Кількість безробітних юристів збільшиться: перспективи 2017 року

 • В Івано-Франківську декілька навчальних закладів готує майбутніх юристів. Та чи не буде у них додаткових проблем з працевлаштуванням, коли для «повноцінної» юридичної роботи сьогодні диплома вже недостатньо?

  Навіть в оголошеннях про пошук персоналу часто зустрічаємо вимогу: «шукаємо юриста з свідоцтвом адвоката». Що це: забаганки чи вимоги сьогодення?

  Так, Президент України Петро Порошенко підписав Закон про зміни до Конституції України, які встановлюють монополію адвокатури на представництво в судах.

  Таким чином, змінами встановлено наступне:

  -представництво виключно прокурорами або адвокатами в Верховному Суді і судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 роки;

  в судах апеляційної інстанції – з 1 січня 2018 роки;

  в судах першої інстанції – з 1 січня 2019 року.

  Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року. Представництво в суді в процесах, розпочатих до набрання чинності цим Законом, здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності, – до прийняття у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.

  Це приведе до покращення якості юридичних послуг чи корупційних схем отримання свідоцтва адвоката – покаже недалеке майбутнє.

  Як прокоментував ці нововведення юрист Роман Куйбіда – головний експерт з судової реформи Реанімаційного пакету реформ, заступник голови правління Центру політико-правових реформ, що українська Конституція – це єдина Конституція в світі, де таке передбачено, але не єдина країна в світі, де діє така норма. Він вважає, що паралельно з вступом у дію даних змін Конституції, варто вносити зміни до процесуальних кодексів і до законів що регулюють діяльність органів самоврядування адвокатів.

  Відповідно до статті 131-2 Конституції України, що вступить в силу 1 січня 2017 року, виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення. Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах.

  Таким чином, якщо в кодексах  буде зазначено, що за допомогою адвокатів для представництва у суді варто звертатися лише у спорах, що перевищуватимуть планку, наприклад, 100 000 гривень (малозначні спори), то монополізація адвокатської діяльності не буде такою болючою для громадян, які вирішують не такі вагомі спори.

  Так, документи до суду їм зможе підготувати кваліфікований юрист, а представляти себе в суді вони зможуть самі, як це наразі і робить безліч українців.

  До того ж вони зможуть звертатися до системи безоплатної правової допомоги.

  Щодо юристів на підприємствах, то їх робота не звужується лише до представництва в суді, це і договори, і претензії, і взаємодія з контрагентами, і правоохоронними органами, і вирішення спорів без участі судових органів.

  Якщо взяти до прикладу досвід Німеччини, то у них діє принцип «єдиної освіти», коли після другого державного іспиту юрист може йти працювати в суд, прокуратуру, адвокатуру.

  У 2009 році, коли діяв кримінально-процесуальний кодекс у попередній редакції, Ігор Головань звернувся до Конституційного суду з проханням визнати таким, що не відповідає Конституції України положення, що тільки адвокат може бути представником у кримінальних справах. Суд у своєму рішенні зазначив, що це може бути будь-яка особа, а саме: «Положення  Конституції України  “для …  надання правової допомоги  при  вирішенні справ у судах та інших державних органах в Україні діє адвокатура” в аспекті конституційного звернення треба розуміти так,  що  особа під  час  допиту  її  як  свідка  в  органах дізнання,  досудового слідства чи дачі пояснень  у  правовідносинах  з  цими  та  іншими державними  органами  має право на правову (юридичну) допомогу від обраної за власним  бажанням  особи  в  статусі  адвоката,  що  не виключає можливості отримання такої допомоги від іншої особи, якщо законами України щодо цього не встановлено обмежень.

  Але зараз ці «адвокатські» зміни внесені саме в Конституцію України, тобто КСУ вже не допоможе у цій справі, тому чекатимемо 2017 року для споглядання результату і як це вплине на життя юристів, адвокатів та будь-яких пересічних адвокатів, яким потрібний своєчасний та кваліфікований захист своїх інтересів!

  Тетяна Коташевська

  Матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки міжнародного медіа-проекту MyMedia

 • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!