Куди зникли пільги?

  • У листопадових платіжках за комунальні послуги люди не знайшли своїх пільг – рахунки виставили в повному обсязі.

    Ще у квітні Кабінет міністрів України визначив оновлену систему використання пільг на оплату житлово-комунальних послуг. Таким чином, з 1 жовтня почала діяти їх монетизація. Люди не до кінця розуміють, що відбувається, і побоюються, що пільги скасували взагалі.

    Насправді ж, як запевняють в уряді, пільги надходитимуть і надалі, однак за іншим механізмом.

    Що змінилося?

    Пільги не скасовують, але тепер існують два варіанти їх отримання: готівковий і безготівковий. Що обрати, вирішує пільговик.

    Спершу про готівковий. Свої пільги користувачі отримуватимуть «живими» грошима на руки, але й відповідальність їхня буде більшою. У такому випадку у квитанціях споживачів, які отримують державні пільги на оплату житлово-комунальних послуг, не будуть вказані їх розміри, в рахунках буде повна вартість спожитих послуг. Щоправда, в платіжках учасників бойових дій і надалі продовжує враховуватися частина пільг (25%), але їх оплату має забезпечити місцевий бюджет.

    Кошти від держави, які раніше нараховували безпосередньо надавачам житлово-комунальних послуг, пільговик отримуватиме на рахунок, який відкриє в одному з банків, що входять до переліку, визначеного Міністерством соцполітики, або ж у відділенні Укрпошти. Гроші пільговик зніматиме з рахунку щомісяця у будь-який час і повинен їх самостійно сплатити за комунальні послуги та не допустити заборгованості. 

    Готівкові (або монетизовані) пільги призначатимуться усім охочим пільговикам на підставі заяви та відкритого рахунку, які треба подати до органів соціального захисту.

    Якщо до 15 жовтня ви не подали заяву стосовно переведення на готівкове отримання пільг, вас автоматично долучать до безготівкового варіанту. Що це означає? Щомісяця так само приходитиме платіжка без врахування пільг, однак буде і смс-повідомлення від «Ощадбанку», де зазначатиметься загальний розмір пільги і сума за компослуги, які пільговику треба сплатити самостійно. Тобто при безготівковому варіанті лишився той самий принцип, що був і досі.

    Безготівкова форма передбачає автоматичне створення в «Ощадбанку» облікового запису одержувача пільг, на який перераховуються кошти індивідуально для кожного пільговика. Після надходження коштів на обліковий запис банк здійснює переказ коштів на рахунки управителів, об’єднань, виконавців послуг. Тобто не потрібно буде укладати додаткових угод чи писати додаткові заяви. Виходить, що частину платежів здійснює «Ощадбанк», а частину споживач – самостійно.

    «Ощадбанк» перераховує кошти надавачам послуг у такій послідовності: постачання теплової енергії, постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, постачання та розподіл електричної енергії, постачання та розподіл природного газу, поводження з побутовими відходами, послуги з управління багатоквартирним будинком, внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.

    Тобто зараз «Ощадбанк» здійснює перерахунок коштів не за пропорційним принципом (коли за кожну послугу проводився розрахунок у рівних відсотках від суми пільги), а за пріоритетним принципом – спочатку проводиться оплата за тепло, газ, електроенергію і т. д. 

    Якщо сума пільги достатня, то сплата всіх послуг здійснюється на 100%. Якщо недостатня, то сплачено буде лише за ті послуги, на які вистачить коштів. А послуги, за які потрібно доплатити, «Ощадбанк» надішле в смс (з розмірами доплати за кожним видом послуги).

    Про всяк випадок варто перевірити наявність свого прізвища в автоматизованому реєстрі відділу місцевого органу соцзахисту. І обов’язково уточнити правильність вказаного там номера телефону, адже саме на цей номер щомісяця має приходити вищезгадане повідомлення з інформацією про надходження пільг, їх використання та залишок.

     Якщо монетизація почалася ще 1 жовтня, то чому люди все ще не отримали свої пільги?

    Відповідна система запроваджується в Україні вперше, через неточності в даних з технічних причин механізм монетизації не до кінця врегульований, величезний обсяг роботи теж затримує процес. Але сума ненарахованої пільги буде донарахована і відкоригується в наступному місяці. Представники управління соцзахисту рекомендують тим пільговикам, які повністю оплатили всі платіжки за жовтень, вже не сплачувати свою соціальну норму за листопад – аби потім не заплутатися в розрахунках.

    Посадовці запевнили, що попередили всіх надавачів комунальних послуг, аби протягом цього часу не нараховували пеню – поки монетизація не внормується. А це щонайбільше місяць-півтора.

    У разі переплати «Ощадбанк» зарахує цю суму на рахунок пільговика, яку він зможе потім зняти. 

    Кого стосується монетизація?

    Зміни відчують учасники бойових дій усіх категорій, люди з інвалідністю внаслідок війни та члени їхніх сімей на утриманні, члени сімей загиблих/померлих учасників АТО/ООС, багатодітні сім’ї, репресовані, чорнобильці і решта пільгових категорій.

     Що краще обрати: готівкові чи безготівкові пільги?

    Безготівковий механізм розроблено для забезпечення максимальної зручності тих людей, які звикли до усталеного алгоритму дій і не бажають його змінювати. Йдеться передусім про людей літнього віку.

    А готівкова система мала би мотивувати заощаджувати кошти на економному споживанні житлово-комунальних послуг. Скажімо, якщо ви цього місяця зекономите на електроенергії, то сплатите за комуналку лише частину отриманих готівкових пільг. Решту ж поставите до кишені.

    Натомість при безготівковій формі отримання пільг заощаджену суму, якщо така залишиться, переведуть на рахунок одержувача, і її можна буде отримати готівкою лише після завершення опалювального сезону.

    Що робити пільговику, котрий не встиг до 15 жовтня написати заяву про перехід на готівкову форму отримання пільг, але хотів би обрати саме цей варіант?

    Відповідну заяву можна подати наступного року аж після закінчення зимового опалювального періоду, тобто після 15 травня, або вже напередодні наступного опалювального періоду – до 15 жовтня.

    Що буде, якщо пільговик допустить заборгованість?

    Якщо при грошовій формі отримання пільги особа заборгує понад місяць на суму понад 340 гривень, то такого пільговика переведуть на безготівкову форму.

    Де можна буде дізнатися про стан нарахування та перерахування коштів з «Ощадбанку»?

    Цю інформацію можна отримати в особистих кабінетах пільговиків в «Ощадбанку». Цей кабінет можна переглянути на офіційному сайті банку, увійти до якого треба через: «Інші розділи» – «Безготівкова монетизація пільг і субсидій» – «Фізичним особам», а далі – «Особистий кабінет субсидіантам і пільговикам». Тут запитується номер мобільного телефону, який є підставою для дозволу входу в особистий кабінет. Тут можна відслідкувати інформацію про розмір нарахованої допомоги, перелік комунальних послуг, які сплачені за рахунок цих коштів, та залишок на рахунку.

    Наталя МОСТОВА

     До теми

    На сьогодні в Івано-Франківській області налічується 54 тисячі прикарпатців, які користуються пільгами на житлово-комунальні послуги. З них лише 256 людей обрали готівкову форму отримання пільг. Така ж ситуація і в місті – з 10 480 пільговиків тільки 145 написали відповідну заяву. Чому так?

    Заступниця директора департаменту соцполітики виконкому Івано-Франківської міської ради Надія Кузюк пояснює, що люди поки що не до кінця розуміють новий механізм, тому й побоюються змін, а найважче пояснити готівкову форму монетизації літнім людям. Хоча чиновниця впевнена, що через пів року або рік більшість таки перейде на готівкові пільги, бо це, за її словами, зручніше.

    Чимало людей нарікають на відсутність належного інформування населення, монетизація пільг стала для них неприємною несподіванкою, а про написання заяв багато хто дізнався взагалі аж після 15 жовтня – коли отримали платіжки без пільг і забили на сполох. У департаменті соцполітики кажуть, що про відповідні зміни заздалегідь повідомляли у себе на сайті. І робили повідомлення на телебаченні.

    Якщо ж пригадати монетизацію субсидій, то кожному користувачу тоді надсилали додому поштовий лист із відповідним попередженням. У департаменті кажуть, що цей спосіб трохи затратний, оскільки на відправку таких листів витратили 500 тисяч гривень.

     

    Соціальні нормативи на житлово-комунальні послуги при оформленні пільг з 1 жовтня 2019 року

     

    Норма житла

    21 м² × 1 особу

    10, 50 м² × сім’ю

    Холодна вода (за наявності централізованої гарячої води)

     

    Холодна вода + колонка (за відсутності централізованої гарячої води)

    2 м3 × 1 особу 

     

     

    3,6 м3 × 1 особу

    Гаряча вода

    1,6 м3 × 1 особу

    Водовідведення (стоки)

    3,6 м3 × 1 особу

    Газова плита з лічильником за наявності централізованого гарячого водопостачання

     

    Газова плита з лічильником у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача

     

    Газова плита з лічильником та водонагрівач

    3,3 м3 × 1 особу

     

     

     

    5,4 м3 × 1 особу

     

     

     

     

    10,5 м3 × 1 особу

    Газова плита без лічильника за наявності централізованого гарячого водопостачання

     

    Газова плита без лічильника у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача

     

    Газова плита без лічильника та водонагрівач

    3,28 м3 × 1 особу

     

     

     

    5,39 м3 × 1 особу

     

     

     

     

    10,49 м3 × 1 особу

    Централізоване опалення у разі використання теплової енергії

     

    Газове опалення в індивідуальних і багатоквартирних житлових будинках

     

    Електроопалення

    0,0383 Гкал × 1 м² опалювальної площі за наявності приладу обліку

     

    4 м3 × 1 м² площі × коригуючий коефіцієнт

     

    30 кВт × 1 м² площі

     

    Коригуючі коефіцієнти витрат електричної енергії, природного газу та інших видів

    1-2-поверхові будівлі

    1,067

    Будівлі на 3 і більше поверхів

    0,778

     

    Коригуючі коефіцієнти витрат теплової енергії на центральне опалення + потреби

    1-4-поверхові будівлі

    0,622

    Будівлі більше 5 поверхів

    0,419

     

    В будинках без електроплит:

    за відсутності централізованої гарячої води max до 220 кВт

     

    за наявності централізованої гарячої води max до 190 кВт

     

    100 кВт на сім’ю з 1 особи + 30 кВт на кожного наступного члена сім’ї

     

    70 кВт на сім’ю з 1 особи + 30 кВт на кожного наступного члена сім’ї

    В будинках з електроплитами:

    за відсутності централізованої гарячої води max до 250 кВт

     

    за наявності централізованої гарячої води max до 230 кВт

     

     

    130 кВт на сім’ю з 1 особи + 30 кВт на кожного наступного члена сім’ї

     

    110 кВт на сім’ю з 1 особи + 30 кВт на кожного наступного члена сім’ї

     

    Вивіз твердих побутових відходів 

    0,1808

    0,4167 м3 × 1 особу

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!