У селі Драгомирчани, що неподалік Івано-Франківська, депутати сільської ради таємно розділили між собою та правоохоронцями ділянку, де мала б бути нова школа та стадіон. Втім обурені мешканці зуміли показати, хто в домі господар. Чотири дні вони блокували трасу Львів-Мукачево, вимагаючи від депутатів скасувати скандальне рішення. Зрештою, громада відсвяткувала перемогу.
Замість школи – забудова
Ще декілька років тому Драгомирчанська сільрада виділила земельну ділянку для будівництва школи, садка та стадіону. Незважаючи на чималу кількість жителів (понад 2 тис.), в селі є тільки невелика школа, тому люди змушені возити дітей на навчання в сусідні Крихівці чи Івано-Франківськ. Ситуація з садком ще гірша.
Втім на ласий шматок землі площею понад 2 га в центрі села поруч із церквою кинули оком депутати сільради нинішнього скликання. Тож вони змінили цільове призначення земельної ділянки з громадської забудови на житлову та вирішили розділили її між тими, хто цього найбільше потребує, тобто між собою.
Таким чином 21 ділянку поруч із церквою отримали депутати сільради та їхні родичі, родина депутатів районної та обласної рад, а також правоохоронці. У списку претендентів був і сільський голова Степан Дем’янів. Втім депутати зробили й добру справу – відвели півгектара для будівництва дитсадка.
За словами мешканців Драгомирчан, три земельні ділянки отримали працівники правоохоронних органів, зокрема управління захисту економіки. Люди стверджують, що це ті правоохоронці, які вели справу їхніх депутатів-хабарників.
Ще в листопаді минулого року оперативники управління захисту економіки в області та слідчі облпрокуратури затримали двох депутатів Драгомирчанської сільради під час отримання хабара у розмірі 2 тис. доларів. За такі кошти ці два члени земельної комісії обіцяли вирішити питання виділення та передачі у приватну власність 0,7432 га сільської землі. Однак, як це часто буває, справу перекваліфікували у «зловживання впливом», і депутати відбулися штрафом.
Активіст Андрій Вовчук розповідає, що інформація про таємний поділ землі та зміну цільового призначення спершу з’явилася у мережі «Фейсбук» на рівні чуток. Коли ж люди почали цікавитись цим, писати запити в сільраду, то все стало явним.
Громаду насторожило те, що на запити не дають відповіді та приховують інформацію. Окрім того, людей обурило, що сесію проводять у закритому режимі, а її рішення не оприлюднюють. Зрештою, вони таки отримали копію рішення про переведення земельної ділянки площею 2,098 га з громадської забудови під індивідуальне житлове будівництво та її поділ.
Депутат сільради та колишній голова земельної комісії В’ячеслав Загурський не брав участі у тій таємній сесії. За його словами, він неодноразово стикався з земельними махінаціями. Ба більше – в раді підробляли як його підпис, так і документи загалом. Тож він прийняв рішення піти з посади.
Увірвався терпець
Спершу мешканці Драгомирчан просто просили депутатів та голову скасувати скандальне рішення, адже там мають бути не будинки, а школа, стадіон та садок. Люди обурювались, що в той час, коли атовцям ділянки дають на околиці села майже на березі Бистриці Солотвинської, депутати вирішили поділити між собою землю в центрі села, яка мала зовсім інше призначення.
Останньою краплею, як каже Андрій Вовчук, стало те, що депутати не змогли зібратися на позачергову сесію, на якій мали розглянути питання про скасування рішень. Тож людям увірвався терпець, і вони вдалися до радикальних дій – 28 липня перекрили трасу Мукачево-Львів на в’їзді в Драгомирчани.
Цілодобово селяни ходили по пішохідному переході, пропускаючи тільки автомобілі швидкої допомоги, поліції, військові, а також людей з малими дітьми і вагітних жінок. Всі інші об’їжджали закриту ділянку дороги через сусідню Чукалівку. Дорогу вони обіцяли блокувати до того моменту, поки на них врешті-решт не звернуть увагу та не вирішать наболіле питання. Весь цей час задля їхньої безпеки поруч стояв пост поліції.
Корінна мешканка Драгомирчан Іванна Ніколаєнко розповіла, що від початку акції протесту стояла разом з людьми і перекривала дорогу. «Ми розуміємо, що створили незручності для багатьох людей, і просимо вибачення. Нас не чули, тому це був останній крок, який ми могли зробити. Нас не чули ні в Тисмениці, ні в суді, бо там лежить справа і чекає невідомо чого. Ми шоковані! Яке право вони мали забрати нашу землю під садок і школу?» – обурюється жінка.
Незважаючи на спеку, люди обіцяли, що не відступлять, доки не доб’ються свого.
Дуже просили
Згодом на бік громади перейшов сільський голова та декілька депутатів, які написали заяви про відмову від земельних ділянок. Окрім того, Степан Дем’янів видав розпорядження про повторне скликання позачергової сесії сільради та зборів села на 31 липня.
Війт пояснив, що відмовився від ділянки, бо зрозумів, що таким способом її отримувати не можна. Мовляв, треба, щоб громада дала на це дозвіл. Всього від ділянок відмовилося четверо осіб. Інші обіцяли також принести заяви, однак так цього і не зробили.
За словами Дем’яніва, все почалося в березні. Тоді сільрада затвердила ДПТ ділянки і водночас змінила її цільове призначення. Голова запевняє, що дізнався про це надто пізно.
«Не знаю, як це так сталося, але тут працювали спеціалісти, які зробили все, щоб земля перейшла з громадської забудови під житлову. Я перед сесією дізнався про зміну цільового призначення землі та заяви на отримання ділянки. Мене також дуже-дуже сильно просили написати заяву. Таким способом це відбулося. Потім це питання дістало розголос, люди не згідні з тим, що сталося, піднялися і почали цю акцію протесту», – розповів війт.
Він стверджує, що й досі не може оговтатися від цих подій і навіть не уявляє, чим це може закінчитися. Припускає, що буде мати проблеми з правоохоронними органами, тому справа може затягнутися.
«Не було ніяких погроз чи образ. Перекриттям дороги люди хочуть показати, що село не спить і ніколи не здасться. Я вже три доби там разом з людьми. Громада також звернулася в суд про заборону користування ділянками в цьому масиві, поки не змінять їхнє призначання назад під громадську забудову», – каже Дем’янів.
Запасний варіант
Втім депутати сільради знову не поспішали збиратися на позачергову сесію. З 14 обранців прийшло тільки п’ять. Однак громада не лише терпляче чекала, а й вирішила навіть піти в гості до деяких з них та привести їх на сесію.
«Будемо просити наших панів-депутатів, щоб вони все-таки прийшли до свого люду, який за них голосував. Є сусіди, знайомі чи родичі депутатів. Будь ласка, дзвоніть і кажіть їм, що громада хоче їх бачити. Я надіюсь, що сесія закінчиться тим рішенням, яке хоче громада, і ми всі розійдемося», – наголосив активіст Андрій Вовчук та закликав людей вести себе цивілізовано і не вестися на будь-які провокації. Мовляв, треба показати, що драгомирчанська громада культурна та хоче ґаздувати.
Однак люди були готові до того, що їхні обранці можуть проігнорувати сесію та підготували запасний варіант. «Всі депутати були попереджені завчасно. Я особисто 29 липня розніс кожному додому повідомлення про те, що 31 липня буде позачергова сесія, – розповів Степан Дем’янів. – Якщо депутати не зберуться, то відбудуться збори села. Для того, щоб скасувати рішення сесії сільської ради, потрібно, щоб за це проголосувала половина виборців. У людей немає шансів отримати ті ділянки. До цього часу вони ще не передані у власність, а тільки виготовляється технічна документація. Коли будуть відмінені рішення, то автоматично ця земля переходить громаді».
Тріумфальна перемога
До Народного дому, де мала відбутися сесія, постійно підходили мешканці села. Всередині вже не було де яблуку впасти, тому більшість очікувала на вулиці. Загалом там зібралося понад 700 виборців з 1500.
Втім з’ясувалося, що кворум у сільраді таки є: один депутат сам прийшов, а іншого – привезли. Тож з півторагодинним запізненням позачергова сесія почалася. «Це, мабуть, перша сесія, коли зібралося стільки людей, тому що вирішується наболіле питання», – зауважив сільський голова.
На порядку денному було тільки два питання: відміна рішень, які були прийняті по тій землі, та внесення змін до ДПТ, тобто переведення житлової забудови на громадську для будівництва школи і стадіону. Люди також вимагали, щоб голова зачитав поіменний список тих, кому відвели ділянки на місці школи й стадіону.
Зрештою, під тиском громади Драгомирчанська сільрада таки стала на її бік. Вона вирішила відмінити рішення сесії від 16 листопада 2016 р. про затвердження внесення локальних змін до графічної частини генерального плану та направити генплан на доопрацювання в ДП «ДІПРОМІСТО», рішення сесії від 31 січня 2017 р. про затвердження ДПТ земельних ділянок, рішення сесії від 3 березня 2017 р. про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою земельних ділянок для передачі у власність та внести зміни в рішення від 21 грудня 2016 р. про надання дозволу на виготовлення ДПТ ділянки. Сільському голові доручили виготовити проект землеустрою щодо відведення ділянки площею 2,098 га для будівництва школи та стадіону. Окрім того, депутати вирішили розробити ДПТ для будівництва дитсадка, школи та стадіону.
«Дякую всім за те, що ви чотири дні стояли на переході й показали, що Драгомирчани – це єдине село, де люди можуть зійтися і показати, що разом ми – сила!» – наголосив війт.
Громада рішення депутатів зустріла оплесками та вигуками «Молодці!», а сільський голова запропонував піти до блокувальників. Разом з ними громада виконала Гімн України та гімн Драгомирчан. На знак перемоги відкоркували шампанське, яким щедро полили і Степана Дем’яніва. Війт зачитав рішення сесії та ще раз попросив вибачення у мешканців села. Драгомирчанці зі сльозами на очах вітали один одного з перемогою. Після цього люди прибрали дорогу та розблокували рух.
Велика перемога маленької громади має слугувати прикладом для інших. Люди повинні зрозуміти, що незаконні чи скандальні рішення рад зачіпають не тільки тих, кого це безпосередньо стосується, а всю громаду. Тому в таких випадках потрібно об’єднуватися та показувати, хто в домі господар.
Наталя КОЗАК