Українські чиновники стверджують, що поточний текст угоди порушує вітчизняне законодавство та потребує змін.
Угода про доступ США до українських корисних копалин, яку адміністрація американського президента Дональда Трампа планувала укласти з Києвом, передбачає контроль Вашингтона над мінеральними й нафтогазовими ресурсами, портами та іншою інфраструктурою України. Про це в понеділок, 17 лютого, повідомила газета The Telegraph із посиланням на проєкт договору.
Згідно з документом від 7 лютого 2025 року, США та Україна мали сформувати спільний інвестиційний фонд, щоб гарантувати, що «ворожі сторони конфлікту не отримають вигоди від відновлення України».
США вимагали 50% від поточних доходів, одержуваних Україною від видобутку ресурсів, і 50% від вартості «всіх нових ліцензій [на видобуток ресурсів], виданих третім особам». На такі доходи пропонувалось «накласти арешт» на користь США.
Угода також передбачала, що «за всіма майбутніми ліцензіями США матимуть право переважної купівлі корисних копалин, придатних для експорту». Таким чином Вашингтон отримав би майже повний контроль над більшою частиною сировинної економіки України, зазначає видання. Фонд «матиме виключне право встановлювати метод, критерії відбору, терміни та умови» всіх майбутніх ліцензій та проєктів, ішлося в проєкті.
The Telegraph нагадує, що президент Володимир Зеленський сам висловив ідею надати США пряму частку у видобутку українських корисних копалин під час візиту до Вашингтона торік у вересні. У такий спосіб, як вважає видання, політик намагався сприяти продовженню поставок зброї та розраховував, що американські компанії почнуть працювати в Україні, створюючи «політичну розтяжку», яка стримуватиме російського диктатора Владіміра Путіна від повторного нападу.
«Він, напевно, не очікував, що зіткнеться з умовами, які зазвичай накладаються на держави-агресори, що зазнали поразки у війні. Вони гірші за фінансові санкції, накладені на Німеччину та Японію після їхньої поразки у 1945 році», – йдеться в матеріалі.
The Telegraph підкреслює, що у разі ухвалення угоди на 500 млрд доларів, вимоги Дональда Трампа становили б більшу частку українського ВВП, ніж репарації, накладені на Німеччину за Версальським договором.
За даними видання, українські чиновники, які були присутні на Мюнхенському форумі, стверджували, що поточний текст угоди порушує українське законодавство та потребує змін.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський на Мюнхенській безпековій конференції заявив, що угода, яку 12 лютого до Києва привіз міністр фінансів США Скотт Бессент і яка передбачала доступ до видобутку українських корисних копалин, не готова захистити Україну та її інтереси.
До теми: Трамп підтвердив участь Зеленського у переговорах між Україною та Росією