Сьогодні, 14 липня, в Івано-Франківську відбулась зустріч щодо питання реалізації освітніх прав учасників АТО при вступі до вищих навчальних закладів.
Наталія Чаплинська, голова постійної комісії Івано-Франківської обласної ради з питань захисту прав учасників і ветеранів АТО на Сході України та їх сімей, зазначила, що сьогоднішня тема важлива і дуже необхідна. «До мене підійшов боєць, коли я працювала в 4-му батальйоні, і запитав, чи будуть пільги стосовно навчання для його доньки, яка вчилась на платному. Тоді я не могла відповісти йому», – розповіла Наталія Чаплинська.
Також Наталя Чаплинська додала, що вони проводять курси перекваліфікації на базі вищої освіти, яку вже мають бійці. «Цього року були організовані курси системних адміністраторів при Національному технічному університеті нафти і газу, які хлопці успішно пройшли», – пояснила Наталія Чаплинська.
Депутат обласної ради та член ГО «Поступовий гурт Франківців» Сергій Адамович зазначив, що є ініціатива звернутися до міського голови Івано-Франківська з пропозицією оплати навчання для учасників АТО у вишах міста. «Ми будемо говорити з мером, і вже підготували відповідне звернення», – наголосив він.
В свою чергу Юрій Микитин, заступник директора Юридичного інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, розповів про нові зміни в умовах для вступу на навчання у вищі навчальні заклади України для учасників та ветеранів бойових дій. «Цього року вступ на перший курс бакалаврату здійснюється суто в електронній формі», – зазначив він.
Стосовно вступу учасників АТО та членів їхній сімей, то вони мають право вступу за співбесідою, але тільки ті, хто стали інвалідами. «Вони мають власний вибір: вступати за результатами ЗНО чи за конкурсом в університеті», – пояснив Юрій Микитин
Із загальної кількості державних місць приблизно 10% відведено для пільгових категорій населення. Сюди входять діти-сироти, інваліди та учасники АТО. «Фактично тільки одне чи два місця виділено для учасників АТО та членів їхніх сімей. Більша кількість бійців цікавляться заочною формою навчання, де ситуація з державними місцями ще гірша, їх може взагалі не бути», – наголосив заступник директора Юридичного інституту.
Проте в попередньому році учасники АТО поступали в Юридичний інститут на платну форму, але вже після семестру чи року навчання їх переводили на державну форму – у зв’язку з відрахуваннями студентів. «Таким чином ми перевели на державну форму навчання всіх учасників та ветеранів бойових дій на державну форму навчання», – підсумував Юрій Микитин.
Мирослав Кріль, завідувач Сектору Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, який був присутній на обговоренні зазначив, що потрібно робити чіткі роз’яснення для людей, бо вони не завжди все розуміють . «Наша біда в тому, що ми пишемо чудові закони, але не підкріплюємо їх та не пояснюємо», – резюмував він.
Для учасників АТО створені всі сприятливі умови для вступу на платну форму навчання. Зараз проводиться робота щодо можливості вступу на державну форму.
Нагадаємо, що цього року центральні органи влади України передали фінансування професійно-технічної освіти на утримання місцевих бюджетів.