87-й округ, або повернення у часи Януковича

  • Крадіжки бюлетенів, сварки, зміна голів ОВК, озброєні працівники СБУ, непорозуміння та багато іншого. Саме в такій атмосфері проходили підрахунки голосів на 87-му виборчому окрузі на Прикарпатті. Там відбулися довибори до Верховної Ради. Рахували голоси понад тиждень. Депутата обрали, але чи чесним шляхом?

    Принаймні у цьому сумніваються депутати Івано-Франківської обласної ради. Вони у вівторок, 6 квітня, зібралися на сесію, аби звернутися до президента, СБУ, ВРУ та Кабміну стосовно порушень, які відбулися під час підрахунку голосів.

    Дільницю «замінували»

    Довибори до Верховної Ради у двох округах відбулися ще в неділю, 28 березня. В окрузі №50 у Донецькій області, щоб визначити переможця, вистачило практичної однієї доби. Чого не можна сказати про Івано-Франківську область. У 87-му окрузі (Надвірнянщина, Яремче та частина Богородчанщини) голоси рахували більше тижня.

    У неділю екзитпол повідомив, що з незначним відривом лідирує Олександр Шевченко із партії «За майбутнє». Друге місце було за Василем Вірастюком («Слуга народу»), а третє – за Русланом Кошулинським (ВО «Свобода»). Паралельний свободівський підрахунок підтвердив першість Шевченка на виборах. Але наступного дня, коли почався підрахунок ОВК, лідерство уже мав Вірастюк, за ним був Кошулинський, і тільки третє місце було за Шевченком.

    Голоси рахували повільно, навіть дуже. А на третій день виборів у Надвірній взагалі «замінували» виборчу дільницю в будинку культури «Нафтовик» по вулиці Шептицького, 36. Оголосили санітарну годину, частина людей вийшла. Врешті замінування не підтвердилося і комісія повернулася до роботи.

    Того ж дня кандидат у народні депутати по 87-му виборчому округу Олександр Шевченко звернувся до свого конкурента на виборах Василя Вірастюка із закликом не ганьбитися та сприяти чесному підрахунку голосів.

    У центральній частині міста Надвірна навіть збиралися обурені люди. Вони виходили на захист свого голосу з надією на чесний підрахунок голосів. Більше тисячі осіб, які зібрались під ОВК, вимагали у влади не перешкоджати підрахунку голосів. Представник руху «Чесно» Михайло Джогола  розповів, що тоді відбувалися дивні речі, які блокували роботу ОВК.

    «Голова ОВК покинув приміщення. Комісія третю добу підраховувала 117 дільниць. У той час, як на сході України на аналогічному окрузі уже підрахували 100% голосів. Процес був дивним і затяжним», – зауважив Джогола.

    А 30 березня взагалі відбулась заміна голови обласної виборчої комісії №87: Руслана Кашнікова замінили на Олексія Остроухова. А також замінили членів ОВК Василя Білоуса на Олександра Єгорова, Дениса Жилюка на Євгенія Павлусенка та Івана Федіва на Сергія Калугіна.

    Але зміна нічим не допомогла. 31 березня об 11:30 комісія не змогла зібрати кворум, необхідний для проведення засідання, бо у приміщенні так і залишилося тільки 9 членів ОВК, а це недостатньо для кворуму, адже в комісії 18 осіб, що означає, був потрібний десятий.

    Члени ОВК намагались зв’язатись по телефону з новопризначеними членами комісії, втім їм так ніхто і не відповів. Відтак ЦВК знову змінила голову комісії – Олексія Остроухова на Андрія Лозинського. Крім того, припинила повноваження Євгенія Павлусенка та включила Ігоря Децика. Після довготривалої перерви окружна виборча комісія нарешті продовжила роботу.

    Тищенко, або як не треба робити

    Після усіх цих подій 31 березня 25 нардепів від “Слуги народу” вирушили в Івано-Франківську область. У Надвірній «слуги» влаштували акцію на підтримку кандидата Василя Вірастюка. Прибули народні депутати Микола Тищенко, Роксолана Підласа, Юрій Камельчук, Святослав Юраш, Андрій Жупанин, Ігор Кривошеєв та інші.

    Про візит депутатів розповіли представники громадської організації «Рух Чесно» у соціальній мережі. За їх словами, «героєм» п’ятого дня виборів став заступник голови депутатської фракції партії “Слуга народу” Микола Тищенко.

    «Спершу нардеп не знав, де опинився: Прикарпаття плутав із Закарпаттям. Таке буває, коли в партії невдало обирають лідера десантної групи. Політик вирішив, що він має право вимагати журналістські посвідчення, вилучати їх, перевіряти на справжність, вимагати паспорти, проводити обшук людей з метою пошуку зброї. Може, «Слуги народу» прийняли новий закон, який розширив повноваження народних депутатів? Ні? Тоді де реакція правоохоронних органів і партії?» – написали «Чесно» в дописі.

    За їхньою інформацією, Тищенко кричав, що він – народний депутат. Звинувачував Шевченка в сепаратизмі, вимагав вибачень і навіть висловив побажання, щоб той став перед ним на коліна. До речі, за словами «Чесно», Шевченка вирішили вилучити з дільниці.

    «На відміну від Тищенка, Шевченко – суб’єкт виборчого процесу і має право перебувати на ОВК і контролювати процес підрахунку голосів», – інформують представники руху «Чесно».

    Тимчасово виконувачем обов‘язків начальника поліції Івано-Франківщини призначили Романа Рибіцького.

    Того ж 31 березня з’явилася інформація про те, що начальника головного управління національної поліції в Івано-Франківській області Володимира Голубоша зняли з посади. Офіційно це назвали так: «відряджений до центрального апарату Нацполіції». Його місце посів Роман Рибіцький, який до того очолював управління стратегічних розслідувань у Львівській області ДСР Нацполіції. Цю інформацію у статті ми подаємо не просто так, а тому, що зняття Голубоша з посади прямо пов’язане із виборами у 87-му окрузі. 

    Озброєні спецпризначенці

    1 квітня близько 11:00 представники ГО «Рух Чесно» зафіксували, що приміщення ОВК оточили спецпризначенці. Окрім цього, біля будівлі було багато автівок правоохоронців. Члени ОВК прийшли об 11:30 і розпочали роботу.

    У поліції ж пояснили, що Служба безпеки України у межах своїх повноважень «вживає усіх необхідних заходів для недопущення спроб дестабілізації обстановки, порушення громадського спокою та вчинення правопорушень під час проміжних виборів до Верховної Ради України. СБУ прийняла рішення разом з органами Національної поліції забезпечувати охорону на 87-му окрузі».

  • Чи була перемога чесною?

    3 квітня із деяких дільниць зникли бюлетені. Під час того, як відбувався перерахунок голосів на дев’ятьох ДВК, стало відомо, що не вистачає бюлетенів з позначкою за кандидата Шевченка, а саме: село Манява – на 45 бюлетенів менше, село Чорний Потік – на 116, село Микуличин – на 100 і село Іваниківка – на 47.

    Окрім того, члени ОВК визнали вибори на трьох дільницях недійсними. Йдеться про дільниці у Микуличині, Маняві та Яремче. Тут теж лідирував Шевченко.

    Результати виборів оголосили на восьму добу після голосування. На сайті ЦВК проінформували, що підрахували 100% протоколів. За результатами, які вони задекларували, переміг кандидат від “Слуги народу” Василь Вірастюк – 31,25% голосів виборців; Олександр Леонідович Шевченко – 29,69%; Руслан Кошулинський – 28,86% голосів. Інші кандидати здобули менше, як 10% голосів виборців.

    Та після усіх підрахунків кандидат у народні депутати від партії “За майбутнє” Олександр Шевченко заявив, що окружна виборча комісія вкрала його перемогу на виборах до Верховної Ради у виборчому окрузі №87. А ще звернувся до послів країн Великої сімки та ЄС з приводу фальсифікації виборів.

    «Відбулась фальсифікація результатів виборів на користь кандидата від партії влади «Слуга народу» Василя Вірастюка. Зазвичай окружна виборча комісія підбиває підсумки виборів за 1-2 доби. Проте, як виглядає, результат голосування громадян не задовольнив владу. І почалися дії на спотворення результатів волевиявлення. На моє переконання, окружна виборча комісія вчинила свідомі дії для фальсифікації результатів виборів на замовлення влади та депутатів провладної партії «Слуга народу», – написав кандидат на своїй сторінці.

    Шевченко планує звертатися до суду через вибори, аби відстояти свої права. І надавати якомога більше публічності усьому, що робиться.

    Формування тоталітарного режиму

    На засідання сесії, що відбулася 6 квітня, з’явилися 62 депутати. Її провели з ініціативи всіх фракцій, крім «Слуги народу». За словами депутатів, на виборах пропрезидентська партія «слуг» скоїла злочин проти України та фактично повернула часи Януковича, коли робилися подібні фальсифікації.

    Микола Палійчук, заступник голови Івано-Франківської обласної ради, представник партії «За майбутнє» зачитав текст звернення.

    «Події у виборчому окрузі №87 неможливо назвати проявом демократії та вільними виборами. Всі ці події – підкуп, погрози, шантаж, фальсифікації, крадіжки бюлетенів та підрахунок під дулами автоматів – є брудним призначенням переможця, а не виборами. Озброєні бійці СБУ вивели з приміщення офіційних спостерігачів. Такої ганебної фальсифікації в Україні не було вже десяток років. Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, обурені цими ганебними діями», – йдеться у тексті документа.

    У ньому також є низка вимог, серед яких – розслідування дій СБУ, притягнення до відповідальності організаторів викрадення бюлетенів, створення тимчасової слідчої комісії ВРУ з цього приводу. Також депутати вимагають визнати ці вибори недійсними та провести повторні вибори.

    «Все це можна було б назвати просто цирком. Але цей цирк несе загрози нашому демократичному устрою і вільному волевиявленню українського народу. Це початок формування тоталітарного режиму», – сказав депутат облради Микола Мединський.

    А депутат від фракції «Європейська солідарність» Роман Ткач зауважив, що фальсифікації відбувалися і на користь Олександра Шевченка.

    «Це звернення – лише частина правди. Де факти, зафіксовані спостерігачами і громадськістю, щодо агітації у церквах, щодо підкупу виборців через будівництво доріг? Треба говорити повністю про все. І вам, пане Миколо, моє товариське запитання. Ви два роки тому підтримували президента Зеленського, казали, що це надія і довіра. У мене питання: ну що, у вас відкрилися очі?» – запитав Миколу Палійчука Роман Ткач.

    Сам Палійчук на це відповів, що наразі порушили вже 48 кримінальних справ проти різних сторін та кандидатів. Він заявив, що всі наявні факти прямого підкупу слід розслідувати, а щодо Зеленського сказав: «Сподіваюся, що Зеленський все ще не знає про цю вакханалію. Інакше це початок кінця його каденції і всіх демократичних інституцій в Україні».

    Після тривалих обговорень і конфліктів з приводу точного викладення окремих абзаців тексту 55 депутатів проголосували “за” це звернення.

    Це найбрудніші вибори

    Координатор руху «Чесно» в Івано-Франківській області Віталій Світлик каже, що таких брудних виборів він ще ніколи не бачив.

    «Вважаю, що ці вибори потрібно скасовувати повністю. Адже ми побачили, що наплювали на вибір людей. Як можна було скасувати голосування на п’яти дільницях, де близько 4 тисяч виборців прийшли проголосувати і зробили свій вибір? – дивується Світлик. – Ми бачили, що бюлетені крали на підтримку одного кандидата, а не різних. Були порушення в системі ОВК. Комісія залишала бюлетені без нагляду. Упаковки, які були розпаковані, залишалися без охорони. З моєї точки зору, таку брудну технологію маніпуляції виборами треба скасовувати й оголошувати перевибори».

    Ріта БОДНАР

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!