Знайти автобус

  • Якщо міські маршрути в Івано-Франківську більш-менш впорядковані, принаймні на зупинках уже є табло з номерами маршрутів і напрямком їхнього руху, то з міжміськими – гірша справа. У місті є чотири автостанції, та попри це автобуси їздять і з різних куточків міста. Якщо не знаєш, де знаходиться неофіційна зупинка відповідного напрямку, пошук автобуса може перетворитися у справжній квест.

    Розклади руху автобусів на сайтах часто не відповідають реаліям. Як і те, звідки автобуси відправляються. До прикладу, автобуси на Побережжя раніше відправлялися з АС-2, нині ж вони туди не заїжджають, максимум їх можна перехопити біля радіозаводу. Відтак, щоб уточнити, звідки відправляється потрібний автобус і час його відправлення, краще передзвонити у довідкову службу.

    Щоб спростити читачам пошук автобусів, «Галицький кореспондент» спробував відшукати точки відправлення приміських, міжміських та міжобласних сполучень.

    Розмаїття напрямків

    Австостанція №1 (вул. Залізнична, 30) має шість платформ: Городенківський, Калуський, Коломийський, Надвірнянський, Рогатинський і Долинський напрямки. Приміські маршрути: Братківці, Нижнів, Липове, Гаврилівка, Верхня, Волосів, Торговиця, Фитьків.

    1

    Австостанція №2 (вул. Горбачевського, 14) обслуговує міжобласні напрямки на Львів, Рівне, Хуст, Чернівці, Тернопіль, Луцьк, Бучач, внутрішньообласні напрямки у бік Калуша, Галича, Городенки, Коломиї та Рогатина і приміські маршрути. Звідси відправляються і міжнародні рейси на Прагу, Брно, Ригу, Познань, Кишинів.

    2

    Автостанція №3 (вул. Мазепи, 162) опікується Богородчанським напрямком. З неї можна дістатися до Богрівки, Крички, Старих Богородчан, Маняви, Дзвиняча та багатьох інших населених пунктів Богородчанського району. Більшість маршрутів пролягають через райцентр.

    3

    З Австостанції №4 (вул. Юності, 1) автобуси відправляються  у села на Тлумаччині (Грушка, Кутище, Ганусівка, Будзин, Петрів), Коломийщині (Кривотули, Жуків), Тисмениччині (Стриганці, Підлужжя, Пшеничники) і в саму Тисменицю.

    4

    Попри офіційно діючі автостанції, у місті функціонують неофіційні стоянки, звідки відправляються автобуси на різноманітні напрямки. Деякі перевізники працюють легально, інші – не зовсім.

    До Галича чи Бурштина можна дістатися з мікрорайону Пасічна. З-під торгового центру «Жасмин» через кожні кілька хвилин вирушають автобуси у цьому напрямку. Водії набирають повний бус пасажирів, зупиняються на вимогу в кожному населеному пункті, через які пролягає маршрут. У вихідні дні пасажиропотік знижується, як і регулярність рейсів.

    5

    Автобуси на Долину, Болехів та Калуш зупиняються напроти магазину «Галичанка» на вул. Галицькій. Вони теж вирушають у міру наповнення. Буси невеликі, багато пасажирів водії не набирають, тож перевага в тому, що можна швидко добратися до пункту призначення.

    6

  • На Богородчани автобуси вирушають також і з вул. Новгородської, від приміщення колишнього пивзаводу. Така стоянка зручніша для пасажирів, ніж АС-3, адже вона розміщена у самому центрі міста. Автобус робить зупинки на вул. Мазепи, а також попутно в Лисці та інших населених пунктах.

    7

    Автобуси приміських маршрутів на Єзупіль, Тязів, Сілець, Побережжя, Рибне, Павлівку, Підлісся, Загвіздя вирушають від кільця на Північному бульварі. Водій одного з рейсових автобусів пояснює, що таке рішення прийняла адміністрація, реагуючи на численні скарги людей. Приміські маршрути перенесли на окраїну, ціни на проїзд зросли, і людям у центр треба ще було платити додаткові кошти. Відтак тут зупиняються автобуси, які курсують в радіусі 20 км від обласного центру. Раз на добу водії відмічаються на АС-2, крім того, обов’язково їздять за встановленим розкладом.

    8

    Колись приміська автостанція була на вул. Новгородській, біля пивзаводу. Потім землю продали, збудували там торговий центр, а автобуси і людей посунули. Якщо влада хоче розвантажити центр, то на околицю слід винести міжміські та міжобласні маршрути, вважає водій.

     

    Нелегально легальні

    Відповідь на питання, чому автобуси не поміщаються на чотирьох діючих автостанціях, шукаємо у компетентних органів.

    Начальник АС-1 Анна Мотрук розповідає, що з автостанції здійснюється відправлення майже на всі напрямки в області. За шлагбаумом також стоять автобуси ОПАСу (обласне підприємство автобусних станцій – ред.), землю орендують у міста. Хоча тут зупиняються не лише автобуси цієї структури. Автобуси ж біля «Галичанки» працюють нелегально. Це «ліваки», які їдуть не за графіком. Люди собі створили власну «автостанцію» і забирають пасажирів.

    «Наші буси їздять з автостанції і лише за розкладом. Таких, що працюють самостійно, багато. Куди вони платять податки і в якому розмірі, ніхто не знає. Ми намагаємося з ними боротися, пишемо скарги у різні інстанції: адміністрацію, податкову, поліцію. Два-три дні тривали рейди, потім все стихло», – зауважує Мотрук.

    «Автобуси мають їхати виключно з автостанцій, – коментує ситуацію Сергій Подошва, заступник директора департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Івано-Франківської ОДА. – Автобус, відповідно до закону «Про автомобільний транспорт», відправляється і прибуває лише до автостанції. У населених пунктах, де автостанцій немає, місце прибуття і відправлення погоджується органами місцевого самоврядування. Всі розклади руху, які є додатками до договорів з перевізниками, укладених за результатами конкурсу, прив’язані до однієї з чотирьох АС, які діють в Івано-Франківську. У рішенні міськвиконкому прописано, які маршрути з яких автостанцій мають відправлятися».

    Звернень щодо концентрації автобусів у тих чи інших мікрорайонах міста в департаменті немає. Крім того, це робота контролюючих органів, які б мали запитати водіїв, чому їхні автобуси стоять у невідповідному місці, вважає Подошва.

    Прес-секретар патрульної поліції Микола Гурак пояснює, що водії біля пивзаводу мають всі необхідні документи на здійснення перевезень. Патрульна поліція намагалася витіснити їх з тієї території, але перевізники офіційно орендують її як стоянку. Натомість у перевізників, які дислокуються напроти «Галичанки», дозволів на перевезення немає. Проте довести, що перевезення нелегальні, доволі складно. Частіше за все такі водії працюють під прикриттям служби таксі.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!