Ковзанка у Франківську: все для неї

  • Хто вже катався на ковзанах у центрі Івано-Франківська? «Галицький кореспондент» намагався, проте не вдалось – увечері ковзанів не вистачало, і черга була на пів години чекання.

    Ковзанку в Івано-Франківську урочисто відкрили 1 грудня. На урочисте відкриття запросили фігуристок з Чернівців та хокеїстів з Калуша. В Івано-Франківську ці види спорту не розвинені. Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків пояснює: тут все залежить від доступності льоду. Щодо можливості розвитку цього спорту в місті каже, що це цікаво: «Руслан Гайда (заступник міського голови – ред.) – голова Федерації хокею з шайбою в Івано-Франківській області. Обговоримо це з ним».

    Ковзанка працює щодня, без вихідних, з 10 до 22 години до 15 лютого. Година катання у будні дні коштує 100 гривень з дорослих та 80 гривень з дітей, у вихідні з дорослих беруть по 140 гривень та, відповідно, 100 з дітей. Навіть якщо прийти зі своїми ковзанами, ціна не зміниться.

    Кожному відвідувачу дають чек, на якому вказаний час заходу на каток. До нього можна додати 10 хвилин, за які одягають ковзани. При вході на ковзанку стоїть людина, яка перевіряє чеки і розповідає правила. При виході з ковзанки охоронець знову буде перевіряти чек, якщо хтось кататиметься довше за годину – доплачуватиме.

    Руслан Марцінків каже, що місто само шукало підприємця, який би поставив каток. Обрали товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича фірма «Відкриті комп’ютерні системи «ВІКОС». Мовляв, охочих облаштувати ковзанку у центрі було небагато. Наприклад, того року місту так і не вдалось це зробити. «Ми вийшли на львівського підприємця, який ставить каток у них біля Ратуші. У нього був ще один, і він погодився», – зазначає мер.

    Марцінків додає, до франківської льодової арени не звертались. Мовляв, там немає такої системи, та й вона закрита зараз через судові спори.

    Згідно з рішенням виконавчого комітету, підприємець має не просто прибирати територію ковзанки, слідкувати за рівнем шуму та забезпечити надання невідкладної медичної допомоги. Також діти-пільговики мають право безкоштовно відвідувати каток. Мова йде про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які, перебувають у складних життєвих обставинах, дітей з інвалідністю, дітей учасників бойових та дітей, батьки яких загинули в зоні АТО/ООС та дітей, батьки яких померли після повернення з зони проведення антитерористичної операції.

    А начальниця відділу організації дозвілля Вікторія Шахоріна КП «Центр розвитку міста та рекреації» додає, що безкоштовно на ковзанку будуть пускати не тільки дітей з інвалідністю, а й одного з їхніх батьків. Правда, тільки якщо дітям ще немає 12 років і вони не можуть виходити на лід без супроводу дорослих.

    Натомість місто пішло на поступки підприємцю. Зокрема, виконком доручив КП «Івано-Франківськводоекотехпром» за свій кошт забезпечити підключення комунікацій та безперебійно постачати воду на ковзанку. А департамент житлової, комунальної політики та благоустрою зобов’язали поставити біотуалети біля катка та забезпечити підключення й оплату за використану електричну енергію для функціонування ковзанки.

    «Туалет ми ставимо взагалі, бо ж і ярмарок є. Це громадське місце. Ті, хто йде на каток, їсти чи на якийсь захід, також йдуть в туалет. Ми їх завжди ставимо на Вічевому майдані, біля Ратуші», – пояснює Марцінків. Проте він не заперечує, що вони зробили пільги для підприємця: «Ми вважаємо, що він трохи ризикував, заходячи в Івано-Франківськ».

  • Вікторія Шахоріна розповідає, що стан ковзанів нормальний – сама ними користується. Наразі є десь 280 пар, проте їх кількість будуть збільшувати. Все залежить від попиту. Розміри ковзанів – від 26-го до 46-го, тобто і на малих дітей, і на дорослих. Перевзуватись у ковзани людям пропонують на вулиці – там поставили лавочки для цього. Проте біля ковзанки облаштований і гардероб, де можна залишити особисті речі. Шахоріна запевняє, вони там у безпеці.

    За словами чиновниці, у підприємця є пристрій, який сушить та іонізує ковзани: «Вони знезаражені, за цим доглядають. Як тільки люди віддають ковзани, працівники їх зразу ставлять на іонізацію», – каже вона.

    В загальному на території ковзанки працює десь 10 осіб. Є працівники, які стежать за безпекою на льоду, скоро буде працювати медик. Крім того, є багато додаткового освітлення, тому вночі можна кататись без проблем.

    Адміністратор ковзанки Михайло Криховецький каже, що, крім Івано-Франківська та Львова, вони ставили таку ковзанку в Тернополі та Києві. У нас перший рік вони працюють у тестовому режимі. Глянуть потім, чи окупиться монтаж, демонтаж ковзанки та витрати, які йдуть на неї. Каже, таке обладнання коштує десь 200 тисяч євро. На думку Криховецького, якщо б місто не зробило деякі пільги для підприємця, він би не міг зайти в Івано-Франківськ.

    А Вікторія Шахоріна згадує, що місто зверталось не тільки до львівського підприємця, а й  у Федерацію хокею України. «Голова міста хотів, щоб була така розвага у людей. Але федерація сказала, що за оренду аналогічної ковзанки треба заплатити 1 млн 100 тисяч грн», – пояснює посадовиця.

    Взагалі в Україні ковзанок, які можна взяти в оренду, небагато. Шахоріна каже, що місто спілкувалось із декількома фірмами, львівська дала найменшу ціну оренди – 900 тисяч грн. Але оскільки бюджетними коштами не розкидаються, то вирішили поставити ковзанку на взаємовигідних умовах.

    Одночасно кататись можуть десь 200 осіб. Проте працівники ковзанки попереджають: якщо багато дітей, то це може бути небезпечно. «Ми намагаємося помірно впускати людей, щоб не було тісно», – наголошує Криховецький. Скільки людей за перші дні відвідало ковзанку – невідомо, бо поки що ніхто не рахував. Але обіцяють, що потім підрахують.

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!