ВІДЗНАЧАЄМО:
– Тетянин день, День студентів.
Тетянин день — релігійне і народне свято, яке припадає на 25 січня, згідно з григоріанським календарем. Це свято назване на честь святої Тетяни – християнської мучениці, яка жила в Римі під час правління імператора Александра Северуса. Вшановується як у католицькому, так і в православному віросповіданні.
У цей день в Росії відзначають День студента. Свято пов’язують з тим, що 12 (25) січня 1755 року Єлизавета ІІ підписала указ про заснування Московського університету. Оскільки це відбулося в день святої Тетяни, то російські студенти й святкують Тетянин день як День студента.
Останнім часом це студентське свято набуло популярності й в Україні. Але українські студенти мають ще одне свято, яке відзначається щорічно – 17 листопада – і співпадає з Міжнародним днем студента.
ПОДІЇ:
– 25 січня 1912 року в залі читальні «Просвіта» м. Калуша громадський діяч Михайло Таранька виступив перед громадою з доповіддю «Житє Тараса Шевченка», в якій широко виклав біографію Кобзаря. Ця подія започаткувала серію популярних лекцій, ініціатором яких виступило Товариство педагогічне. Цього дня до Калуша заїхав Гуцульський театр і запланував три вистави, але дав лише дві: «Непросте» і «Довбуш». Третьої вистави не було, бо театр поїхав через малу кількість глядачів. Але його управа сама в цьому винна, бо повідомила про свій приїзд, як зазначив часопис «Калуський листок», лише за два дні. На третю виставу було багато людей, але театру вже не було.
– 25 січня 1965 року – Йосипа Сліпого, який відсидів 18 років у радянських таборах, висвячено у Ватикані кардиналом і призначено головою УГКЦ.
– 25 січня 1990 р. – з ініціативи організацій НРУ проведено пікетування Івано-Франківського обкому КПУ з вимогою припинити дискримінації щодо реєстрації кандидатами в депутати представників новітніх організацій, відставки окремих представників партійних та радянських органів.
– 25 січня на Грушевського закінчилося перемир’я, збудована нова четверта барикада. Коктейлі Молотова, світло-шумові гранати, феєрверки, гуркіт палицями та навіть чоловіки з бензопилами на вулиці Грушевського. Мітингувальники зробили там уже четверту барикаду зі снігу і продовжують тримати оборону.
У лікарні помер іще один учасник акції, поранений на Грушевського 22 січня. Це був 45-річний Роман Сеник із Яворівщини. Романа тяжко поранили в легені, він переніс кілька операцій та ампутацію руки. Три доби медики боролися за його життя. Пам’ять загиблих на Майдані вшановували запаленням свічок.
ІМЕНИННИКИ: Ілля, Макар, Петро, Тетяна
НАРОДИЛИСЯ:
– 25 січня 1855 р. народилась Анна Павлик (с. Монастирське, зараз в складі Косова) – громадсько-політична діячка, письменниця, активна учасниця жіночого руху в Галичині. Сестра Михайла Павлика. Померла 13 жовтня 1928 р. у Львові.
– 25 січня 1949 р. – народився Василь Ганущак (Микитинці, Косівщина) – поет, публіцист, перекладач, літературний редактор.
– 25 січня 1985 р. в Івано-Франківську народилася Тіна Кароль (Тетяна Ліберман) – українська естрадна співачка. Заслужена артистка України (2009).
Була солісткою Ансамблю пісні і танцю Збройних сил України. У 2006 р. представляла Україну на конкурсі «Євробачення», посіла сьоме місце.
ЦІКАВО:
– сьогодні в Шотландії відзначають День Бернса
25 січня 1759 р. народився Роберт Бернс, визначний шотландський поет, фольклорист, автор численних віршів і поем, написаних так званою «рівнинною шотландською» та англійською мовами.
Автор віршів, на які написано пісні «Любовь и бедность» у фільмі «Здрастуйте, я ваша тьотя» і «В моей душе покоя нет» у «Службовому романі». Шкода, що менше знаємо про чудові українські переклади поезії Бернса.
День народження поета – 25 січня, який самі шотландці називають Burns supper, – національне свято у Шотландії.
Моє серце в верховині
Переклад Миколи Лукаша
Моє серце в верховині і душа моя,
Моя дума в верховині соколом буя,
Моя мрія в гори лине наздогін вітрам,
Моє серце в верховині, де б не був я сам.
Будь здорова, верховино, любий рідний край,
Честі й слави батьківщино, вольності розмай!
Хоч іду я на чужину, повернуся знов,
Моє серце в верховині і моя любов.
Прощавайте, сині гори, білії сніги,
Прощавайте, темні звори й світлії луги!
Прощавайте, пущі дикі й тіняві гаї,
Прощавайте, буйні ріки й бистрі ручаї!
Моє серце в верховині і душа моя,
Моя дума в верховині соколом буя,
Моя мрія в гори лине наздогін вітрам,
Моє серце в верховині, де б не був я сам.
Читайте також: 1 січня, 2 січня, 3 січня, 4 січня, 5 січня, 6 січня, 7 січня, 8 січня, 9 січня, 10 січня, 11 січня, 12 січня, 13 січня, 14 січня, 15 січня, 16 січня, 17 січня, 18 січня, 19 січня, 20 січня, 21 січня, 22 січня, 23 січня, 24 січня
25.01.2015