Семеро проти однієї

  • Снятинські села виступили проти об’єднання із Заболотівською ОТГ

    30 січня до Івано-Франківської ОДА приїхали мешканці семи сіл Снятинського району. Вони протестували проти приєднання до Заболотівської ОТГ. Чотири села хочуть до Снятинської ОТГ, а ще три – до Матеївецької. Усі разом переконують: Заболотівська громада не перспективна, а від них хоче отримати ресурси та гроші.

    Об’єднати примусово

    29 січня в Снятині майже 60 активістів із згаданих сіл частково перекрили рух на дорозі національного значення біля автозаправної станції. Таким чином вони хотіли привернути увагу до своєї проблеми. А вже наступного дня усі разом приїхали до Івано-Франківської ОДА. Спочатку вони з вигуками «Ганьба» прийшли під кабінет голови ОДА, у якому наразі працює тимчасовий виконувач обов’язків голови Віталій Федорів. А потім зупинилися у залі засідань, у якому мала відбутися нарада з медиками Прикарпаття. Казали, що не покинуть залу, поки їх не вислухають.

    Мешканці сіл Новоселиця, Джурів, Попельники і Тучапи протестували проти оновленого варіанта перспективного плану області, згідно з яким їх мають приєднати до Заболотівської ОТГ.

    «Згідно з рішеннями сесії сільської ради, згідно з рішеннями обласної ради та з розпорядженням Кабміну наші села у перспективному плані області віднесено до Снятинської ОТГ. Ми чекаємо на місцеві вибори, щоб увійти в склад цієї громади», – каже голова Попельниківської сільської ради Іван Глібчук.

    Заступниця голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Світлана Онищук переконує, що міжвідомча регіональна група, опираючись на всі розрахунки, збалансувала Снятинську та Заболотівську громади.

    «Люди приїхали, і вони мають своє бачення щодо такого об’єднання. Є робоча група, яка вирішує ці питання. Важко сказати, як зміниться ситуація. Складно зараз працювати з перспективним планом, мусимо переглянути свої методики», – говорить Світлана Онищук.

    Після конфлікту громада та посадовці прийняли рішення обговорити нагальне питання, коли селяни створять ініціативну групу своєї громади.

     «Рішення не приймається зараз. Є відповідні норми. Маю прохання: ми це питання повинні вирішити цивілізовано», – каже в.о. голови Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів.

    Депутати не дослухаються

  • У той же день до облдержадміністрації приїхали також представники сіл Хлібичин, Турка Борщівська та Борщів. Вони вимагали, щоб їхні села приєднали до Матеївецької ОТГ, що на Коломийщині, а не до Заболотівської ОТГ. Переконують, коломийська громада перспективніша.

    «Відповідно до генплану, ми належимо до Заболотівської ОТГ. Але ми туди не хочемо. Матеївецька ОТГ – багата. Там є школи, садки. У Заболотові завжди немає місця для дітей. А Матеївецька ОТГ готова хоч сьогодні нас прийняти, нам відкриті усі двері. Ми хочемо, щоб було якнайкраще для наших дітей. Образливо, що до нас не дослухаються», – говорить активістка Любов Луць.

    Селяни спершу звернулися до сільської ради, заявивши про бажання приєднатися до Матеївецької ОТГ. Але депутати не наважилися брати на себе відповідальність і доручили зробити опитування по селах. Коли таємне опитування у трьох селах засвідчило, що більшість мешканців хочуть до Матеївецької ОТГ, питання про зміну генерального плану нарешті винесли на сесію сільради, але депутати перестали збиратися.

    «Наші депутати взагалі до нас не дослухаються. Село без бюджету, бо сесії уже пів року не було. До нас приїжджала адміністрація Матеївецької ОТГ,  вони не проти нашого приєднання. Чому не можна було зробити все раніше і по-людськи, щоб зараз не було скандалів» – обурюються селяни.

    Варто зазначити, що раніше ці села уже були у складі Коломийського району. Але коли Снятин став районним центром, їх передали до новоутвореного району. Селяни стверджують, що хочуть кращого для себе та своїх дітей, тому зроблять усе, щоб їх приєднали до Матеївецької ОТГ.

    «Заболотів для нас ніщо. Вони тільки грошей наших хочуть та ресурсів. А з Коломийщиною – перспектива. Надають усі послуги. Є лабораторії, великий Дім культури, ЦНАП», – говорить активістка Світлана Захарук.

    Час вийшов

    В Івано-Франківській ОДА нагадують, що реформа децентралізації триває з 2014 року. Наразі час добровільного об’єднання уже завершився, і реформа переходить до етапу примусового об’єднання тих населених пунктів, які не вклалися в термін.

    «Ті, хто хотів об’єднатися, вже це зробили. В останній момент у людей виникають тисячі думок щодо об’єднання, тому ми створили робочу групу в ОДА. Будемо переглядати кожен конкретний випадок та будемо дивитися, як правильно вирішити ці питання», – каже Світлана Онищук.

    Ірина КУЙБІДА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!