В Івано-Франківську земельники «кинули» учасників АТО та родичів загиблих героїв на понад 100 тисяч гривень.
Рік тому 219 учасників війни на Сході отримали землю в так званому Тисменицькому масиві під Франківськом. Бійцям видали дозволи на розроблення проектів землеустрою садових ділянок. Люди заплатили гроші, а згодом з’ясували, що урочище практично не придатне для використання. До того ж орган, що мав виготовити документи, ліквідували.
Терра інкогніта
В урочищі «Сад» учасникам АТО та родичам загиблих героїв виділили 219 земельних наділів. Про це рік тому поспішили відзвітувати в обласному Держгеокадастрі. Між претендентами зчинився ажіотаж. Одним про те, що мають право отримати ділянки, не повідомили, інші не встигли подати документи. А ще до списку потрапили такі, які на передовій були радше гастролерами, ніж захисниками. Між тим, на чистому аркуші 13,7 гектарів розділили на рівні частини. І довгоочікувану землю таки роздали.
«Ось квитанція про оплату, датована квітнем минулого року. А це договір про виготовлення документації на землю, тут і погодження меж, і акт виконаних робіт - усе, що казали, зробив», – говорить Дмитро Маціборко, тримаючи в руках квитанцію на 847 гривень. До неї прикріплено договір на виготовлення документів на право власності на землю. Договір підписано Івано-Франківською філією державного підприємства «Центр державного земельного кадастру».
Дмитро Маціборко служив кулеметником у 128-ій окремій механізованій бригаді. Пройшов гарячі точки, через тяжку контузію потрапив під демобілізацію. Нині знову воює, відстоює свої права перед тими, хто кулі та снаряди бачив на екрані телевізора, а про життя в окопах, смерть на передовій та страшні каліцтва не хоче чути взагалі.
«У квітні подзвонили звідси, з Держкомзему. Я приїхав, вони мені на папері показали ділянку – це твоя, і кажуть: їдь за цією адресою (Є. Коновальця, 227 А – авт). Жодних документів на руки не дали, самі туди все переслали», – розповідає Маціборко.
Чоловік зробив усе, як йому сказали. У філії Центру державного земельного кадастру його запевнили, що через два місяці документи на землю він триматиме в руках. Згодом виявилося, що Дмитро не один. Такі ж договори підписали більша частина претендентів на ділянки. А на рахунки місцевої філії Центру державного земельного кадастру надійшло понад 100 тис. гривень.
«З 219 учасників АТО, які стояли на черзі для отримання земельних ділянок в цьому масиві, 117 уклали договори з Івано-Франківською філією Центру державного земельного кадастру, яка обіцяла за спецціною виготовити документацію, – пояснює заступник голови правління Обласної спілки учасників АТО Тарас Кузь. – Люди оплатили кошти в березні 2015 року. Але на сьогодні жодних робіт Івано-Франківська філія не виконала. Ні документів, ні коштів, персонал Івано-Франківської філії Центру державного земельного кадастру звільнений, а структура ще у вересні пішла на ліквідацію».
У цій громадській організації саме Тарас Кузь відповідає за земельні питання, тому достеменно знає цю ситуацію. Каже, час минає, а людські гроші повертати ніхто не поспішає.
Видали бажане за дійсне
За минулих півроку Держгеокадастр в Івано-Франківській області, як і в інших областях, добряче потрусило. Всіх керівників замінили. Когось навіть на хабарі спіймали. Втім виглядає, що ситуація з місця не зрушилася.
Поки це відомство залишається без керівника, оборону в земельному протистоянні з атовцями тримає начальник управління землеустрою та охорони земель обласного Держземагентства Анатолій Собчук. І не випадково, адже він безпосередньо займався цим питанням упродовж року.
«Центр державного земельного кадастру минулого року в лютому робив обміри, після чого Івано-Франківська міська архітектура робила розподіл того масиву», – пояснює Собчук.
Земельник каже, що першочергово визначили лише 90 ділянок. Тому навіть за оптимальними підрахунками 219 наділів в урочищі «Сад» аж ніяк виходило. Більше сотні наділів на папері домалювали за неофіційною вказівкою обласної адміністрації. Отже, ті, хто роздавав, та ті, хто ділив, знали про те, що землі нема і не буде. Тоді навіщо у людей брали гроші?
На запитання, чому з дев’яти десятків організацій, які мають ліцензії на землевпорядні роботи, відправляли саме в Івано-Франківську філію державного земельного кадастру, у Держгеокадастрі також пояснити не можуть. Попри те, що безпосередньо Собчук вказував людям звертатися саме в цю структуру.
«Керівництво головного управління без будь-яких грошей, просто силовим методом направило Центр державного земельного кадастру, щоб вони зробили зйомку, – виправдовується Собчук. – Як правило, ті, хто робить зйомку, мають матеріали в електронному вигляді, і їм простіше і дешевше оформляти документи».
У вересні, після оголошення про ліквідацію Івано-Франківська філія Центру державного земельного кадастру зобов’язалася доробити документи. Та за кілька тижнів не те що папери, навіть комп’ютери з даними в головний офіс у Київ відвезли. Приміщення стоїть пусткою.
В обласному Держземкадастрі розводять руками. Мовляв, знали, що філію ліквідують, але нічого зробити не могли…
У «Саду» без змін
Люди кажуть, що їх не лише обікрали, але й обманули. Проплачені довгоочікувані наділи виявилися нездоланними хащами, затопленими баюрами та кількаметровими пагорбами. Ще в серпні минулого року на одному з чергових засідань Координаційного комітету допомоги учасникам АТО обіцяли розчистити ліс.
Їдемо в «Сад». Колишні бійці показують місце, яке їм відвели для садівництва. За планом, перша ділянка нижча від загальної дороги на кілька метрів, вона затоплена водою. За нею – не молодняк, а дорослі кількаметрові дерева. Через дві ділянки – височенний пагорб. І це лише початок наділу. Далі ще густіше, непрохідне та страшне. Як впорядкувати і привести до ладу землю?
«Вже після розчищення збиралося декілька круглих столів, засідали комісії, виїжджали на місце. Те, що розчищено, зараз можна побачити. Воно не годиться не те що для садівництва, взагалі ні для чого. Абсолютно», – обурюється голова Спілки добровольців АТО Прикарпаття Василь Андріїв. Він, як і більшість претендентів, планував на цій землі звести житловий будиночок. Утім плани щодо облаштування сімейного гніздечка чоловікові доводиться відтермінувати.
З понад двох сотень ділянок придатними до використання визнали тільки 25. За розподіл масиву «по-новому» взявся Інститут землеустрою. Нині, аби уникнути двозначних ситуацій, власників 25 наділів обирають привселюдно, на зборах. А за розробку документів людям знову доведеться заплатити гроші.
Центр державного земельного кадастру не без участі місцевих чиновників кинув учасників АТО напризволяще. І сьогодні тих, хто стояв на передовій, втратив здоров’я, і тих, чиї родичі там полягли, бюрократи позбавили землі, грошей та надії.
Хочеш миру – готуйся до війни. За таким принципом вирішили діяти ошукані бійці та родичі загиблих героїв. Вони готують колективний позов до суду про повернення втрачених грошей.
Ірина ТИМЧИШИН
ДО РЕЧІ:
В Івано-Франківську на отримання землі під садівництво від учасників АТО надійшло понад сімсот заяв (756), а претендентів на земельні наділи під будівництво – майже тисяча (963). В області ж – 3550 таких клопотань.