Сумарно всі обласні та районні адміністрації (ОДА і РДА) за 2017 провели закупівель на 46 мільярдів гривень.
Обласні державні адміністрації визначають курс, політику і швидкість змін на місцях, тому дуже важливо розуміти яке відношення в ОДА до відкриття ринку державних закупівель для бізнесу. Рейтинг складався на підставі 4 критеріїв, інформує Громадський Контроль.
Якщо усереднити результати всіх ОДА за всіма чотирма критеріями, то можна виділити 5 кращих і 5 найгірших ОДА для ведення бізнесу з державою.
Кращі ОДА: Дніпропетровська, Львівська, Вінницька, Донецька, Запорізька
Найгірші ОДА: Полтавська, Закарпатська, Херсонська, Чернівецька, Івано-Франківська.
У грошовому еквіваленті простежується нерівномірність розподілу фінансів по ОДА. Так, наприклад, закупівлі Харківської, Львівської, Київської, Донецької та Дніпропетровської ОДА за сумою коштів практично дорівнюють сумі закупівель всіх інших областей. Це може свідчити, як про пріоритети центральної влади, так і про активність влади на місцях. А тепер розглянемо окремо рейтинги за кожним критерієм. Перший критерій кількість закупівель за процедурою відкритих торгів. Показує обсяг коштів, які ОДА проводять через електронні аукціони, тобто з конкуренцією учасників.
ТОП 5 тут виглядає так: Дніпропетровська, Донецька, Львівська, Київська, Харківська.
Аутсайдери: Закарпатська, Волинська, Сумська, Чернівецька, Тернопільська.
Наступний показник – це відсоток відкритих торгів, які відбулися (були успішними). Даний показник показує якість роботи чиновників з тендерною документацією та наявність в регіоні бізнесу, зацікавленого в участі (для того, щоб торги відбулися, в них повинні взяти участь мінімум 2 постачальника і для деяких депресивних регіонів це проблема).
Лідери: Дніпропетровська, Львівська, Харківська, Одеська, Рівненська.
Аутсайдери: Чернівецька, Луганська, Чернігівська, Сумська, Івано-Франківська.
Третій критерій показує, наскільки замовники (чиновники) прагнуть, щоб закупівля відбулася. Законом передбачено, що після двох невдалих спроб відкритих торгів (якщо прийшло менше ніж двох учасників), замовник має право провести переговорну процедуру, тобто вибрати постачальника на свій розсуд. У ряді випадків замовники навмисно проводять закупівлю так, щоб вона не пройшла за конкурентними процедурами і потім укладуть договір без конкуренції. Даний показник будувався як співвідношення закупівель, які пройшли по переговорної процедурі через двох відбулися відкритих торгів до кількості проведених відкритих торгів.
Лідери: Дніпропетровська, Львівська, Донецька, Одеська, Харківська.
Аутсайдери: Волинська, Херсонська, Чернівецька, Сумська, Івано-Франківська.
Четвертий критерій безпосередньо показує бажання ОДА відкривати більше можливостей для бізнесу. Він будується на співвідношенні конкурентних допорогових закупівель до неконкурентним (звітів). Нагадаємо, що місцева влада самі вирішують, проводити чи не проводити допорогових закупівлі за конкурентними процедурами. Якщо детально подивитися інфографіку, то можна побачити, що ринок допорогових закупівель відкритий тільки в 8-ми ОДА.
ТОП-5: Дніпропетровська, Вінницька, Запорізька, Донецька, Чернігівська
Аутсайдери: Київська, Херсонська, Івано-Франківська, Полтавська, Закарпатська
Читайте також: У Франківську все-таки проведуть конкурс на посаду директора департаменту охорони здоров’я