Вівці наші, вівці, що ж з вами робити…

  • У центрі Івано-Франківська, недалеко від головної ялинки міста, облаштували живу шопку. У мерії вирішили, що справжні вівці біля ясел стануть окрасою різдвяних свят, проте зоозахисники вважають по-іншому.

    Тварини в центрі: добре чи погано

    Івано-Франківськ має реноме міста, в якому активно протидіють спробам жорстокого поводження з тваринами. Тут відбувалися акції проти виступів заїжджих цирків із дресирувальниками звірів та гастролерів із декоративними голубами.

    Попри те, івано-франківська влада не побачила нічого поганого в тому, щоб івано-франківців та гостей міста розважали три гуцульські вівці. Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків у Facebook наголосив, що вівці будуть доглянуті та нагодовані. Мовляв, у нас їм буде навіть краще, як в ґазди.

    Світлини із сторінки міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа у фейсбуці

    У мерії наголошують, що жива шопка – це не тільки атрибут свят, вона виконує також  пізнавальну функцію: діти не відходять від неї, радіючи, що мають можливість побачити живу вівцю.

    Думки франківців щодо живої шопки розділилися. Хтось підтримує мера, бо діти справді в захваті від такої атракції. Дехто виступає проти, вважаючи це знущанням над тваринами.

     «Протягом декількох днів мені написали різні люди про трьох овечок, яких поселили прямо під гучними колонками біля сцени. Є певні питання до організаторів цього «живого шоу», – зауважила зоозахисниця Олена Біла.

    На її думку, тварини страждають через голосну музику з колонок, які розташовані за якийсь метр від овець. Не звиклі до гучних звуків, вони можуть переживати значний стрес. Окрім того, дискомфорт вівцям створює великий потік людей. Зазвичай вівці не гуляють серед натовпу, а вночі потребують спокою, а не людської уваги.

    Олена також зауважила, що існує ризик потрапляння петарди у тварин, а ще хтось із хуліганів може жбурнути в них пляшкою. «Згадаймо нещодавню подію у Львові, коли невідомі запалили петарду неподалік від коня», – наводить приклад зоозахисниця.

    Вівці також не забезпечені достатнім простором для перебування, змушені постійно тіснитися на кількох квадратних метрах.

    «Для тварин така локація – це постійний стрес, виключно заради розваги людей», – наголошує зоозахисниця.

    Олена Біла підкреслила, що присутність овець у центрі міста порушує чинне законодавство. Відповідно до пункту 8 частини першої статті 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», на об’єктах благоустрою забороняється випасати худобу, вигулювати та дресувати тварин.

    Що краще для тварин

    На думку Олени Білої, краще би було цих трьох овечок розмістити у більш тихому місці. Наприклад, на території палацу Потоцьких. «Там тихо, люди люблять у цьому місці гуляти. Плюс є постійна охорона», – зауважує зоозахисниця.

    Також активістка каже, що до овець не можна ставитися, як до іграшок. Їх потрібно повернути у звичне для них середовище. Адже в центрі міста є багато цікавих розваг та фотозон, без використання тварин.

    «Давайте поважати живих істот та зробимо свята безпечними не тільки для людей, але і для тварин. Так, як це вже зробили у Чернігові. Це перше місто в Україні, де на сесії міської ради заборонили в центральній частині розважальні заходи з конями та поні», – наголошує Олена.

  • Зоозахисниця пояснює, що декому справді жива шопка подобається, але дехто і цирки любить. Мовляв, чиновники кажуть, що діти «виросли на асфальті» і не бачать тварин. «Я не бачила слона чи кита, та це не означає, що треба під мою потребу привезти тварину і поставити її в центрі міста. Мені здається, що заохотити людей і створити новорічний настрій можна і за допомогою інших розваг», – наголошує Біла.

    Ніяких небезпек нема

    Начальник управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів Ігор Влізло пояснив, що створення живої шопки було ініціативою міського голови. «Я переговорив зі священниками, чи це коректно. Таке роблять у Тернополі, Львові, Коломиї, Долині… Також я говорив із ветеринаром», – каже Влізло. За його словами, всі підтвердили, що ставити шопку можна. Після цього в мерії домовилися з господарями із села Яблуниця, які погодились віддати в оренду своїх овець. Мовляв, вони дуже зраділи, що їхніх тварин хочуть взяти в місто.

    Овець господарі дали з умовою, що їх повернуть живими і здоровими. Власники також дали місту гірське сіно, бо вівці будь-що їсти не будуть, та розповіли, як за ними доглядати. Влізло підкреслює, що з міського бюджету на це кошти не витрачалися.

    За словами чиновника, ветеринар з Яремче оглядав місце, де вирішили тримати овець, і запевнив, що все нормально – тваринам нічого заважати не буде.

    «Ми перші дні дивились, як вони себе ведуть. Якщо б були якісь інциденти, їх ніхто б не тримав, відвезли б назад і подякували», – наголошує Влізло.

    У мерії запевняють, що власники овець також приїжджали до Івано-Франківська. Сказали, що таку шопку навіть у горах не роблять. Виготовлена вона із соснових та смерекових дошок. Розмір шопки такий, щоб тварини спокійно себе почували, тим паче взимку вівці неактивні. Кажуть, що господарі були приємно здивовані, бо в місті врахували всі їхні побажання.

    «Це гірські вівці. Вони можуть витримувати мороз до –30 градусів. А у нас надворі 4-5 градусів тепла. Дощ їм також не шкодить. Вони розумні тварини, тому якщо їм некомфортно, то заходять у шопку. Там є вода, сіно, овес. Тут все враховано», – наголошує Ігор Влізло.

    Доглядає за вівцями господар, який живе поблизу Івано-Франківська. Він раніше тримав овець, зараз займається іншими тваринами. Його попросили дивитися за живою шопкою. Чоловік щодня приїжджає десь о 9:00 прибирати і доглядати за тваринами. Крім того, на Вічевому майдані є цілодобова охорона. Коли відбуваються незрозумілі дії, охоронці одразу втручаються. А рівно о 21:00 овець закривають у шопці.

    Планується, що вівці пробудуть в Івано-Франківську до 19 січня. Проте їх готові протримати довше, якщо громада попросить.

    Із 30 грудня до 3 січня, коли відбувалось святкування Нового року, овець забрали з Івано-Франківська задля їхньої безпеки. Змінювати місце розташування шопки і забирати тварин з Вічевого майдану у мерії не планують.

    «Тут небезпеки для них ніякої немає, абсолютно», – наголошує Ігор Влізло.

    Людмила ОЛЕНЮК

    Фото із сторінки Руслана Марцінківа у фейсбуці

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!