядженню. Але треба розуміти, що відпочинок у місцевості, де є крутосхили, ліси та сипуче каміння, – це зовсім не те, що відпочинок у місті», – пояснює Фіцак.

    Варто зважати також на складність маршруту. Деякі з них самі по собі дуже небезпечні. Тому туристам без досвіду варто обирати простіший маршрут із протоптаними стежками, маркуванням. Вирушати в мандрівку та повертатися із неї краще у світлу пору доби.

    Для літнього відпочинку обов’язково потрібне відповідне спорядження. Це трекінгове взуття із цупкою підошвою, яке не ковзатиме на камінні, верхній штормовий одяг, бо навіть влітку у горах буває холодно і часто трапляються грози. До речі, саме у дощовий період найчастіше травмуються туристи, бо на вологій поверхні значно важче втриматися на ногах. А ще люди поспішають, хочуть встигнути втекти від дощу і можуть травмуватися на мокрих стежках  чи на сипучому камінні.

    Тож коли збирається на дощ, краще не ризикувати і зачекати кращої погоди для подорожі. Бо ж гори нікуди не дінуться, а безпека – понад усе. 

    Марта БАРАНЕЦЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!