Навчання на голодний шлунок

  • 4 лютого у школах Івано-Франківська розпочався навчальний процес. Після затяжних зимових канікул, зумовлених карантином, на учнів 1-4 класів та їхніх батьків очікували неприємні зміни: влада скасувала безплатне харчування для початкової школи. Хтось із розумінням поставився до нововведення і мовчки витягнув з кишені визначену суму. Інші нарікають на недоцільності економії на дітях, їхньому здоров’ї та пропонують залишити все без змін. Ситуацію підігрівають і деякі політичні сили, що перейнялися проблемою шкільного харчування.

    2 лютого 2011 р. уряд прийняв рішення про безкоштовне харчування в школах для дітей 1-4 класів незалежно від фінансового стану їхніх сімей. 18 січня ц.р. вийшла постанова Кабміну, згідно з якою право на безкоштовне харчування в школах мають тільки діти пільгових категорій.

    Ще раніше Івано-Франківська міськрада встановила з 4 січня вартість шкільного сніданку в розмірі 11 грн., обіду – 13 грн. 70 коп.

    У початкових класах шкіл міста навчається 11 тис. 184 дитини, з них майже півтори тисячі отримують пільгове харчування. За словами начальника управління освіти Наталії Микули, у шкільних їдальнях харчуються від 25% до 75% учнів, залежно від навчального закладу.

    5_2

     

     

     

    5_2«Марцінків, нагодуй дітей!»

    Відміна безплатних сніданків у франківських школах відразу активізувала дві політичні сили. «УКРОП» і «Самопоміч», які у міській раді в меншості, виступили проти нововведення. Вони організували кілька протестів під стінами «білого будинку», зокрема перед сесією міськради, та гучні акції у мікрорайонах міста. За їхніми підрахунками, на безоплатне харчування школярів необхідно менше 10 млн. гривень.

    Міський голова Руслан Марцінків у свій час також не гребував пікетами, тож до ситуації ставиться спокійно. «Станом на сьогодні жодна з цих політичних сил не забезпечила у Верховній Раді надходження коштів у м. Івано-Франківськ, – відреагував він. – Всі пільгові категорії ми забезпечимо якісним безплатним харчуванням, це приблизно 25% учнів. Пройшовши по різних школах, я побачив, що харчування стало набагато кращим».

    За словами мера, підприємці розуміють: якщо вони не забезпечать хороше харчування, ніхто його не буде купувати. На пільгове харчування школярів виділяється 8 грн. на сніданок та 11 грн. на обід. Діти учасників АТО харчуються безплатно, решта пільгових категорій отримують безкоштовно лише сніданок.

     

    Економія не для всіх

    Ситуація зі шкільним харчуванням у регіонах неоднакова. Навіть в межах області це питання вирішують по-різному.

    У Татарівській ЗОШ І-ІІ ступенів, де навчається 144 учні, кошти на безплатне харчування дітей 1-4 класів – 6 грн. на дитину на день – виділяються з бюджету Яремче. Додаткову субвенцію на харчування школярів (50 тис. грн. на навчальний рік) виділено також з бюджету села.

    У Делятинському НВК школярі отримують картопляне пюре, гречку або макарони, до яких додають котлету, відбивну або яєчню. В раціон також входять салати з капусти, буряка, огірки чи помідори. Проте харчування тут оплачують батьки.

    Учнів Косівської гімназії годують три рази на день. Сніданок складається з чаю та булочки або скибки хліба з маслом чи варенням. На обід є суп або борщ на перше, гречка, картопляне пюре, рис або макарони, до яких додають м’ясо або консервовані овочі, на друге. Із напоїв – сік або компот. Вечеря майже ідентична обіду. В їдальні харчуються близько 90% учнів. У кінці кожного місяця їхні батьки оплачують харчування.

    Учні Микуличинської ЗОШ І-ІІІ ступенів теж харчуються за кошти батьків. Їм готують гречану кашу, макарони, картопляне пюре з котлетою або сосискою. До раціону входить і салат. Рідше учням подають картопляники, овочеве рагу чи смажену рибу до гарніру. Щоб уникнути довгих черг, тут навіть практикують попередні замовлення.

    У Рогатинській гімназії харчування учнів також оплачують батьки. Раціон складається з гречаної або пшеничної каші, макаронів, картопляного пюре або гороху, до яких додають салат і котлету. Щоранку один з учнів складає список дітей, які замовлятимуть обід у їдальні, і кухар готує відповідну кількість їжі. Це дозволяє економити на продуктах. Їдальню відвідують близько 80% учнів.

     

    Батьки за чи проти?

    Голова батьківського комітету міста Петро Хмельовський схвильований тим, що з ростом курсу долара вартість шкільних сніданків зростає, а якість – знижується. На його думку, держава перекладає всі проблеми шкільного харчування на батьків, а це не всім під силу. «Я б пропонував до кінця року залишити харчування так як є, а вже з наступного навчального року ми згідні розглянути питання про самостійне фінансування або співфінансування, як це відбувається в дитячих садочках. Ми готові піти на компроміс, що батьки фінансуватимуть харчування своїх дітей, але обов’язково слідкуватимуть за якістю їжі», – каже Хмельовський.

    «Так зване безкоштовне харчування – це великий фейк для відмивання грошей, – вважає багатодітна мати Людмила Лінник. – Кошти з бюджету виділили, а реально проконтролювати, скільки дітей прохарчувалось, неможливо. Бо ж не відмічають у їдальні, хто був, хто не був. І жодного контролю за якістю. Меню одноманітне. Їжа несмачна, і подають її холодною, бо накривають на стіл завчасно, коли діти ще не прийшли. В результаті більшість поколупаються в тарілках і не їдять». Тож жінка сподівається, що коли батьки платитимуть за сніданки і обіди, то вони будуть зацікавлені в якості і посилиться батьківський контроль.

     

    Іноземна альтернатива

    У Канаді система харчування в початкових класах дуже проста. Щоранку мама готує своїй дитині в школу lunch box. Зазвичай це гарячий обід в термосі, овочі, фрукти, печиво, напої. У деяких школах дітям розігрівають обіди, тому можна обійтись без термоса. У школі є коротка перерва на перекус та довша для обіду. Всіх дітей відводять до так званого буфету, де школярі самостійно обідають. У цей час за дітьми слідкує відповідальний за цей процес вчитель.

    «За таку послугу ми оплачуємо 2,5 долара в день. Звісно, можна обійтись без цього. В такому випадку дитина обідає вдома. Але можливість забрати дитину зі школи на обід та повернути її туди мають одиниці», – розповіла мати 11-річного школяра Олена Хомякова.

    У такої системи є свої переваги, вважає жінка. Дитина завжди їсть приготовану вдома їжу, стає організованішою, звикаючи щоразу до самостійного харчування. Крім того, дітям подобається проводити час за такими обідами, там панує невимушена атмосфера, вони спілкуються, відпочивають, відчувають своє середовище. Така система діє здебільшого у всіх початкових школах.

     

    Шкільні поліпшення

    В Івано-Франківському НВК «Школа-гімназія №3» і діти, і вчителі зауважують, що після канікул харчування покращилося. «На мою думку, порції стали більшими, а їжа кращою, – каже вчителька 1-Б класу Ольга Дудій. – Найголовніше – діти залишають порожні тарілки, це найкраще характеризує якість харчування».

    У класі 28 дітей. З них пільгове харчування отримує одна дитина. 18 дітей харчуються в школі, вартість сніданку – 10 грн. Решта дітей також ідуть в їдальню (адже школярів молодшої школи не залишають без нагляду), де вони сідають за окремий стіл і їдять те, що їм приготували батьки.

    Підприємець Світлана Шіляк, яка обслуговує шкільну їдальню, пояснює покращення тим, що вартість харчування зросла. Раніше на сніданки школярів виділяли 8 грн., нині батьки платять 10. Вона зацікавлена готувати те, що діти їдять: картопляне пюре, млинці, сирники, салати, вареники. Деякі страви – печінку, рибу, каші – діти навіть не пробують, тому готувати їх відмовляється.

    Через зміни у фінансуванні кількість учнів початкової школи, які харчуються у шкільній їдальні, скоротилася з 400 до 260. Якщо ця цифра і далі знижуватиметься, працювати стане невигідно. Рішення влади перекласти проблеми повністю на батьків школярів Світлана Шіляк вважає неправильним. Каже, що не раз бачила, як діти, яким не дали грошей на сніданок, починають плакати.

    «Необхідно було хоча б зберегти безплатні сніданки для учнів 1-2 класів. У цьому віці дітки ще маленькі, вони не можуть купити собі булочку або чай. Якщо вже зовсім гостро стало питання, то варто було розглянути варіант співфінансування, коли батьки платять частину, а решту погашається з бюджету», – вважає вона.

     

    Мода на здорову їжу

    Часто і самі учні (особливо віком 10-13 років) не хочуть їсти у шкільних їдальнях, бо вважають, що їсти у «столовках» не престижно, їжа там не така, як треба, а гроші на обід витрачають на булочки, чіпси, сухарики тощо.

    «Зараз у шкільній їдальні їсти не модно, тому більшість школярів відмовляються від такої їжі, натомість шукають поблизу школи магазини і купують там шкідливі перекуси. Три роки тому ми побачили, що культ здорового харчування поступово зникає. З того часу ми проводимо в закладах освіти заходи, на яких батьки, підприємці та кухарі розказують дітям, як харчуватись правильно та що потрібно вживати для здорового харчування», – розповідає начальник міського управління освіти і науки Наталія Микула.

    «Харчування дитини віком 6-10 років має бути 5-разовим, а дітей старшого віку – 4-разовим. Обов’язковим є перший сніданок вдома. Другий сніданок дитина отримує в школі, і це має бути гаряча їжа. Третій прийом їжі – повноцінний обід, який вміщує перші (супи, борщі) та другі страви (м’ясо, риба, макарони, гречка, рис), які чергуються. Не частіше одного дня на тиждень можна вживати бобові. На полуденок дитина може з’їсти сирну запіканку, сир з сметаною, щось молочне. Вечеря повинна бути не пізніше 20-ї години», – розповіла дитячий гастроентеролог Лідія Лесів.

    Якщо дитина пропускає один з прийомів їжі, зокрема другий сніданок, це може позначитися на її увазі, вона буде швидко втомлюватись, у неї виникатимуть проблеми з органами травлення.

    Тож харчування школярів – питання з усіх боків чутливе. Можливо, система безкоштовних сніданків себе і віджила, але чомусь, наприклад, у Хмельницькому та Вінниці учнів ще продовжують годувати за кошти міського  бюджету, а у Франківську ­– припиняють. А тим часом бодай часткова оплата учнівського харчування з боку міста багатьом батькам у цей складний період не завадила б.

    Ірина ФЕДОЛЯК, Христина ПАНЧАК, Андрій СОЛОМКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!