– сьогодні католики та лютерани святкують Великдень
Для всього християнського світу найбільшим і найшанованішим святом є Великдень – християнське свято на честь воскресіння Ісуса Христа, що відзначається католицькою церквою в першу неділю після повного місяця після весняного рівнодення (між 22 березня і 25 квітня).
– у православних та греко-католиків сьогодні Вербна неділя
Це велике свято у християнському році належить до числа дванадесятих. За євангельським переданням, коли Ісус Христос воскресив з мертвих Лазаря, люди, які бачили це, повірили, що він дійсно Син Божий. Коли Ісус в’їжджав на віслюкові до Єрусалима, то люди, вшановуючи його, встеляли дорогу своїм одягом, а також вітали пальмовим гіллям.
В Україні таким деревом стала верба, тому в народі це свято називають Вербною неділею, святкують її за тиждень до Великодня, а весь тиждень називають вербним.
Казимир Сіхульський (Львів) триптих «Вербна неділя» 1906 р.
ПОДІЇ:
– 5 квітня 1906 року – 45-ті роковини смерті Кобзаря відзначила молодь учительської семінарії у Станиславові.
– 5- 8 квітня 1919 р. – в місті перебував (дорогою до Австрії) видатний український історик і політичний діяч М.Грушевський, який досліджував історію Галицько-Волинського князівства.
– 5 квітня 1965 р. – Перший енергоблок Бурштинської ДРЕС потужністю 200 тис. кВт. дав перший промисловий струм.
– 5 квітня 1980 р. – СРСР і Афганістан підписали угоду про перебування в Афганістані контингенту радянських військ.
ІМЕНИНИ: Лідія, Марія, Василь, Никон
НАРОДИЛИСЯ:
– 5 квітня – народилася Лариса Крушельницька (1928), почесний директор Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника, археолог, доктор історичних наук, бібліотекознавець. Лариса Іванівна Крушельницька організувала і успішно провела понад 50 археологічних експедицій, підсумком яких стали 206 наукових досліджень, з яких понад 170 опубліковані.
– народилася Емілія Лесюк-Бережницька, художниця, народилася 1942 р. у с. Голинь Калуського району. Заснувала мале приватне підприємство «Палітра», 2003 р. – спілку художників «Коло-Ми-Я». Мала персональні виставки в Коломиї, Києві, Івано-Франківську, Чернігові, Сумах. Творчості Бережницької присвячена монографія Леоніда Мельника «Емілія Бережницька». Нагороджена медаллю «Ветеран праці».
– народився Дмитро Фреїк (1943), вчений-фізик, доктор хімічних наук, директор фізико-хімічного інституту Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, заслужений діяч науки і техніки України (1993), уродженець с. Кінашів Галицького району.
– народився Зеновій Жеребецький (1958), бібліофіл, філателіст, нумізмат, філокартист, збирау української старовини, шевченкіани, франкіани, один із засновників та голова історико-краєзнавчого об’єднання «Моє місто», автор-упорядник книги «Івано-Франківськ на давній поштівці» (2011), уродженець смт. Перегінськ Рожнятівського району.
– народився Любомир Стринаглюк (5 квітня 1972, Серафинці, Городенківський район, Івано-Франківська область) – український письменник, поет, літературознавець, журналіст, публіцист, громадський діяч.
ПАМ’ЯТАЄМО:
– 5 квітня 1942 р. – помер Василь Пачовський, український поет, історіософ і мислитель, педагог. Належав до «Молодої Музи», гуртка українських галицьких поетів, які наслідували західноєвропейський модерністський напрям у літературі. Як співучасник боротьби Миколи Міхновського, Пачовський був поетом-державником. Його драма «Сон української ночі», вірш «Спів товпи» та інші твори виховували національно свідому інтелігенцію в Галичині на початку ХХ ст. Головний історіософічний твір Пачовського – «Світова місія України». Водночас більшість творів залишалася невиданими.
ЦІКАВО:
– 5 квітня 1910 р. – у Франції заборонено поцілунки на залізниці з огляду на те, що через тривалі цілування затримувалося відправлення поїздів.
Читайте також:
Цей день в історії Прикарпаття: 1 квітня, 2 квітня, 3 квітня, 4 квітня
Цей день в історії Прикарпаття. Січень, Лютий, Березень
5.04.2015