Глава держави наголосив, що найкращі технології, які були розроблені, в тому числі і в стінах Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», вмирали, бо не знаходили практичного застосування через конфлікт інтересів.
Президент зауважив що сьогодні ознайомився з розробками в галузі енергоефективності від вітчизняних вчених, зокрема теплового насосу, дистанційного інфрачервоного термометра, унікальних лічильників. А також винаходи, що не потребують російського антрациту для опалення і можуть працювати на енергії українських атомних станцій.
«Сьогодні не створювалося жодної мотивації для людини економити. Економ чи не економ, загального лічильника нема – все рівно тобі нарахують суму, яку ти не здатен сплатити», – зазначив Петро Порошенко.
За його словами, для мотивування енергоефективності є два джерела фінансування. «Після тих змін, які були запропоновані Верховною Радою вже не 47 млрд, а 61 млрд гривень щорічно – і ще не відомо, чи вистачить – витрачаються на субсидії і ми не знаємо наскільки люди вмотивовані, щоб заощаджувати тепло», – зазначив Петро Порошенко. Саме тому було запропоновано зробити монетизацію субсидій.
«Якщо людина зекономила, якщо людина заощаджувала тепло – частину цих коштів виділити людини. Це називається монетизація. При чому виділити не просто так, щоб вона пішла і все, що хоч купила, а щоб вона в подальшому удосконалювала енергоспоживання», – підкреслив Глава держави.
Читайте також: Порошенко розповів, як Грузія врятувала родину його дружини
Так, частину заощаджених коштів можливо витратити на покращення енергоспоживання у власній оселі, що буде крок за кроком і рік за роком скорочувати енергоспоживання, і таким чином забезпечувати фінансування власних наукових розробок, виробництва в галузі енергозбереження.
Друге джерело фінансування, за словами Президента – співпраця з іноземними партнерами. Глава держави зазначив, що вже зараз, у відповідності з механізмами фонду споживання і енергозбереження, партнери з Німеччини виділяють до 100 млн євро. Для забезпечення ефективного використання коштів буде проводитися аудит міжнародною фінансовою корпорацією, яка увійде до складу спостережної ради фонду разом з визнаними авторитетами.
Президент також відзначив важливість проведення верифікації субсидій. Глава держави розповів, що бачив дивне оголошення, коли за 2 тис. доларів здавалася 4-х кімнатна квартира на Хрещатику і при цьому була оформлена субсидія. «Хіба ми для цих цілей запроваджуємо субсидії? Хіба не треба нарешті зробити верифікацію і навести порядок. Нехай я зараз кажу непопулярне, але це чесна розмова з людьми – субсидії передбачені для тих, хто є найменш захищеним і хто не має грошей сплачувати чесну ціну. Якщо ти здаєш квартиру за 2 тис. доларів, будь ласка, хоча б сплати чесну ціну за енергозабезпечення», – підкреслив Петро Порошенко.
Президент впевнений, що система субсидій має бути прозорою і гарантувати ефективність використання бюджетних коштів.