Активісти стверджують, що на місці будівлі забудовники хочуть звести житловий комплекс “Тургеневъ”.
Люди зібралися на сходинках із плакатами та зображеннями історичних будинків, знищених під час того, як Віталій Кличко обіймає посаду мера Києва. Люди скандували: “Досить нищити наше місто”, “Досить руйнувати Київ”, “Коли ми почнемо обирати спадщину, а не Тургенєва”, “Ні свавіллю Київради”, “Новий мурашник не наблизить перемогу”, “Кличко — русня”, “Кличко-замудовник”, “Мене вбив Тургенєв”.
Серед організаторів — простір “Цегла”, ГО “Екопарк Осокорки”, “Мапа реновації” тощо.
Після акції мітингарі вирушили до знищеної пам’ятки на Кониського, 22.
Що сталося
Ввечері 19 липня в поліцію повідомили, що на вулиці Олександра Кониського невідомі за допомогою важкої будівельної техніки знесли будинок, побудований наприкінці XIX століття. На місце події прибула слідчо-оперативна група. Будівельну техніку вилучили, обставини події встановлюють.
Активісти стверджують, що на місці будівлі забудовники хочуть звести житловий комплекс “Тургеневъ”.
Що кажуть у КМДА, поліції та Мінкульті
У КМДА заявили, що садибу Зеленських на вулиці Кониського, 22 знесли несанкціоновано. У Департаменті охорони культурної спадщини вимагають, аби правоохоронці притягнули забудовника до відповідальності. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом знесення садиби Зеленських.
Мінкульт увечері 20 липня написав, що садибу Зеленських почали зносити незаконно. У міністерстві уточнили, що будівля не має юридичного статусу пам’ятки чи щойно виявленого об’єкта культурної спадщини. Водночас за даними Історико-архітектурного опорного плану міста Києва цей будинок розташований в історичному ареалі міста і визнаний значною історичною будівлею під назвою “Садибний житловий будинок” другої половини ХІХ ст. Це мало б зберегти її від знесення.
“Найдієвішим способом захисту історичної забудови є надання їй статусу пам’ятки. Це передбачає попереднє проведення наукових досліджень і виготовлення облікової документації для подання в органи охорони культурної спадщини”, — пишуть у МКІП.
МКІП готове працювати над притягненням до відповідальності за знесення.
Що відомо про Садибу Зеленський у Києві
Садиба Зеленських — дерев’яна, обкладена цеглою будівля, яка була збудована у 1890 році на замовлення купця Василя Маліна. Це одна з найстаріших будівель вулиці. Відома вона стала завдяки тому, що в період з 1911 по 1915 роки тут проживала сім’я заможних міщан Зеленських.
Споруду почали розбирати у 2021 році, але суспільний розголос призупинив роботи. На початку квітня 2024 року Дмитро Перов повідомив, що забудовник завісив фасад будівлі 1890 року інформаційним щитом, на якому стверджує, що історична пам’ятка не має жодної історичної або архітектурної цінності, а її збереження — псує інвестиційний клімат міста.
Читайте також: На півдні України через спеку на полях печуться овочі