СВЯТКУЄМО:
– Святвечір водохресний. Голодна кутя.
Напередодні Водохреща – 18 січня за новим стилем – святкуємо Голодну кутю, або другий Святвечір. Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять — постять. Сідають вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря. На вечерю подаються пісні страви — смажена риба, вареники з капустою, пампушки, гречані млинці на олії, кутя та узвар.
В західних регіонах України, зокрема в Галичині, Голодна кутя святкується як Щедрий вечір. У цей вечір у Галичині діти щедрують.
У храмах також здійснюється велике освячення води, яку слід першою спожити під час Святої вечері. Вважається, що вода, освячена в надвечір’я Богоявлення, ще святіша, ніж із Водохрестя і вона не псується.
Ця водичка є дуже помічна, вона виганяє злих духів з хати, допомагає здоров’ю, допомагає бути ближчим із Богом, єднає родину і допомагає прожити цілий рік. Святвечір – це давній слов’янський обряд, який зараз став доброю християнською традицією. Страви нагадують нам про багатство нашої землі і Божу щедрість. А освячена вода часто має надзвичайну силу доведену науково – вона має іншу структуру, ніж звичайно.
ІМЕНИНИ: Григорій
НАРОДИЛИСЯ:
– день народження Лева Григоровича Лопатинського (1842-1922), мовознавця й етнографа, родом з м. Долина.
–18 січня 1946 р. народився Степан Чопей (с. Кулачківці, Снятинщина) – український спортсмен, футболіст. Кращий бомбардир Івано-Франківського «Спартака» в 1972 р. Останні роки життя провів у Калуші. Помер 16 березня 1988 р.
– день народження Прокопіва Петра – художника, графіка, члена НСХУ, доцента кафедри образотворчого мистецтва та реставрації ім. М. Фіголя Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.
Народився 18 січня 1947 року в с. Камінне Надвірнянського району Івано-Франківської області. Закінчив Львівське училище прикладного мистецтва ім. І. Труша (1964-1968), відділення монументально-декоративного розпису; Івано-Франківський державний педагогічний інститут ім. В. Стефаника (1986-1991), художньо-графічний факультет. Член Національної спілки художників України (1988). Лауреат обласної премії ім. Я. Лукавецького в номінації образотворчого мистецтва і архітектури (2007). Працює в галузі монументально-декоративного мистецтва (мозаїка, графіка, розпис), станкового малярства та графіки.
Прокопів П. «Великодній натюрморт», 2002
– 18 січня 1952 р. народився Богдан Губаль (с. Хащовання Сколів, Львівщина) – художник, заслужений діяч мистецтв України, член-кореспондент Української академії архітектури. Колишній голова правління Івано-Франківської обласної організації НСХУ, доцент кафедри дизайну та мистецтвознавства Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, лауреат обласних премій ім. В. Стефаника, І. Вагилевича, Я. Лукавецького, мешканець Івано-Франківська. Майстер гобелену.
ЦІКАВО:
– сьогодні – Всесвітній день релігії
Щорічно у третю неділю січня, за ініціативою ООН, відзначається Всесвітній день релігії. Свою історію свято веде з 1950 року, коли національний орган управління Віри Бахаї в США заснував його з метою проголошення єдиної сутності всіх світових релігій і демонстрації того, що релігія – це насамперед сила для об’єднання світу, а не розбрату.
В історії людства відомо безліч релігійних традицій і вірувань. Серед них виділяються три найбільш поширені релігії – християнство, іслам, іудаїзм, що мають численних послідовників у різних регіонах світу. Ще досить велика частина населення сповідує буддизм, індуїзм і зороастризм.
Релігії багато в чому різняться між собою, але водночас вони дуже близькі у поглядах на головні загальнолюдські цінності. Терпимість в духовній сфері є основою збереження громадянського миру в сьогоденні й майбутньому.
Читайте також: 1 січня, 2 січня, 3 січня, 4 січня, 5 січня, 6 січня, 7 січня, 8 січня, 9 січня, 10 січня, 11 січня, 12 січня, 13 січня, 14 січня, 15 січня, 16 січня, 17 січня
18.01.2015