Сьогодні, 26 липня, в Івано-Франківську відбувся всеукраїнський круглий стіл, темою якого стала інтеграція та реабілітація ветеранів АТО у громадянське суспільство. Безцінним досвідом поділились ветерани Афганістану та Другої Світової війни.
“Ми допомагаємо атовцям, чим можемо. Був час, коли збирали пластикові корки на протези, відправляли на фронт теплі речі та продукти, створили бібліотеку для бійців. Зараз більше переключились на реабілітацію – є медичний центр, допомагали з поставкою обладнання для військових з травмами спини. Не забуваємо і про учасників Другої Світової – деякі з цих людей ще живі, їм по 96, по 98 років”, – зазначив Іван Якушев, заступник голови правління Полтавської обласної організації інвалідів війни, Збройних Сил і учасників бойових дій.
Бійці-афганці кажуть: довгий час хотіли забути війну, як страшний сон. Але в 2014 році війна прийшла в Україну, тож їм довелось згадувати ті страшні події – дехто з них відправився безпосередньо у зону АТО в складі ЗСУ чи добровольчих батальйонів, дехто став збирати допомогу для армії та займатись реабілітацією військових.
“На сьогоднішній день є велика проблема з реабілітацією військових. Більшість бійців, як би держава не хотіла запевнити у протилежному, втратили свої робочі місця. Вдумайтесь: в 2016 році держава створила лише 20 робочих місць для інвалідів війни. Програми перенавчання на сьогоднішній день абсолютно неактуальні. Тридцятирічний хлопець, який прослужив два роки, мав власний бізнес і за цей час його втратив, ніколи не піде працювати шофером чи прибиральником, зрозумійте. Ведуться переговори з трастовим фондом НАТО щодо програми перенавчання, вони можуть профінансувати, якщо це буде якісно. Дехто з демобілізованих бійців покінчує з життям внаслідок того, що не може інтегруватись назад у суспільство. Статистикою з цього приводу я не володію, але ці речі є і були завжди. Тому реабілітація є надзвичайно важливою”, – розповів Олександр Маматов, голова Всеукраїнської організації інвалідів війни, Збройних сил та учасників бойових дій.