Вибори скасували

  • У вівторок, 16 лютого, Верховна Рада скасувала вибори до місцевих органів влади, які планувалися на 30 травня цього року. Депутати 250-ма голосами перенесли вибори на невизначений термін.

    У фракції Партії регіонів припускають, що місцеві вибори, найімовірніше, відбудуться весною 2011 р. А депутат фракції «Наша Україна – Народна Самооборона» й кума Віктора Ющенка Оксана Білозір пропонує перенести їх на 26 вересня 2010-го. Відповідний законопроект вона зареєструвала в парламенті 12 лютого.

    Вона висуває пропозицію призначити вибори депутатів місцевих рад і сільських, селищних, міських голів на 26 вересня 2010 року. У пояснювальній записці депутат вважає за необхідне внести зміни до виборчого законодавства в частині повернення до мажоритарної системи виборів депутатів місцевих рад, або ж проведення їх за відкритими списками.

    Наразі нардепи доручили Комітету Верховної Ради з питань державного будівництва і місцевого самоврядування подати на розгляд парламенту проект зміни виборчої системи на місцевих виборах.

    Рішення про скасування виборів 30 травня підтримали всі фракції, крім БЮТ. Депутати-вихідці із Прикарпаття голосували так: Дмитро Шлемко – не голосував, Роман Ткач – за, Лілія Григорович – за, Зіновій Шкутяк – за, Микола Круць та Ігор Палиця – відсутні.

    Фракція БЮТ заявила, що оскаржуватиме постанову про скасування місцевих виборів у Конституційному Суді.

    Коментар

    Кирило РУБАНОВСЬКИЙ, юрист, експерт з місцевого самоврядування:

    Рішення Верховної Ради є черговою яскравою перемогою політичної доцільності над правовою державою. За вітчизняною Конституцією, єдиним джерелом влади в Україні є народ, котрий здійснює владу як безпосередньо, так і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Сутність місцевого самоврядування полягає в наданні територіальними громадами мандата з певними повноваженнями і на певний строк органам та посадовим особам, перш за все – місцевим радам як представницьким органам місцевого самоврядування та сільським, селищним, міським головам (ст.ст. 5, 140 Конституції України).

    Громадяни України, обираючи 26 березня 2006 р. місцеві ради та відповідних голів, делегували їм повноваження на 4 роки. Більшість місцевих рад та голів набули повноважень у квітні 2006 р. Норма ст. 141 Конституції України, що збільшувала строк повноважень рад до 5 років, набула чинності лише у травні 2006 р. і не поширюється на ради, обрані 26 березня. Отже, на день виборів депутатам був виданий мандат на 4 роки. Строк повноважень голів залишився незмінним – 4 роки.

    Виходячи з цього, строк повноважень і місцевих рад, і голів, обраних 26.03.2006 р., однозначно спливає у квітні 2010 і не може бути жодним чином продовжений. Залишається відкритим питання, як ставитись до місцевої влади після закінчення цього строку, адже вона, по суті, нікого не представлятиме і не матиме жодного легітимного мандата від єдиного джерела влади – народу.

    P.S. Якщо пересічна особа, якій надали повноваження за довіреністю, самочинно виправить в довіреності дату її припинення, – це однозначно буде кваліфікуватись як злочин. Якщо фактично те саме робить влада, самовільно коригуючи дату припинення чинності мандата, наданого нами, – це чомусь сприймається як рішення, що чомусь має юридичну силу.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!

    One thought on “Вибори скасували

    1.  

       

      Является целесообразным направить в местные советы обращения о сложении полномочий депутатов и сельских, поселковых, городских голов в связи с окончанием срока полномочий, определенных Конституцией Украины. В случае если Верховная Рада Украины не примет изменения в Конституцию Украины  и её переходные положения до даты истечения четырехлетних полномочий депутатов соответствующих советов и их голов (т.е даты в промежутке с 27 марта до 25 мая, когда было оглашена в 2006 году информация территориальных комиссий на 1-й сессии нового созыва) – единственным легитимным путём является сложить полномочия и тогда местный совет и мэры не узурпируют власть и не смогут принять решения, которые могут быть позднее отменены). В таком случае руководить громадой до выборов придётся первому заместителю по вопросам деятельности исполнительных органов.

      Пример зарегистрированного заявления приводится ниже:

       

      Депутатам Сергіївської селищної ради V скликання

       

      Сергіївському селищному голові Шелестенко О.Ю.

       

      Сметанка Олександра Омеляновича,

      смт Сергіївка, вул. Гагаріна ___, кв.__,

      місто Білгород-Дністровський,

      Одеська область

       

       

      Звернення

      щодо складення депутатських повноважень,

      повноважень селищного голови

      у зв’язку із закінченням терміну повноважень, визначеному Конституцією України

       

       

      Шановні народні обранці!

       

      Згідно з положеннями Конституції України організація і порядок проведення виборів визначаються виключно законами України. На реалізацію цього припису Верховна Рада України прийняла Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» у  ч. 2 ст. 14 якого закріплено, що «чергові місцеві вибори проводяться у зв’язку з закінченням визначеного Конституцією строку повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради та сільського, селищного, міського голови».

       

          Відповідно до ч. 2 статті 5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Саме обираючи депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, жителі відповідної територіальної громади делегують їм на встановлений законодавством строк своє право на здійснення владних повноважень із вирішення питань місцевого значення.

       

      Згідно діючої редакції ч. 1 ст. 141 Конституції України до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п’ять років.

       

      Така редакція ч. 1 статті 141 Конституції України була встановлена в результаті внесення Законом України № 2222-IV від 08.12.2004 р. змін до Конституції України, в результаті чого чотирирічний строк повноважень депутатів місцевих рад було збільшено. Однак, відповідно до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону положення ч. 1 статті 141 Конституції України в редакції цього Закону набирають чинності з дня набуття повноважень Верховною Радою України, обраною у 2006 році.

       

      Відповідно до положень ч. 1 статті 90 Конституції України повноваження Верховної Ради України припиняються у день відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання. Як відомо, перше засідання Верховної Ради України 5 скликання, обраної 26 березня 2006 року, відкрилося 25 травня 2006 року. Тобто положення Конституції України про п’ятирічний строк повноважень депутатів місцевих рад набрало чинності лише з 25 травня 2006 року, а тому всі депутати, які були обрані на чергових виборах 26 березня 2006 року, мають чотирирічний строк повноважень, який закінчується у 2010 році.

       

      16 лютого 2010 року Верховна Рада України прийняла Постанову № 1889-VI Про визнання такою, що втратила чинність, Постанова Верховної Ради України «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2010 році». Це означає можливе відкладення проведення чергових виборів до органів місцевого самоврядування на невизначений термін.

       

      У ч.1 ст.38 Конституції України передбачене право громадяни брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Пунктом 30 ст.85 Конституції України Верховна Рада України наділена правом лише призначення чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування. Скасовувати, відміняти проведення вже призначених виборів суперечить нормам Конституції України (рішення Конституційного суду N 7-рп/ від 16 квітня 2009 року). Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

       

      Перенесення на невизначений строк проведення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів фактично позбавляє громадян України права обирати та бути обраними, тобто права і можливості брати участь у веденні державних справ як безпосередньо, так і за посередництвом вільно обраних представників.

       

      У відповідності до ст. 14 Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” чергові місцеві вибори проводяться у зв’язку з закінченням визначеного Конституцією України строку повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради та сільського, селищного, міського голови. З огляду на дане положення законодавства, після березня-квітня 2010 року всі рішення органів місцевого самоврядування та голів цих органів, можуть на підставі закінчення їх повноважень опротестовуватись в судах і визнаватися нечинними. Такі наслідки відміни виборів до місцевих органів представницької влади на місцях, може паралізувати роботу багатьох інституцій і занурити в хаос місцеве самоврядування.

       

      У висновку Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Верховної Ради України, зазначеному на пленарному засіданні Верховної Ради України 20.10.2009 року, вказано «строк повноважень депутатів місцевих рад, обраних на чергових виборах 26 березня 2006 року, так само як і строк повноважень сільських, селищних, міських голів, спливає у квітні-травні 2010 року».

       

      На підстаіві наведеного, враховуючи, що у депутатів Сергіївської селищної ради та Сергіївського селищного голови, обраних 26.03.2006 року, строк повноважень розпочався 18 квітня 2006 року та закінчується (спливає) 17 квітня 2010 року, згідно діючої редакції ч. 1 ст. 141 Конституції України та у відповідності до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень цього Основного Закону,

       

      ПРОШУ:

       

      1.      Розглянути зазначене звернення, у тому числі на черговому засіданні Сергіївської селищної ради та прийняти рішення щодо складення повноважень депутатів Сергіївської селищної ради та Сергіївського селищного голови в строк до 17 квітня 2010 року (включно).

      2.      Інформувати мене щодо розгляду зазначеного звернення посадовими особами Сергіївської селищної ради та прийнятого по ньому рішення.

       

       

      18 березня 2010 року                                                                                  Сметанка О.О.

       

       

    Comments are closed.