Сьогодні, 9 червня, в Художньому музеї відбулась прес-конференція авторів перформенсу “Кості” в рамках Порто-Франко.
Він присвячений викинутим на смітник кісткам графа Потоцького, які раніше зберігалися у крипті музею мистецтв і які митці хочуть повернути місту на сакральному рівні.
Перформенс “Кості” – одна з частин проекту Всеволода Бажалука “Місто і міф”, дві попередні частини нещодавно презентували на міжнародному фестивалі у Києві.
Завтра, 10 червня, о 22.00 відбудеться сам перформенс “Кості”, під час якого митці повернуть місту на сакральному рівні “кістки” Потоцького.
Всеволод Бажалук сказав: “Я не можу знайти ті кістки і повернути їх на місце, але можу зробити це по-мистецьки. Завтра будемо збирати алегоричні кістки у вигляді складання великого каменю, будемо збирати його докупи, будуть певні артефакти та вогонь. Я хочу вибачитись за місто, що кістки були викинуті”.
Марія Вуянко, завідувач відділу археології івано-франківського краєзнавчого музею, розповіла, що на місці музею мистецтв колись був цвинтар. Кам’яний костел – це найдавніша культова споруда, збудована в 1703 році. Тут була родова усипальниця Потоцьких, де були поховані багато представників цього роду. Історики підрахували, що там було поховано сім членів цієї родини.
Сьогодні саркофаги порожні. Коли на початку 1960-х приміщення храму передали під музей геології інституту нафти і газу, всі кістки повикидали. Кажуть, що рештки Потоцьких захоронили у кутку міського цвинтаря на Київській, де ховали самотніх п’яниць та невпізнані трупи. А ось череп Станіслава Потоцького потрапив до медінституту і по ньому вивчали анатомію.
Коли у крипті клали тротуарну плитку, в землі виявили кілька кісток. Їх загорнули у чорну оксамитову тканину та поклали у саркофаг Вікторії з Лещинських. Це все, що залишилось від засновників міста Станіславова.
Нагадаємо, що франківський актор Олексій Гнатковський розповів про цікавинки Porto Franko Gool Fest.