Перше засідання суду у справі Андрія Прядка, який збив людей біля новорічної ялинки, перенесли – в обвинуваченого з’явився другий захисник, який попросив два тижні часу на ознайомлення з матеріалами справи. Нашому кореспонденту стало відомо, що обвинувачення має намір також підсилити свої позиції. Журналістам уперше на відкритому слуханні заборонили знімати на камери і записувати на диктофони в залі суду – до часу оголошення вироку.
Минулого тижня в Івано-Франківському міському суді розпочалося слухання справи «новорічного шумахера» – так громадська думка нарекла Андрія Прядка, який у новорічну ніч промчав “стометрівкою” на авто і збив вісьмох людей. Двоє з них – 25-річна жінка і 20-річний юнак – тоді потрапили до лікарні. Марія Мисюга отримала важкі травми, які прикували її до ліжка. Саме вона тепер позивається з Прядком. Усі решта потерпілі наразі офіційно не пред’явили претензій водію «дев’ятки».
Нагадаємо, що наступного ранку після дорожньо-транспортної пригоди винуватець сам прийшов у міліцію і пояснив, що тієї ночі був під впливом негативних емоцій, бо посварився зі своєю дівчиною. Згодом з’ясувалося, що він перебував за кермом у нетверезому стані.
Хлопця взяли під варту одразу, як тільки порушили кримінальну справу. Наразі Андрій Прядко уже три місяці перебуває в слідчому ізоляторі. Його обвинувачують у порушенні Правил дорожнього руху, що спричинило тяжкі тілесні ушкодження (ст. 286 ч.2 КПК України), та у вчиненні хуліганських дій, які супроводжувались особливою зухвалістю і пов’язані з опором представникові влади під час виконання ним своїх обов’язків (ст.296 ч.3). Це передбачає покарання від трьох до восьми років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортним засобом до трьох років. Як стало зрозуміло вже з першого судового засідання, саме за термін покарання – три роки чи вісім років – розгортатимуться баталії в залі суду.
Початком таких можна вважати клопотання адвоката обвинуваченого Оксани Міськів про заборону аудіо-, фото- та відеофіксації перебігу судового засідання. Захисник мотивувала це перекрученнями і неправдивим висвітленням попереднього, підготовчого, засідання. (Дізнатися, що саме мала на увазі пані Міськів, журналісти не мали змоги – після завершення слухання захисниця вийшла через чорний хід.) Клопотання підтримав і обвинувачений Андрій Прядко. Адвокат потерпілої Олексій Гаврилець висловив заперечення і наголосив на істотному громадському резонансі справи. Та суд задовольнив це клопотання.
Суддя Володимир Попович ухвалив заборонити журналістам фото та відеозйомку, а також диктофонний запис судового процесу – аж до оголошення вироку. Журналістам дозволили тільки вести нотатки. Хоча на попередньому засіданні і сам підсудний, і сторона захисту були не проти зйомки процесу. Тоді пані Міськів навіть дякувала пресі за увагу до справи.
Адвокат потерпілої пан Гаврилець клопотав, щоби до справи долучили додаткові матеріали. Родичі Марії Мисюги принесли на суд одяг, у якому була жінка в трагічну новорічну ніч. Суддя вказав на те, що слід дотриматися усталеної процедури і подати речові докази через судову канцелярію. Таке зауваження викликало шквал емоцій у родичів потерпілої.
Під час подальшого слухання з’ясувалося, що обвинувачений має бажання підсилити свій захист. І у судову справу увійшов іще один адвокат. «Новий» захисник пан Клименко теж заявив клопотання – просив два тижні на вивчення матеріалів справи і побачення зі своїм клієнтом. Саме з цієї причини суд перенесли на 23 квітня.
«На попередньому досудовому засіданні ми клопотали про зміну кваліфікації злочину, оскільки вбачаємо наявність умислу. Це погіршує становище підсудного. Думаю, що вони це почули і взяли другого адвоката, щоби підсилити сторону захисту, – прокоментував “ГК” захисник потерпілої Олексій Гаврилець. – Також поява другого адвоката означає, що буде будуватися відповідна тактика. Більше захисників зазвичай беруть для того, щоби по частинах розбивати систему обвинувачення, збудовану прокурором… Нам підсилювати свою сторону немає потреби. Ми робимо все, щоби всебічно і об’єктивно були висвітлені обставини справи. І нехай суд дасть їм оцінку».
За нормами чинного Кримінального процесуального кодексу, участь у судовому розгляді можуть одночасно брати до п’яти захисників. Кожен із них може долучитися до справи на будь-якому етапі судового розгляду. Ситуація, коли участь у процесі беруть двоє адвокатів підсудного, повідомила прокурор Оксана Лободіна, є типовою. Державне обвинувачення має намір також посилити свою позицію і на наступному засіданні звернеться до суду із клопотанням про введення в справу ще одного прокурора. «Щоби уникнути затягування справи», – пояснила пані Лободіна.
Наталія КУШНІРЕНКО