ВІТАЄМО:
– сьогодні – 75 років з часу заснування Івано-Франківського державного музичного училища ім. Д.Січинського.
17 січня виповнюється 75 років від дня заснування Івано-Франківського музичного училища імені Дениса Січинського. Воно було створене за постановою Раднаркому УРСР в 1940 році на основі двох довоєнних музичних закладів Станиславова: філії Львівського музичного інституту ім. М. Лисенка та польської консерваторії ім. С. Монюшка. Першим директором училища став відомий музикознавець М. Кладковий.
Ім’я композитора Дениса Січинського було присвоєне училищу в грудні 1965 року з нагоди 100-річчя від дня народження митця. Через 20 років після цього в училищі відкрили кімнату-музей Д.Січинського, де сьогодні налічується понад 500 експонатів, пов’язаних із його життям та творчістю.
В училищі є такі відділи: фортепіанний, струнних інструментів, духових та ударних, народних інструментів, а також хоровий та музично-теоретичний відділи. За роки існування заклад закінчили понад 5000 спеціалістів. Серед них – народні та заслужені артисти України, заслужені працівники мистецтва та культури, артисти виконавських колективів, викладачі ДМШ, музичних училищ та вузів України і за її межами.
Л. Кучма з «духовиками» музучилища
ПОДІЇ:
– Андрій Шептицький з 17 січня 1901 до смерті 1 листопада 1944 р. — Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський — предстоятель Української Греко-Католицької Церкви.
– 17 січня 1921р. у Відні створено Український вільний університет.
Восени того ж року він був переведений у Прагу, а після ІІ Світової війни – до Мюнхена. Відтоді УВУ залишається єдиним діаспорним ВНЗ в усій Європі. Серед випускників УВУ – численні вихідці з Прикарпаття.
ІМЕНИНИ: Юхим
НАРОДИЛИСЯ:
– 17 січня 1854 р народився Іван Мандичевський – адвокат, громадський та політичний діяч, уроженець м. Надвірна. Навчався на юридичному факультеті Львівського університету, де познайомився з І. Франком, М. Павликом, І. Терлецьким. Із 1877 р. бере активну участь у виданні популярного журналу «Друг», член його редколегії, згодом адміністратор. Від імені станіславської «Руської бесіди» Іван Мандичевський запрошує Івана Франка для виступу на святкуванні 75-их рокових із дня народження Тараса Шевченка. У 1879 р. у Львові виходить переклад І. Мандичевського з німецької мови праці відомого історика і філософа Г. Шеля «Суспільно-політичні сторонництва в Німеччині». Працював над доповненнями до «Покащика нової української літератури (1798-1883)» М. Комарова. У 1908 р. з ініціативи І. Мандичевського у Станіславові діє Кружок правників як незалежний від академічного товариства правничий осередок. У 1918 році видав літературну реконструкцію книги «Слово о полку Ігоревім». Засновник і перший директор української книгарні в Станіславі. Власну бібліотеку подарував Науковому товариству ім. Т. Шевченка. У 1925 р. Іван Мандичевський помирає. Могила збереглася на цвинтарі в Івано-Франківську.
– 17 січня – день народження Івана Куровця (1863-1931), лікаря, міністра охорони здоров’я уряду ЗУНР, відомого громадсько-просвітницького діяча Калущини.
– 17 січня 1892 р. народився Дмитро Котко (1892-1982) (с. Балки, Запоріжжя) – видатний хоровий диригент, композитор, педагог, музичний діяч. Керівник чоловічих та мішаних хорів. У 1945-51 рр. – головний диригент Українського державного гуцульського ансамблю пісні і танцю (Івано-Франківськ).
– день народження Івана Климишина (1933), вченого-астронома, академіка АНВШ України (1993), професора Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, публіциста, автора багатьох видань з астрономії та релігієзнавства.
– день народження Романа Горака (1942), письменника, франкознавця, дослідника життя і творчості багатьох літераторів Прикарпаття (О. Дучимінської, К. Попович, О. Рошкевич та ін.), директора літературно-меморіального музею І. Франка у Львові.
ЮВІЛЯР:
– 75 років виповнюється Зіновію Легкому (1940), письменнику, уродженцю с. Заланова Рогатинського району.
З. Легкий – другий зліва
ПАМ’ЯТАЄМО:
– 17 січня – день пам’яті співачки Теофіли Бачинської (1837-1906). Народилася в Самборі. Як артистка «Української бесіди» гастролювала в Коломиї, Станиславові (1860-і рр.)
ЦІКАВО:
– сьогодні Міжнародний день дитячих винаходів.
Неймовірно, але водні лижі, хутряні навушники, фруктове морозиво на паличці, шрифт Брайля, державний прапор Аляски, калькулятор і батут винайшли діти. Щорічно понад 500 тисяч дітей і підлітків винаходять різні гаджети та ігри, створюють і модифікують роботів і техніку. Символічно, що для відзначення Міжнароджного дня дитячих винаходів обрано день народження одного з видатних американців – державного діяча, дипломата, вченого, винахідника, журналіста Бенджаміна Франкліна. Свій перший винахід – пару ласт для плавання, які надягали на руки, – Бен Франклін винайшов у віці 12 років.
1 січня, 2 січня, 3 січня, 4 січня, 5 січня, 6 січня, 7 січня, 8 січня, 9 січня, 10 січня, 11 січня, 12 січня, 13 січня, 14 січня, 15 січня, 16 січня
17.01.2015