1 грудня минає друга річниця перебування «свободівця» Руслана Марцінківа на посаді міського голови Івано-Франківська. Тож 26 листопада він прозвітував перед мешканцями про свої здобутки та невдачі на цьому посту. На зустріч з мером прийшли сотні франківців, депутати, чиновники та навіть сам лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок. Але що думають про роботу мера колишні депутати міської ради?
З оркестром, квітами та віршами
Якщо минулого року мер звітував у драмтеатрі, то цього року – у філармонії. Послухати його прийшло стільки людей, що на всіх не вистачило місця. Більшість присутніх – це пенсіонери, які люблять мера, в першу чергу, за простоту. Він часто зустрічається з ними у дворах, на вулицях, спілкується під час прямих ефірів тощо. Усіх гостей зустрічав оркестр, а перші п’ять рядів у залі відвели для депутатів та чиновників.
Руслан Марцінків розпочав звіт із представлення своєї команди. Після цього подякував усім франківцям та активістам, які разом з ним змінюють місто. «Найважливіше – це те, що ми запровадили прозорі звіти. Йдемо до людей і ділимося здобутками, а їх чимало: нові садки, тролейбуси, відремонтовані двори. Ми не кажемо, що немає проблем, вони є, але ми будемо вирішувати і їх».
Також Марцінків назвав кілька факторів, які заважають розвитку міста. «Ми не можемо зробити у місті одразу все, що хотілося б. Я буду говорити жорсткі речі. Є певні обставини, які впливають на нашу діяльність. Ми відчуваємо, що за область є боротьба двох великих сил: президента і тієї, яка має аеропорт і курорт. Тільки цього року внаслідок цієї боротьби було 62 перевірки», – повідомив мер.
Заважає роботі й бюрократія. Як приклад, міський голова розповів про випадок, коли на експертизу для будівництва спортмайданчика довелось чекати дев’ять місяців. «У нас у місті сильне будівельне лобі. Багато депутатів у міській раді є забудовниками. Тому дуже важко залишити парки і сквери. Також ми відчуваємо великий брак кадрів. Наші брати і сестри їдуть працювати за кордон», – констатував він.
На звіт міського голови Івано-Франківська приїхав очільник «Свободи» Олег Тягнибок. Він оцінив роботу свого однопартійця на «тверду п’ятірку» та зазначив, що, слухаючи звіт, відчув себе франківцем.
«От часто кажуть, що Марцінків від «Свободи» і це погано. У тому, що він від «Свободи», немає нічого поганого. Я отримую особисте задоволення, коли мене люди на вулицях впізнають і дякують за діяльність міського голови Руслана Марцінківа. Насправді, Івано-Франківськ змінюється на краще, це помітно неозброєним оком. Ті зобов’язання, які ми давали перед своїми виборцями, виконуємо», – зауважив Тягнибок.
Присутні священики також подякували меру за його працю. «Ми раді і веселі тоді, коли хвалять міського голову і наші мешканці задоволені його працею. Коли вони не дуже задоволені, то нас також болить серце за нього. Ми дуже раді, що наше місто стає красивим і європейським. У ньому приємно жити», – сказав архієпископ і митрополит Івано-Франківський Української Греко-Католицької Церкви Володимир Війтишин.
Водночас він побажав меру, коли той згадує про нові садки і школи, згадувати і про церкви, адже їх не вистачає. Мовляв, про те, що в місті забагато церков, кажуть ті, хто до них не ходить.
Наприкінці зустрічі кожен охочий міг поставити запитання меру. Здебільшого люди питали про двори та будинки, лазню, шашковий турнір. Наприкінці звіту 70-річна пенсіонерка подякувала Марцінківу та додала, що робила все, щоб він прийшов до влади. Ще одна жінка старшого віку подарувала йому квіти та продекламувала віршик…
Словом, міській владі, як і минулого року, вдалося перетворити робочий звіт мера на його бенефіс. Бачачи таку народну підтримку міського голови, «Галицький кореспондент» вирішити поцікавився також, як оцінюють роботу Руслана Марцінківа депутати міськради минулого скликання.
«Місто живе, розвивається і рухається вперед»
Олег КОРЖАК:
– Фінансові можливості попереднього скликання і цього – не до порівняння. Слава Богу, що нарешті міський бюджет наповнюється. Це дає міському голові можливість працювати. Очевидно, що справді щось робиться і є непогані капіталовкладення. Я думаю, що якщо ми будемо мати такі хороші виконання і перевиконання бюджету, то це дасть можливість не тільки будувати нові садки, а й робити набагато потужніші проекти. В цьому є великий позитив, тому що все ж таки місто живе, розвивається і рухається вперед.
Я думаю, що коли в людини є бажання і вона хоче щось робити, то слава Богу. Не можу нічого негативного сказати про діяльність Руслана Марцінківа.
«Мер хоче розвивати комунальний транспорт»
Віталій ГОЛУТЯК:
– Я не можу об’єктивно оцінювати роботу міського голови в усіх сферах, тому що причетний зараз до влади і є керівником КП «Електроавтотранс». Те, що мене цікавить – це розвиток комунального транспорту. Завдяки підтримці міського голови ми робимо та залучаємо кредитні кошти, будуємо лінії, закуповуємо нові тролейбуси тощо. Я пішов на цю посаду, тому що мер задекларував, що хоче розвивати комунальний транспорт. Я працюю вже рік і три місяці та бачу, що є велике сприяння з його боку. Про інші сфери говорити не буду, тому що не маю до них відношення.
До 2016 року «Електроавтотранс» отримував субвенцію з державного бюджету, а потім це перекинули на місцевий. Тому тоді, я вважаю, ми погано робили, що не допомагали підприємству. Це було наше упущення, тому ми відстали в цьому плані від інших міст і зараз наздоганяємо втрачене.
«Чогось кардинального в місті не змінилося»
Богдан ФЕДЬКІВ:
– Я не дуже цікавлюся роботою мера, хоча бачу, що деякі зміни в місті відбуваються. Він намагається впорядкувати двори, проїзди, вулиці, тротуари. Я схвалюю те все, що добре робиться. Є багато проектів, які започаткували ще ми в попередньому скликанні. Наприклад, будівництво дитячих садків у приміських селах. Нинішній владі вдалося це закінчити, але міський голова намагається всі лаври собі приписати. Хоча це не так важливо, головне – результат.
Зараз є більше фінансування, більше можливостей для влади, тому це дає змогу і тротуари вимостити бруківкою, і скверики зробити. Я розумію, що міський голова робить так, аби люди за нього проголосували ще раз. Така політика маленьких дрібних справ помітна. Але чогось кардинального в місті не змінилося за ці два роки. Наприклад, жодної школи не відкрили, хоча це питання на часі, бо діти вчаться у дві зміни.
А загалом, бажаю меру успіхів. Все, що робиться – це добре. Ми тут живемо, це наше місто. Щось попередня влада зробила, щось ця зробить, прийдуть інші – вони щось зроблять.
«Відчувається, що влада переживає за місто»
Василь БОЙЧУК:
– Я оцінюю діяльність Руслана Марцінківа в основному позитивно. Зрозуміло, що йому непросто, але за ці два роки бачу, що є значні зрушення. Влада порушує також такі глобальні питання, як розвиток транспортної мережі та будівництво другого моста. Зрозуміло, що це дуже добре. Вони вкладають кошти в місто, тримають контакти з людьми, мер сам перевіряє об’єкти. Попередники не дуже старалися спілкуватися безпосередньо з людьми, а Марцінків це робить.
Позитивним є також те, що він ввів систему «Prozorro». Немає вже того корупційного елемента, який був раніше, хоча наші люди дуже творчі. Зупинки облаштовують, тобто відчувається, що влада переживає за місто. Я не ідеалізую її, бо є й далі незаконні будови і люди нарікають на це. Але говорив вже, що люди самі обрали забудовників, тому нехай вибачають. Вони продаються за гроші, а потім ходять і плачуть. Що обрали, те й мають.
Зрозуміло, що ідеального нічого не буває, але вважаю, що він працює добре. На мою думку, плюсів більше, ніж мінусів. Тому нехай працює і не зазнається.
«Згуртована команда – одне з його досягнень»
Ростислав КУКУРУДЗ:
Оцінюючи роботу міського голови, в першу чергу необхідно відзначити, що сьогодні міський бюджет через фінансову децентралізацію має значно більший, можливо, навіть в рази, фінансовий ресурс, ніж будь-коли раніше. І завдання сьогодні – правильно інвестувати ці величезні кошти, які є в міській казні. Власне інвестувати, а не освоїти, щоб і в майбутньому вони працювали на користь міста. Щодо оцінок, треба віддати належне масштабним реконструкціям міської інфраструктури. Дуже згуртована сьогодні команда працює навколо міського голови, і це, напевне, одне з основних його досягнень.
«Оцінюю роботу мера на «три з плюсом»
Тарас БЕРЕЖАНСЬКИЙ:
– Оцінюю роботу мера на «три з плюсом». Хотілося б, звичайно, дати вищу оцінку, бо давно Руслана знаю і починали разом депутатську каденцію, але не можу. Я вже шостий рік живу в Німеччині, працюю лікарем і пишу докторську, тому маю з чим порівняти.
Якщо порівняти, що у Франківську колись робилося і робиться зараз, то помітна динаміка. Є, на перший погляд, позитивні зміни, але коли починаєш більше придивлятися і аналізувати, то розумієш, що, на жаль, ця робота швидше показова.
Знаєте, коли в лікарню поступає пацієнт з багатьма діагнозами, то його лікують залежно від того, що є найбільш нагальним. Руслан ніби робить щось, за все береться: і велодоріжки, і фасади, і бруківка, але є більш нагальні питання, які він відсунув на другий план.
Я думаю, що треба займатися в першу чергу профілактикою. Велодоріжки – це добре, але вони не функціональні. У Німеччині це все роблять практичніше і за набагато менші кошти, ніж у нас. Якби все було більш обдуманим, прозорішим, не перегинали з цінами за виконання робіт, не було відкатів, то можна було би зробити багато проектів.
Перше, що бачать люди, які приїжджають в місто, – це Привокзальний сквер, сміття і жахливу вулицю Донцова, яка веде до центру. Мені соромно за це. Чомусь у нас ремонтують фасади, але залишають ринви, які роблять вибоїни. Вони би мали входити в землю і одразу в каналізацію. Інколи візочком немає де проїхати. Місто не пристосоване для осіб з інвалідністю.
Не подобається мені також те, що людина не може виразити себе через власні справи і перегинає з рекламою. Наприклад, хорошому лікареві реклама не потрібна, за нього скажуть пацієнти. Тому краще меру робити добрі справи, і люди самі за нього скажуть. Думаю, що треба відповідально ставитися до свого покликання, і все буде гаразд.
«Наш мер є більше популістом, ніж господарником»
Світлана ОРИШКО:
– Мене тішить те, що у зв’язку з децентралізацію ми отримали великий бюджет. Але прикро, що наш мер є більше популістом, ніж господарником. Мені сумно дивитися на ті процеси, які зараз відбуваються в місті. Я колись була у «Свободі» і знаю, що рішення приймаються не тому, що вони є потрібними і господарськими, а тому, що так сказали партійні очільники.
Ще одна проблема полягає в тому, що в мера немає фахових людей. «Свобода» на важливі посади ставить тільки своїх і не завжди компетентних. Я дивуюся таким процесам, бо вони все підбирають під себе. Якщо так буде тривати, то бізнес не буде розвиватися. Але якщо влада так робить, то значить боїться наступних виборів і не має що показати.
Треба віддати належне меру за відкритість, хоча і псевдо. Він йде до людей, спілкується з ними, багато обіцяє і говорить те, що вони хочуть почути. Їм це подобається. Якщо бабуся все життя виходила з будинку і ставала в болото, а тепер стає на бруківку, то вона буде задоволена. Але яка якість тієї бруківки, скільки коштів виділено, наскільки її вистачить? Ми не маємо дійсно інвестиційних проектів, які би дозволяли місту розвиватися в майбутньому. Треба працювати на перспективу.
За останніх два роки створено багато маленьких бізнесів у «Свободи». Вони всі є виконавцями робіт на певні замовлення і самі себе контролюють. Дуже погано, що немає контролю ні за кількістю витрачених грошей, ні за якістю робіт, ні за розподілом коштів, а є тільки тотальна брехня. Влада хвалиться роботами, але ніде не вказує, що робить все за бюджетні кошти.
Як сказав один відомий бізнесмен, якщо я чую про себе тільки позитив, то значить не маю руху. Якщо чую негатив, то знаю, що маю більше працювати. Мер любить, коли його хвалять, але треба вміти прислухатися і до критики.
Наталя КОЗАК