Тест зовнішнього незалежного оцінювання з фізики у минулому році мав завдання з вибором однієї правильної відповіді, завдання на встановлення відповідності та відкриті завдання, де треба було написати відповідь самостійно, своїми словами.
Щодо іспиту 2022 року статистики не маємо. Не склали ЗНО з фізики у 2021 році 12% учасників. Майже щороку цей процент залишається високим. Це зумовлено проблемами викладання фізики у школі:
- цим предметом нелегко буває зацікавити учнів через погану матеріально-технічну базу, особливо у сільських школах;
- вчителі нерідко мають низький рівень підготовки, а буває, що їх не вистачає, бо мало хто йде на фізичні факультети університетів.
Якби програми були складені з орієнтацією на діяльнісний підхід до вивчення фізики, учням було б цікавіше. І лише кількох лабораторних робіт на рік явно недостатньо. Це дуже обширна тема. Фізика як наука не стоїть на місці, робляться нові відкриття, але про них учням нічого не розповідають. Мотивація вивчати предмет є у дуже незначної кількості дітей. А він досить складний, і якщо не почати зразу вчити, наздогнати буде важко.
Як готують та перевіряють ЗНО з фізики?
Спочатку виконаний тест перевіряє один експерт і заносить результати своєї перевірки в комп’ютерну систему. Потім перевіряє другий. Якщо в системі інформація збігається — робота вважається перевіреною. Старший екзаменатор залучається лише у спірних випадках.
Захист інформації дуже надійний. Який із кількох розроблених варіантів тестів буде використаний на ЗНО, вирішує директор УЦОЯО. Цю інформацію навіть від розробників завдань приховують, щоб не створювати непотрібної конкуренції та суперечок.
Як готуватися до ЗНО з фізики?
Предмет складний, інформації багато. Починайте готуватися за 3-6 місяців. Є три варіанти:
- самостійна підготовка;
- репетитор;
- курси.
Два останніх варіанти найкращі. Але якщо випускник має сильну базу, старанно вивчав фізику, він може готуватися сам.
Поради прості для тих, хто відчуває сили підготуватися самостійно:
1) Розділить всю програму на декілька основних тем, зупиняючись лише на головних моментах.
2) Вивчіть основні закони.
3) Спробуйте скласти тести самостійно.
Якщо знаєте, що знання слабкі, готуйтеся до ЗНО за рік. Це порада для вступників 2024 року.
Які є проблеми вивчення фізики в школі, та як їх вирішити?
Часто бачимо ситуацію, коли при вивченні предметів природничого циклу інтереси та потреби учнів не враховуються. Вчителі просто перевантажують фактами, розповідають про застарілі специфічні речі. Як приклад можна навести будову транзистора. Наука давно пішла вперед. Тож великою вдачею можна вважати класного репетитора, який підготує випускника до ЗНО, зацікавить предметом. Це дійсно цінно. Такого неодмінно варто пошукати і краще у спеціалізованих центрах підготовки учнів до тестування.
Вирішувати проблеми нецікавості та громіздкості предмета мають укладачі програм. Також потрібні нові підходи до вивчення методики викладання фізики в педагогічних університетах.
Як альтернативу ЗНО розглядають проведення у 2023 році національного мультипредметного тесту (НМТ). Як буде, поки невідомо, бо йде війна. Але репетитора ми радимо пошукати у будь-якому випадку. Так будете почуватися більш впевнено, глибоко опрацюєте усі основні розділи шкільної програми з фізики і успішно здасте будь-який тест, неважливо, НМТ чи ЗНО. Якщо надалі вивчатимете фізику в школі, вам буде набагато легше, ніж ним студентам, хто не готувався особливо до вступу. Програма університету із цього предмету ще складніша і просто так її не засвоїти. Також вона тісно пов’язана з іншими точними науками.