Любов політиків до ЗМІ

  • З обранням міським головою Івано-Франківська Руслана Марцінківа депутати міської ради все більше почали говорити про те, що треба щось міняти в роботі комунального підприємства – ТРК «Вежа». У грудні на засіданні бюджетної комісії її голова й очільник «свободівської» фракції Роман Онуфріїв заявив, що телебачення «Вежа» мало хто дивиться, тому, скоріше за все, його закриють і залишать тільки радіо. Мовляв, немає сенсу витрачати на нього бюджетні кошти…

    Відтак у міському бюджеті на фінансування муніципальної ТРК депутати «забили»  400 тис. гривень. Їх «Вежі», правда, вистачить тільки на перший квартал 2016 року, решту коштів міськрада вирішила додати при перегляді бюджету.

    Мабуть, після того, як новообраний мер, втілюючи принцип прозорості влади, почав щоп’ятниці ходити на полуденні ефіри на «Вежу», концепція змінилася. І найбільшим підтвердженням для збереження, а то й розширення ТРК стало призначення їй нового керівника.

    Два директори

    Минулого тижня, 28 січня, питання щодо «Вежі» винесли на розгляд сесії міськради. Тільки говорили тепер не про те, аби закривати телебачення, а про те, щоб змінити керівника. Ще за день до сесії на офіційному сайті міської ради у проекті відповідного рішення передбачалося «звільнити директора Олену Третяк» і «призначити Тараса Зеня». Проте до цього не дійшло.

    За інформацією «Галицького кореспондента», після звільнення Третяк планувала йти з позовом до суду. Руслан Марцінків, мабуть, зрозумів, що є надто велика ймовірність того, що вона таки відсудить свою посаду. Відтак в останній день була придумана нова схема: Олену Третяк вирішили «помилувати», а Тараса Зеня призначити… генеральним директором.

    Тобто 30-річний пластун та громадський активіст Тарас Зень, якого два з половиною роки тому Третяк взяла на роботу простим дизайнером, тепер буде нею керувати. Більше того, якщо йому заманеться, він зможе ініціювати її звільнення. Адже, відповідно до нового статуту (на минулій сесії депутати за нього проголосували),  директор призначається та звільняється міським головою за поданням генерального директора.

    Варто згадати, що з перших днів приходу на радіо про Зеня говорили як про майбутнього директора. Ще влітку 2013 року у ЗМІ з’явилася інформація про те, що «Свобода» тисне на тодішнього міського голову Віктора Анушкевичуса, аби він призначив Зеня керівником ТРК «Вежа». Анушкевичус не погоджувався, а сам Зень всіляко заперечував цю інформацію. Проте вже через півроку Третяк призначила Зеня директором радіо «Вежа». Напевно, вона сподівалася на те, що йому вистачить цієї посади і він не претендуватиме на її крісло. Але помилилася…

    Слід нагадати і про те, що сама Олена Третяк у лютому 2008 року потрапила на посаду директора ситуативно і, головне, тимчасово. Але, як кажуть, немає нічого більш постійного, ніж тимчасове. Вісім років тому тодішній міський голова Віктор Анушкевичус вирішив звільнити директора «Вежі» Івана Вовка (який, до речі, був його товаришем), щоб призначити на цю посаду свого прес-секретаря Ірину Дружук. Колектив виступив проти нового очільника, а всі ЗМІ заступилися за Вовка. Та Анушкевичус був невблаганний, Вовка на посаді бачити не хотів. Проте й сам Вовк за крісло не тримався. Були депутати, які готові були його відстоювати, але він цього не хотів, а звільнився з посади і поїхав з міста.

    Тоді постало питання: хто ж очолить «Вежу»? Так у колективі запропонували керівника рекламного відділу Олену Третяк. Спершу вона виконувала обов’язки тимчасово, а згодом таки стала директором і пробула на цій посаді небагато-немало – майже вісім років.

    5_2

    Одна команда

    На сесії Тарас Зень говорив про нові проекти, які вони почали роботи на телебаченні. Отже, як розуміємо, закривати телевізію депутати передумали. «Є ідея, щоб залучати студентів Прикарпатського університету до спільних проектів. Їм потрібен цей досвід, а нам потрібні волонтери», – поділився задумами Зень.

    Також він звернувся до підприємців, які мають рекламні площини, з тим, щоб вони надали «Вежі» можливість у вигляді соціальної реклами прорекламувати свій продукт. Напевне, звертався до Рекламно-виробничої компанії «Трамплін», яку очолює «свободівський» депутат Олег Капустяк.

    Тарас Зень розказав, що на «Вежі» існувала практика запрошувати експертів та професіоналів для навчання своїх працівників, і пообіцяв продовжувати цю роботу.

    Коли надійшла черга депутатських запитань, то Володимир Олійник поцікавився: «Чому тільки один претендент? Чому не запросити експертів з відомих медіа-холдингів?» Міський голова не знайшов, що відповісти, окрім того, що «Тарас декілька років працює в цьому колективі» і «частина колективу ініціювала це призначення». «І я вважаю, що за питання треба проголосувати, щоб «Вежа» дійсно стала телебаченням, радіо і сайтом», – додав Марцінків.

    А на запитання Андріана Волгіна, чим буде функція генерального директора відрізнятися від функції директора, Тарас Зень злукавив: «У нас є сайт, де окремі люди працюють, є радіо і є телебачення, і над цим всім треба одного». Адже насправді тим «одним» якраз і була Олена Третяк.

    Під час виступу Третяк не намагалася приховати свого незадоволення. Вона підкреслила, що все, що робилося на «Вежі» впродовж останніх років, робилося нею та командою. Тому це добре, що, доповідаючи, Тарас Зень часто говорив «ми», адже «Вежа» – це одна команда. «Люди прийшли сюди, щоб підтримати і мене, і Тараса, і подивитися, як усе це буде відбуватися», – сказала вона. А щодо своєї подальшої долі сумно відповіла: «Як Бог дасть…»

    Відзначимо також, що в залі не знайшлося жодної людини, яка б сказала хоч одне погане слово про Зеня. І сподіваємося, що так буде й надалі.

    По ситуації з «Вежею» чітко видно, що міським політикам все одно, наскільки успішним та дієвим є ЗМІ в інформаційному просторі міста. Головне – прибрати його до своїх рук. Тому про таке поняття, як відкритий конкурс на посаду керівника комунального медіа, можуть говорити хіба що депутати від опозиційних фракцій чи представники громади. На жаль.

     

    Потяг до «Галичини»

    «Вежа» – не єдиний у Івано-Франківську комунальний ЗМІ, на який хочуть впливати наші демократичні депутати. Так, недавно в Івано-Франківську почав назрівати новий скандал навколо обласної газети «Галичина», засновниками якої є обласна рада і трудовий колектив редакції. Оскільки в країні започатковано роздержавлення комунальних ЗМІ і процес має завершитися до кінця 2018 року, то вже зараз постає питання: кому ж вони дістануться?

    На початку минулого тижня журналіст «Галичини» Юрій Кривень у «Фейсбуку» надрукував пост, в якому повідомив, що опікуватися газетою має бажання депутат облради від «Самопомочі» Святослав Никорович. Мовляв, він недавно приходив у редакцію на збори і заявив, що газета в нинішньому вигляді є «недієвим механізмом». Так, Никорович, батько, якого працює в газеті, запропонував стати «адвокатом газети в обласній раді».

    «Ймовірно, можливість взяти участь у майбутній приватизації газети і привабила молодого депутата, а також його батька. До слова, Никорович-старший прийшов на збори «заряджений» і поводив себе як господар становища», – написав Кривень. І додав, що послуги депутата зводилися до того, що потрібно створити якусь групу, яка напрацює план реорганізації газети…

    «Звісно, очолити процес має сам Святослав Никорович, долучивши ще кількох депутатів. Для чого це потрібно? Щоб у вигідний для себе спосіб скоротити кількість працівників редакції. Мотивів для скорочення два: економічний (витрачати менше коштів) і організаційний (допустити до можливої приватизації меншу кількість членів трудового колективу, причому бажано лояльних до родини Никоровичів)», – переконаний Кривень.

    Також він повідомив, що трудовий колектив редакції відмовився від пропозиції Святослава Никоровича «представляти інтереси редакції у якихось комісіях чи групах, які не передбачені регламентом обласної ради»…

    Того ж дня головний редактор газети «Галичина» Петро Парипа теж написав пост у «Фейсбуку», в якому засудив те, що його журналіст виніс внутрішній конфлікт на загал, і повідомив, що до Юрія Кривеня за це будуть вжиті адміністративні заходи… (За інформацією «ГК», Парипа вимагав від Кривеня написати заяву на звільнення, проте той відмовився).

    «Юрія Кривеня ніхто не уповноважував виносити інформацію про збори поза редакцію і протиставляти своїм писанням редакцію і мене як її керівника обласній раді та її окремим фракціям. Свій конфлікт із Никоровичем він мав висвітлювати так, щоб не втягувати в цю негарну історію всю редакцію і не підставляти ні її, ні особливо мене як її керівника», – вважає Парипа.

    Головний редактор «Галичини» також повідомив, що перепалку між Никоровичем і Кривенем на зборах він одразу ж припинив і перевів розмову в бік реальних можливостей депутата допомогти редакції. «Мова йшла про вплив на роботу пошти під час передплатних кампаній (пошту я особисто вважаю «могильником» усієї преси) і про потребу депутатам облради читати і навіть передплачувати «Галичину», – написав Парипа.

    Твердження Кривеня про те, що трудовий колектив відмовився від пропозиції Святослава Никоровича, Парипа назвав «певним пересмикуванням розмови під час зборів». Мовляв, він якраз і запропонував депутату спрямувати свої благі наміри у бік пошти, передплати та інших депутатів…

    Три роки на роздержавлення ЗМІ ніби й багато, і ніби дуже мало. Щоб через три роки отримати можливість приватизувати ЗМІ, треба мати в колективі своїх людей, а ще краще свого очільника. Святослав Никорович – депутат від «Самопомочі», яка сьогодні в облраді у меншості. Але зрозуміло, що це не єдина фракція, яка б хотіла мати вплив на газету і опинитися біля витоків її приватизації. Тому те, що там наразі сталося, напевно, слід розцінювати тільки як початок процесу, взяти участь у якому, безсумнівно, виявлять бажання й представники інших фракцій.

    До речі, фракція «Свободи» в обласній раді теж не гальмує. Для депутата-«свободівця» Ігоря Дебенка наразі на ОТБ «Галичина» роблять ремонт одного з кабінетів. Його призначають поки що заступником гендиректора Ольги Бабій з перспективою згодом очолити цю структуру.

    Тетяна СОБОЛИК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!