12 друзів президента

  • Хто вони – нові голови ОДА?

    З перших днів роботи президент почав шукати кандидатури на посади очільників обласних адміністрацій. Адже голова ОДА (у майбутньому, мабуть, префект – ред.) – це представник президента в області, його помічник.

    Офіс президента попередньо заявляв, що уже напрацьована попередня матриця призначень на посаду, існує співпраця з НR-агентствами, після оголошення конкурсу будь-хто з досвідом зможе надсилати заявку та отримати шанс на реалізацію в державному управлінні. Також наголошувалося, що обирати будуть серед місцевих претендентів, а не «засланих козачків».

    Справа з призначенням голів ОДА просувається повільно і по-різному. Подекуди вони вже з’явилися на посадах, десь працюють виконувачі обов’язків, а от, наприклад, на Харківщині залишилась та ж голова ОДА, яка була при попередньому президентові. Наразі новопризначених голів облдержадміністрацій в Україні є 12.

    Стопами президента

    Нагадаємо, очільником Івано-Франківщини став львів’янин Денис Шмигаль. Щоправда, зв’язок з Франківщиною у нього був і раніше, адже останніх півтора року Шмигаль працював директором Бурштинської ТЕС (ПАТ ДТЕК “Західенерго”). Першочерговим своїм завданням на посаді голови Івано-Франківської ОДА він ввавжає відновлення автошляхів. Чиновник завпевняє, що зараз у ОДА працюють над новою концепцією будівництва доріг.

    Наразі новий очільник області проводить наради з усіма структурами і плани у нього «наполеонівські». До прикладу, на одній з останніх нарад Шмигаль домовився з керівником «Облагролісу» Олегом Олійником з листопада запровадити електронну систему обліку деревини. Як це зробити за такий короткий термін, уявити важко.

    Варто зазначити,  що новий очільник ОДА поводиться наразі відкрито. Чиновник спілкується з мешканцями на місці, аналізує проблеми Прикарпаття і вирішує, хто допомагатиме йому у вирішенні цих питань. При цьому Шмигаль не звільнив жодного керівника департаменту, а право обрати своїх заступників надав громаді. Зокрема, представив Фейсбук-спільноті чотири кандидатури. Здається, Денис Шмигаль сумлінно йде  слідами президента Зеленського.

    Закритий від преси

    Головою Донецької обласної державної адміністрації призначений Павло Кириленко. Підполковник юстиції Павло Кириленко до призначення на посаду голови ОДА був військовим прокурором Ужгородського гарнізону Західного регіону України. Наразі чиновник досить закритий від преси, втім негативними моментами поки що не відзначився. Зараз всі питання вирішують із його заступниками, очевидно, сам Павло Кириленко ще не встиг перейняти всі справи.

    Перший його крок на посаді – підписання меморандуму про співпрацю з програмою розвитку ООН для постійної підтримки та допомоги в економічному відновленні Донеччини.

    Єдиний скандал, в якому він фігурує, виник ще до його призначення. Виявилося, що його рідний брат Євген проживає на окупованій території та займається службою в ДНР. Цю інформацію підтвердив Володимир Зеленський, зауваживши, що він про це знав. Мовляв, брати давно між собою не спілкуються, а людей, які живуть на окупованих територіях, не варто відділяти від решти населення України.

    Гусєв та каченята

    Новим головою Херсонської ОДА став ексзаступник міністра оборони Юрій Гусєв. Варто зазначити, що саме на Херсонщині стартувала програма Lift, яка є новим способом набору чиновників у районні адміністрації. Анонсував цю програму на Прикарпатті і тутешній очільник Денис Шмигаль. Вона є кар’єрним ліфтом для нових людей у політиці, спрямована на позитивні зміни в країні та її комплексний соціально-економічний і культурний розвиток.

    Свій шлях на новій посаді Гусєв розпочав з приголомшливого наміру: запросити художника Олександра Ройтбурда радником з питань культури. 4 вересня Одеська обласна рада достроково розірвала контракт із директором місцевого художнього музею, відомим художником Олександром Ройтбурдом. За його звільнення в раді проголосувала більшість. Депутати облради заявили, що Олександр Ройтбурд «ігнорує депутатські запити стосовно фінансової діяльності музею».

    А ще голова вляпався у веселу історію, коли на святі першого вересня подарував першокласникам Підстепнеської школи Олешківського району маленьких гусенят. Відразу  після події орнітологи, науковці та прості мешканці району повідомили про те, що Гусєв помилився: пташенята, які він подарував діткам, насправді – каченята. Всі дружно посміялися і згадали ще один шедевр від Гусєва: під час його виборчої кампанії до Київської міськради на банері із зображенням качки було гасло: «Гуси спасли Рим, Гусєв врятує Київ».

    Запоріжжя має бізнесмена

    Новопризначеним губернатором Запорізької ОДА став Віталій Туринок. Призначення відбулося 6 вересня, тож поки що говорити про його результативність рано. Проте він заявив, що вже наступного дня приступить до виконання доручень президента. Віталій Туринок добре тямить у бізнесових схемах, адже є власником компанії “Рівненський домобудівний комбінат”, яка займається виробництвом бетону та будівництвом. Він також  співвласник ще низки компаній: “Волиньферрометал” – підприємства, що займається здачею в оренду нерухомості, а також торгівлею металобрухтом; “Інтертрейд” – займається виробництвом бетону; “Вестпром” – гуртова торгівля деревиною, будматеріалами і санітарно-технічним обладнанням.

    Співпрацював із російськими спецслужбами?

    Житомирську ОДА очолив Віталій Бунечко. У 2014-2015 роках він працював заступником начальника Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ. Далі – був першим заступником начальника Головного управління СБУ в Донецькій і Луганській областях.

    А ще був фігурантом декількох корупційних скандалів. У 2015 році його звинувачували в “кришуванні” і отриманні хабара від компанії “Укргазвидобування”. Також у ЗМІ широко обговорювали його сприяння російським спецслужбам у розвідувально-підривній діяльності проти України. Адже саме після цього скандалу він зайняв відповідну посаду у Донецькій та Луганській областях. Те, що саме він став губернатором Житомирщини, теж не вважають випадковим. Його брат В’ячеслав Бунечко займає пост начальника претензійно-позовного управління департаменту юридичного забезпечення “Укрнафти”.

    Звільнив людину Коломойського

    Може похвалитися новим очільником області Київщина. Михайло Бно-Айріян народився в Азербайджані. Заступник директора ДП “НЕК “Укренерго” з комунікацій та міжнародного співробітництва. За освітою – дипломат. Свого часу працював у посольстві України в Росії, а потім був радником міністра закордонних справ Костянтина Грищенка.

    Від січня 2015 року працював у Міністерстві енергетики та вугільної промисловості, а вже з наступного року – перейшов на роботу в “Укренерго”. Володимир Зеленський представив його як хорошого менеджера. Михайло Бно-Айріян намагається в усьому радитися з киянами. Тому кожне проблемне питання виставляє у Фейсбук. До прикладу, скільки коштує побудувати садок? Колеги в адміністрації дозволяють собі посміюватися з такої звички нового очільника, але тільки ті, хто вже напевно позбудеться своїх посад. Зрештою, першочерговим завданням Бно-Айріян називає потребу зібрати нову команду. Тому зараз він приглядається до працівників, яких залишив на посадах.

    Під час резонансних звільнень він випадково зачепив інтереси українського олігарха Ігоря Коломойського, звільнивши його людину. В кулуарах уже говорять, що Бно-Айріян може позбутися посади. Чоловік працює від липня, мабуть, вже досить? Тим часом з’явиться нагода підтвердити або ж спростувати стосунки між президентом Зеленським і олігархом Коломойським. Все залежить від того, чи залишиться Михайло Бно-Айріян на посаді.

  • Державницька позиція

    Голова Закарпатської ОДА Ігор Бондаренко, як і його прикарпатський колега Денис Шмигаль, обходить всі великі підприємства області, аналізує витрати і затрати. Мабуть, уже відтепер думає про майбутній бюджет. Відзначився він тим, що не боїться висловлюватися різко та критично. До прикладу, Ігор Бондаренко прокоментував «угорське питання».

    «Угорське питання на Закарпатті – політичне, навколо нього багато провокацій та спекуляцій, – сказав він. – Наша позиція як обласної влади щодо “угорського питання” на Закарпатті – державницька. І вона надалі буде залишатися такою”. Нагадаємо, так зване “угорське питання” на Закарпатті виникло після прийняття Закону “Про освіту”, яким передбачалося збільшення викладання в державних школах нацменшин української мови. Місцеві представники угорської меншини були проти такої ініціативи.

    Об’єкти у Росії

    Новим очільником Черкащини став Ігор Шевченко. Найгучніший скандал за участю чиновника розгорівся після оприлюднення його декларації. Виявилося, що влітку 2017 року Ігор Шевченко набув право власності на три об’єкти на території Російської Федерації. Як він їх використовує і чи використовує взагалі – невідомо.

    За перші два тижні роботи він відвідав важливі для Черкащини об’єкти, проконтролював хід робіт у аеропорту, де саме ведеться реконструкція злітно-посадкової смуги, оглянув медичні установи. Своїм першочерговим завданням вважає залучення інвесторів з конкретними проєктами для розвитку області.

    Покладається на експертів

    Опитуванням у Фейсбуці обирали очільника Львівської області. Серед претендентів були директор ДТЕК Бурштинська ТЕС, заступник генерального директора ПАТ ДТЕК «Західенерго» Денис Шмигаль, директор компанії «Еко-Оптіма» Максим Козицький та Маркіян Мальський, очільник західноукраїнської філії юридичної компанії Arzinger. Переміг останній. Чиновник обрав для себе стратегію – 10 завдань. Проблеми Львівщини, каже, вирішувати треба блоками.

    А щоб налагодити механізм роботи Львівської ОДА, керівник дав собі місяць часу. Мабуть, йому краще працюється, коли є обмеження і рамки. У своїй роботі Маркіян Мальський покладається на експертів, з якими доводилося працювати. Планує створити для них дорадчий орган, проте не вписуватиме їх у штат ОДА. Таку ж практику застосовує голова ІФ ОДА Денис Шмигаль.

    У 2015 році Маркіян Мальський вже відмовлявся очолити Львівську ОДА. Наскільки нам відомо, Денис Шмигаль теж не відразу погодився на цю посаду.

    У спадок від Порошенка

    На Харківщині президент вирішив не змінювати голову ОДА. Нею залишається Юлія Світлична.

    У жовтні 2016 року Юлія Світлична перемогла в конкурсі на посаду голови Харківської ОДА. Офіс президента оцінив її роботу позитивно.

    Списковий регіонал

    Величезний кредит довіри від Зеленського отримав новопризначений голова Луганської ОДА Віталій Комарницький. Президент наголосив, що пріоритетом для країни є припинення війни. І він чесно сподівається на допомогу Комарницького.

    Свого часу новий голова ОДА був депутатом облради від Партії регіонів. А ще він цитував Солженіцина про те, що Росії та Україні судилося бути разом. Хоча сам чиновник це спростовує. Він також пояснює, що членом Партії регіонів ніколи не був, просто пройшов до облради за «регіоналівськими» списками.

    Дороги мають ближчати

    10 вересня президент Зеленський представив голову Рівненської ОДА – Віталія Коваля. Новопризначений губернатор керує двома київськими фірмами – “ВВВ Монтаж” (будівництво доріг і автострад) і “Санако” (оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин). До слова, у квітні через систему Prozorro його фірма по будівництву доріг отримала замовлення на 20,9 млн. грн. з ремонту ділянки дороги на Олевськ, що на Житомирщині. Вочевидь, закінчувати ремонтні роботи він буде чиновником.

    Бізнесом чоловік займається всього три роки. Зазначимо, що товариство “Монтаж” офіційно зареєстроване у Києві і належить киянину Олексію Пустовіту, проте виграє тендери лише на Рівненщині. А кілька днів тому Віталія Коваля обрали заступником голови Всеукраїнської дорожньої асоціації. Напевне, тепер дороги на Рівненщині будуть блищати. В іншому разі це добряче попсує репутацію губернатора-дорожника.

    *

    Загалом зустрічі із пресою, виїзди по районах, однакові соціальні проєкти, гучні заяви на нарадах поки що схожі на якусь одну велику схему, якої змушені дотримуватися всі новопризначені голови ОДА. Може, перед тим, як сісти у своє крісло, вони отримали певну інструкцію дій? Нехай би вже й так, тільки щоб це було дієвим.

    Христина ДИЧАКОВСЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!