5 книжок про те, заради чого насправді варто жити

  • У цих книжках йдеться не про кар’єрну драбину, якою дереться людина, а про те, чи взагалі варто дертися цією драбиною.

    Зазвичай усі посібники з того, як “покращити своє життя”, орієнтовані на зміну соціального і професійного статусу, до якої придасться і ранкова медитація, і ексклюзивна дієта, і придбання авто іншого кольору, пише ТСН. Тим часом у книжках цього огляду йдеться не про кар’єрну драбину, якою дереться людина, а про те, чи взагалі варто дертися цією драбиною.

    Олівер Сакс. Стрімголов. Історія одного життя

    Олівер Сакс – один із найбільш знаменитих неврологів нашого часу, автор бестселера “Людина, яка сприйняла дружину за капелюх”. Свою книжку “Стрімголов”, написану після того, як автор дізнався про свою смертельну хворобу, він написав слідом за улюбленим філософом Давидом Юмом. У передсмертній сповіді Юм визнавав, що найбільше прагнув жити саме тоді, коли дізнався, що помирає. Утім, Саксу вдалося розтлумачити, що це означає саме сьогодні, а не триста років тому, коли писав його кумир. “Я несподівано відчуваю сфокусованість і бачу перспективу, – визнає автор. – Немає часу ні для чого несуттєвого. Я повинен зосередитися на собі, на моїй роботі і на моїх друзях. Я більше не буду дивитися новини вечорами. Я більше не буду витрачати свою увагу на політику або суперечки про глобальне потепління”. У цій книжці Сакс спромігся оглянути своє життя бігцем, стрімголов, але з висоти – наче величний ландшафт, в якому найдрібніші деталі виявилися пов’язаними між собою.

    Атул Ґаванді. Бути смертним

    Буває, навіть видершись нагору, багато хто замислюється над дорогою вниз. Тож, уже ставши відомим лікарем, автор цієї книжки з подивом згадує, що в його медичних підручниках майже нічого не писали про старіння і смерть. Його не вчили, як відбувається цей процес, як люди переживають кінець життя і як це впливає на того, хто поруч. Адже, на думку професорів, метою медичної освіти було навчити тому, як рятувати життя людей, а не займатися їхньою смертю. І тут на допомогу студентам прийшла література. І, зокрема, “Смерть Івана Ілліча” Льва Толстого – чи не єдиного тексту з корпусу світової літератури, в якому розповідалося про те, що насправді відчуває людина, яка вмирає. Тож як все-таки людині, її сім’ї і лікарям підготуватися до неминучої смерті? І мова наразі про літніх людей, які мають родину, але перебувають у будинку престарілих, або прикуті до ліжка. А також про те, що означає тим, хто старіє і вмирає. І про те, чи йдуть наші уявлення про власну смерть урозріз із реальністю.

    Клейтон Крістенсен. Як ви збудуєте своє життя?

    У цьому мудрому посібнику з особистої філософії автор пропонує зайнятися тим, що ми так давно відкладали, – стратегією власного життя. Наприклад, дізнатися, чому так часто гонитва за посадами і зарплатами не приносить щастя, чому близькі не розуміють нас і чому цілі, до яких ми прагнемо, часто не приносять лише розчарування. В основі книжки від гуру менеджменту лежать масштабні дослідження успіхів і невдач, проведені в Гарвардській школі бізнесу. “Надіти крила – не значить полетіти”, – стверджує автор. Так, розповідаючи про те, як “Honda” захопила Америку зовсім випадково і що робити, коли “The Wall Street Journal” не дає відповіді на запитання, він уточнює, що є різниця між тим, що думати і як думати. Наприклад, про життя і своє призначення. При цьому дає нам у руки потрібні інструменти, що дозволяють прожити так, як про це ми мріємо. Виявляється, це всього лише відомі теорії менеджменту, які досить просто спроектувати на своє життя.

  • Ірвін Ялом. Ліки від кохання та інші оповіді психотерапевта

    Коли автор цієї щемливої книжки – відомий лікар-психотерапевт – збирав свою групу для колективної терапії, він навіть подумати не міг, що стане письменником. І лише вислухавши всіх своїх пацієнтів і випробувавши ідею застосування екзистенціальних переживань у терапії, зрозумів, що тільки художнє оповідання зможе розкрити суть життєвих трагедій, з якими йому довелося зіткнутися. Отже, десять оповідок, десять типових історій, які розгораються до рівня притчі.  У кожній із цих оповідей між рядками чутно: “Я хочу! Я хочу!”. Одна пацієнтка плаче: “Я хочу повернути мою померлу доньку”, але в той самий час не піклується про своїх двох синів. Інший грубо заявляє: “Я хочу трахати кожну жінку, яку бачу”, а у самого рак лімфатичної системи вже проник до кожної клітини хворого тіла. Ще один скиглить: “Я хочу, щоб у мене були батьки, справжнє дитинство”, та ридає над трьома листами, які не може відкрити й прочитати. Одна стара леді хоче бути вічно молодою, бо не може вилікуватися від нав’язливого кохання до чоловіка, молодшого від неї на тридцять п’ять років. При цьому завдання автора було не змусити героїв своїх оповідань стати інакшими, а зрозуміти, як вони стали персонажами, які живуть кожен у своїй казці.

    Кріс Андерсон. Успішні виступи на TED

    Ця книжка – універсальна інструкція з ефективної комунікації, яку можна застосувати як і під час ділових переговорів, так і під час повсякденного спілкування. Її автор – президент і куратор щорічних конференцій TED (Technology Entertainment Design), на яких виступають і діляться своїми ідеями провідні світові науковці, політики, художники, інженери, винахідники. Секрет успіху при цьому – бути самим собою, навіть якщо ви не дуже вдалий оратор. Головне, слід пам’ятати – щоб донести свою ідею іншим, у доповідача є лічені хвилини. Зокрема, щоб справити враження промовою, достатньо 18 хвилин – переконують нас у цій книжці. Її автор ділиться прийомами вдалого виступу: як сформулювати і ефективно донести свою думку до аудиторії. Крім аналізу рецептів відомих спікерів, нам пропонують повірити в себе, бо автор просто впевнений: якщо ви за обідом можете поділитися з друзями якоюсь історією, то й публічну промову подужаєте.

    453fe230a8bd82db06a82ff5596b4e30

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!